22.09.2023

Süleymanpaşalı balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

2, Eylül 2016 Cuma
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Kumbağ Limanı’nda Balık avı sezonu açılış programına katıldı.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Halil Turan Erol, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların da katıldığı açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ın açılış konuşması yaptığı etkinlikte, Eşkinat balıkçılara rastgele diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “KUMBAĞ SADECE BİZİM DEĞİL; DÜNYAYA BAHŞEDİLMİŞ BÜYÜK BİR ARMAĞAN”

“Bu kürsüden daha önce yaptığımız konuşmada Kumbağ’ın bizim için ne anlama geldiğini dününü, bugününü ve geleceğini ifade etmeye çalıştık. Kumbağ bizim için çok önemli. Bizim için ne kadar önemliyse Selanik Belediye Başkanı için de önemli. Her gördüğümde buralardan bahsediyor. Ne kadar bereketli bir yer olduğunu belirtiyor. Buralardan çıkan balığın ne kadar lezzetli olduğunu ifade ediyor. Kumbağ sadece bizim değil; dünyaya bahşedilmiş büyük bir armağan.

“YEDİĞİMİZ O LEZZETLİ BALIKLARI UNUTMAYA BAŞLADIK”

Bu bölge bir denizci bölgesi. Biz elimizdeki değerleri kaybetmeden kıymetini bilemeyen bir toplumuz. Yediğimiz o lezzetli balıkları unutmaya başladık. Yaşayanlar olarak bizimde hatalarımız vardı. Yerel yönetimlerimizin de hataları vardı. Biz alt yapıyı yapmadan üst yapıyı yapmak gibi bir alışkanlığa sahip olduğumuz için denizlerimizi kirlettik. Balıktan, denizden ekmeğini kazanan esnafımızda biraz dikkatsiz davranınca bu iki bileşen Marmara’nın balıksız kalmasını sağladı. Bugün burada atılan adım iki güzel olay yaşanırken çok daha anlamlı. TESKİ’nin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Kumbağ için yaptığı bu altyapı projesi bütün sahil ile birleşen yapbozun bir parçası.  Yerel yönetim görevini yapıyor. Bugün açılıştan sonra vatandaşlarımızla konuşmalarımızda bizleri ne kadar bağırlarına bastıklarını, bizim bu emeğimize ne kadar değer verdiklerini, bize ne kadar güvendiklerini bir kere daha ortaya koydular.

“BİZ BALIĞIN HAKKINI DA İNSAN KADAR SAVUNAN BİR ANLAYIŞIN TEMSİLCİSİYİZ”

Biz naif insanlarız. Biz yapımız itibariyle demokrasiye bir başka gözle bakarız. Biz balığın hakkını da insan kadar savunan bir anlayışın temsilcisiyiz. Biz ne yaptığımızı bilerek geldik. Ne yaptığımızı bilerek devam ediyoruz. Bu dönemin sonunda da her zaman söylediğim gibi Kadir Albayrak’ta, Ekrem Eşkinat’ta dimdik size bu emaneti teslim edeceğiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından halk oyunları ekibinin gösterisi ve havai fişek gösterisi gerçekleştirilirken balık sezonunun bereket içinde geçmesi için hep birlikte dua edilmesi ile açılış sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir