26.05.2024

“Kimseye Biat Etmiyoruz”

30, Ekim 2022 Pazar
Bu haber kez okundu


CHP Tekirdağ İl Yönetiminde yaşanan istifalar sonrası düşen yönetimin yerine, Genel Merkez tarafından belirlenen geçici il yönetimi, basınla bir araya geldi. 45 gün içerisinde seçimlere hazırlanılacağı aktarılan toplantıda, il yönetiminin düşmesiyle birlikte, geçici olarak atanan yönetimin, kimseye biat etmediği vurgulandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ İl Yönetiminden 19 kişinin istifa etmesi ile birlikte görevden alınan Şener Saygın ve yönetiminin yerine  atanan geçici il yönetimi, parti binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Yaşanan süreç ve yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Geçici İl Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Saygun, CHP’nin sıkıntılarını ve sorunlarını çözmek, partiyi ve ülkeyi doğru yere götürmek istediklerini kaydetti.

KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ

İl Yönetim Kurulu’nun düşüşüyle birlikte gelen kadronun, bir başka kesimin mihmandarlığını veya biatını yapmak için gelmediğini, kimsenin adamı olmadığını vurgulayan Saygun, “Biz bir tek şeyin adamıyız; Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tüzel Kişiliğinin adamıyız. CHP’ni başarıya taşıyabilmenin, o görevi yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşamak için buraya geldik. Gönül isterdi ki aramızda kadın ya da kadınlar olmalıydı, onun eksikliğini yaşıyoruz” dedi.

45 gün içerisinde olağan il kongresinin yapılması gerektiğini aktaran Saygun, “Görevimiz delege listelerini hazırlamak ve seçim kuruluna sunmak akabinde onay gelmesini beklemek, emniyet tedbirleri açısından valiliğe bildirimde de bulunmamız gerekiyor, ilçe seçim kurulunun onaylamış oldukları listeleri parti binasında askıya çıkaracağız ve kesinleştireceğiz, gündemi hazırlayacağız ve bunlar da bittikten sonra seçime gireceğiz. Bu yedi kişiden biri çıkacak o güne kadar ne yaptığımız anlatacak. Adaylar çıkıp kendilerini tanıtacaklar, onların dışında bir konuşma olmayacak ve mevcut 600+10 delegeyle seçimler gerçekleşecek. Çıkacak olan adaylar kim olurlarsa olsunlar hiçbir tanesi bu kurul yüzünden mağdur edilmez” şeklinde konuştu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da katıldığı toplantıda, Cumhuriyet Halk Partisi Geçici Tekirdağ İl Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Saygun, Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Palabıyık, Aydın Kurban, Mehmet Ali Işıkgör, Özcan Doğan, Melih Foçalıgil, Kudret Bulut ve CHP Tekirdağ Kadın Kolları İl Başkanı Nurten yer aldı.

ÖN SEÇİM İSTENİLDİĞİ İÇİN  19 KİŞİNİN İSTİFA ETTİRİLDİĞİ İDDİASI

Tekirdağ İl Yönetiminden 19 kişinin istifa etmesi ile Zeynel Şener Saygın başkanlığındaki yönetim 20 Ekim’de düşmüştü. Gelen istifa dilekçelerinin ardından Saygın, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, genel seçimler öncesi il yönetimine müdahale edildiğini belirterek ‘ön seçim’ istedikleri için 19 kişinin istifa ettirildiğini söyledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ı, İlhami Özcan Aygun’u ‘hizipçilikle’ suçlayan Saygın, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Ne yazık ki kendi çıkarlarını düşünenlerin oluşturduğu ‘hizipçilik’ artan bir ivme ile faaliyetlerini sürdürüyor. Faik Öztrak’ın talimatları ile Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Münür Karaevli, Bilal Yılmaz, Volkan Nallar ve partiden yüz kızartıcı bir suç sebebiyle hüküm giyerek ihraç edilmiş Zeki Özcan tarafından 36 kişilik il yönetim kurulundan 19 kişiye baskılar ve vaatler ile istifa dilekçesi imzalatıldı. Dilekçeler partinin profesyonel çalışanı sekreterimize baskı yapılarak genel merkeze gönderildi.”

ÖZTRAK AİLESİNE GÖNDERME

Saygın, geçmiş yıllarda da Tekirdağ siyasetinde her kademede bulunmuş Öztrak ailesine gönderme yaptığı açıklamalarında “Ancak Tekirdağ’ı siyaseten parsellendiğini düşünen ve siyasi çıkar peşinde koşarak halkın emaneti olan makamları baba yadigârı zannedenlerin çıkar kovanına da çomak soktuğumuzu hayret ve üzüntüyle fark ettik” diye konuştu.

Saygın yönetimin düşürülmesinin kişisel bir kaygının eseri olduğunu belirterek, “Bizler milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi adaylarının sandıkla belirlenmesi gerektiğini belirttik ve savunduk. Birileri ise masa başında bu işleri yapmak istedi. Ne yazık ki siyasi rüşvet ve baskı ile dilekçeler toplandı. Bu arkadaşlarımıza iş ve siyasi makam teklifleri yapıldı. Alnımız ak, başımız dik ayrılıyoruz. Demokrasi dedik, demeye de devam edeceğiz, bedeli ne olursa olsun. Demokrasi, hak, hukuk, adalet diyen bir partinin yetkilileri olarak daima bu kavramlara bağlı kaldık ve bu inancımızla tek adam zihniyetinin partiye sıçramaması için mücadele ettik” sözlerini kaydetti.

İLÇE YÖNETİMİNDEN İSTİFA

İl yönetiminin düşmesinin ardından Süleymanpaşa İlçe yönetimi de istifa ederek, Saygın’ın yanında olduklarını açıkladı.

İlçe Başkanı Aycan Gündüz,  Süleymanpaşa ilçe yönetiminde görev alan bizler; tek adam zihniyetinin partiye sıçramasına, hizipçiliğin düstur olmasına, haksızlığın, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun hüküm sürmesine kayıtsız kalamayız. Yaşanan bu davranışlara tepkisiz kalmamız düşünülemez. Sandıktan partililerimizin oyları ile çıkan bizler, dik duruşumuzdan taviz vermeden, şahıslara değil, millete hizmet etmek için vermiş olduğumuz yeminin gereğini yerine getirip, ilçe yönetim kurulu üyeliklerimizden istifa ediyoruz” dedi.

20 kişilik ekibi ile istifa ettiğini açıklayan Gündüz, “Arkadaşlar bugün itibarı ile 20 Süleymanpaşa ilçe yöneticimiz ve ilçe başkanı olarak ben istifalarımızı ilettik. Aynı zamanda önceki dönem örgütlerden sorumlu başkan yardımcımız ulaşan bilgiye istinaden Muratlı ilçe başkanımızın da görevden istifa ettiğini öğrenmiş bulunuyorum” sözlerini kaydetti.

MİLLETVEKİLİ YÜCEER’DEN SAYGIN’A DESTEK

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de Zeynel Şener Saygın’ın yanında olduğunu belirterek, sosyal medya hesabından şu sözleri paylaştı:

“Örnek bir il başkanı ve yönetimi olarak partimiz ve Tekirdağımız için gösterdiğiniz üstün çabaya , emeğe yürekten teşekkür ediyorum. Sizlerin yoldaşı olmak benim için onurdur …”

Yüceer, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Aycan Gündüz’ün istifa kararına ilişkin şu paylaşımda bulundu.

“Her birinizin emeğine, yüreğine sağlık. Cumhuriyet Halk Partisinin ilke ve değerlerine yüreklice sahip çıkmaya, hak hukuk adalet mücadelesini hep beraber vermeye devam edeceğiz.”

 

SAYGIN’IN İDDİALARINA İSTAFA EDEN HEYETTEN CEVAP

CHP Tekirdağ İl yönetiminden istifa İçin imza atan isimler ise haklarında ileri sürülen iddialara ve gelinen noktaya vurgu yaparak ortak bir metin yayımladılar. Ön Seçim taleplerinin yönetim kurulu toplantılarında gündeme getirilmediği ve karar defterine işlenmediği belirtilen açıklamada, “Saygın’ın seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yönetemeyeceğini kabul ederek Onurumuzla, BASKI ALTINDA KALMADAN ve VAAT ALMADAN istifalarımızı sunduk” denildi.

Saygın’ın son basın toplantısının, yalan ve iftira üzerine kurulmuş söylemleri, parti ilkelerine aykırı hareketleri ve tamamıyla kişisel çıkarlarının ön planda tuttuklarının bir kanıtı olarak değerlendirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Kamuoyuna;

Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır. Toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlar her geçen gün artarak etkisini ağır bir biçimde göstermektedir. Hepimizin ortak sorumluluğu, uzlaşarak ve birlik içinde bu krizi aşmak, derin sorunlarımızı demokratik siyasetin alanını güçlendirerek, çoğulculuk ve katılımcılık temelinde çözebilmektir. Bu inanç ve kararlılıkla 2 yıl önce ülkemize, milletimize ve partimize hizmet etmek adına söz ya da vaat almadan bu göreve geldik.

Partimizin ilkelerine göre parti içi sorunların, parti içinde çözümüne inandık ve sadık kaldık. Ancak üzülerek söylemeliyiz ki sabrında bir sonu var. Şener Zeynel Saygın tarafından hiçbir zaman yönetim kurulu üyesi olarak kabul edilmedik. Çok nadirde olsa yapılan ilçe ziyaretlerine arkadaşlarımızın katılmasına müsaade edilmedi. Gidilen ilçelerdeki il yöneticilerimiz yok sayıldı. Şehrimizde partimizin değerli temsilcilerinin katıldığı programlara neredeyse tüm il yöneticilerimiz alınmadı, giden de kapıdan kovuldu.

Mevcut bir yönetim kurulu toplantısında ‘’sizler buraya kadar zahmet etmeyin verin yetkiyi, mini yönetim oluşturayım ve ben yönetmeye devam edeyim dendi.’’

Her yerde bağıra çağıra söyledikleri ÖN SEÇİM çığırtkanlıkları yönetim kurulu toplantılarında bir kez bile gündeme getirilmedi ve karar defterine işlenmedi. Bizler bulunduğumuz görevde sorumluluklarımızın ve görevlerimizin bilincinde hareket ettik. Şener Zeynel Saygın’ı defalarca yönetim kurulu toplantılarında, sohbetlerde uyardık ve bu sorunların çözülmesi adına öneride bulunduk. Ancak her öneride bulunduğumuz anda bizler onun düşmanı olduk.

Hiçbir yönetim kurulu toplantısında milletvekilliği adına bir isim söylenmemesine rağmen Şener Zeynel Saygın ısrarla ‘’ben milletvekili olayım siz görün’’ telkinlerinde bulundu. Bunların hepsine partimizin zarar görmemesi ve yaklaşan kritik seçimlere hazırlanmak adına ses çıkarmadık. Ancak geldiğimiz noktada Şener Zeynel Saygın’ın seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yönetemeyeceğini kabul ederek Onurumuzla, BASKI ALTINDA KALMADAN ve VAAT ALMADAN istifalarımızı sunduk.

Sonrasında yaşanan süreçte parti kimliğinin zarar görmemesi adına sessiz kaldık ve sürecin tamamlanması bekledik. Ancak şahsımıza, ailemize ve partililiğimize yapılan hakaretler, istifaları geri çekmemiz adına şahsen Şener Zeynel Saygın’ın baskıları, verdiği vaatler ve dile getirmiş olduğu tehditler sınırları aştı.

Son olarak düzenlenen basın toplantısı gösterdi ki yalan ve iftira üzerine kurulmuş söylemleri, parti ilkelerine aykırı hareketleri ve tamamıyla kişisel çıkarlarının ön planda tuttuklarının bir kanıtıdır.

Bizler bu söylemlerin hiç birisine kulak asmadan Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız ve partililerimiz ile tüm enerjimizi önümüzdeki kritik seçimlere aktaracak olup üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğiz.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir