26.05.2024

Yerel Basına Uygulanan Cezalara Aygun’dan Tepki

19, Ekim 2023 Perşembe
Bu haber kez okundu


CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM’de Tekirdağ”da yerel basına uygulanan cezaları dile getirerek, tepki gösterdi.Basın İlan Kurumu’nun bazı gazete sahiplerine, “Artık yazılı basının sonuna gelindi, internet medyası yaygınlaşıyor” söylemlerine ilişkin iddiaları da gündeme getiren Aygun, yazılı basının kapısına kilit vurulmak istendiğine dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’ndaki bir dakikalık konuşmasını yerel basının sorunlarına ayıran Aygun, 20-28 Temmuz 2023 tarihlerinde sözde denetimle 20’ye yakın günlük ve haftalık gazeteye ilan yasağı uygulandığını anlattı.

Cezaların çok sert olduğunu ifade eden Aygun, “Yerel basının; 1 ay ile 14 aya kadar resmi ilan yayımlama hakkını elinden almıştır. Denetimler gerçekçi değil, tek kişinin beyanına dayanmaktadır. Sonuç adil değildir” dedi.

Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren bir günlük gazetenin kaderinin, dağıtım büfelerine sorulan birkaç soru ile belirlenmesini eleştiren Aygun, 400 adet fiili satış şartını yerine getiremediği gerekçesiyle çok sayıda gazeteye ceza kesildiğini aktardı.

Söz konusu durumu eleştiren Aygun; “Oysa büfe denetimleri sonucunda tutanak tutulması ve bunun gazetelerin imtiyaz sahiplerine ulaştırılması gerekiyordu. Delillerin olup olmadığı, tutanakların imzalanıp imzalanmadığı belli değildir. Çünkü Basın İlan Kurumu, tutanakları göstermediği gibi ancak dava sürecinde paylaşacağını söylüyor. Tekirdağ Basın İlan Kurumu, ekonomik krizin derinleştiği bir ortamda; yaşama mücadelesi veren yerel basın organlarımızın adeta nefesini kesmiştir” ifadelerini kullandı.

Basın İlan Kurumu’nun bazı gazete sahiplerine, “Artık yazılı basının sonuna gelindi, internet medyası yaygınlaşıyor” denildiğine ilişkin iddiaları aktaran Aygun, “Anladığımız kadarıyla basının kapısına kilit vurulmak ve basının kamuoyunu bilgilendirme hakkına son verilmek isteniyor” şeklinde konuştu.

Yerel basında çalışan gazetecilerin ekmeği ile oynanmamasını söyleyen Aygun, “Birçok insanın ekmek yediği yerel basınımız büyük tehlike altındadır. İktidarı, bu sorunu çözmeye ve Basın İlan Kurumu’nu yaptığı hatayı düzeltemeye çağırıyorum” sözleriyle çağrıda bulundu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir