25.05.2024

İklim Krizi Ele Alındı!

6, Haziran 2022 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Trakya Platformu, Çorlu Kent Konseyi ve Çorlu Belediyesi’nin katkılarıyla “İklim Değişikliği Paneli” düzenlendi.

5 Haziran Pazar günü Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen panelde, dünyada krize dönüşen iklim değişikliğinin, uluslar arası hukuki durumu, Türkiye ve Trakya’da ki etkileri ele alındı.

Dört oturum olarak gerçekleşen panelin birinci oturumunda; “İklim Değişikliğine Genel Bakış” konusu işlendi.

Oturumun moderatörlüğünü yapan Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, iklim değişikliğinin bugünkü durumunu, Meteoroloji Müh. Bilhan Dalkılıç,dünyada ve Türkiye’de, İklim değişikliğinin nedenleri ve mevcut sonuçlarını ve Avukat Ozan Topuz da Dünyada konu ile ilgili uluslararası hukuki durum ve Türkiye’deki gelişmeleri anlattı.

İkinci Oturumda, iklim değişikliğinin Trakya’da etkileri gündeme taşındı. Oturumun moderatörü de olan Namık Kemal Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, iklim değişikliğinin sağlığa etkilerini değerlendirdi.Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakşarı Anabilim Dalı Öğr. üyesi Prof. Dr. Halim Orta ise çevre kirliliği, göç, çölleşme anlamında iklim değişikliğinin Trakya’daki sonuçlarını, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüöü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Saylan, iklim değişikliğinin tarıma etkilerini katılımcılara anlattı.

Üçüncü oturumun ana başlığı ise Trakya’da iklim değişikliği nedenleri oldu. Oturumun moderatörü de olan Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, Endüstriyel Tarım ve Hayvancılık konusunda bilgilendirmede bulundu. Makine Mühendisi Ünal Şenyurt ise sanayileşme, madencilik, taş ocakları, termik santraller konusunda sunum gerçekleştdi. Marmara Denizindeki müsilaj konusu ile gündemde olan iklim krizinin deniz, göl ve akarsulara etkisini ise Hidrobiolog Levent Artüz anlattı.

Dördüncü oturumda ise gerçekleşen forumda, Trakya Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Kent ve Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mahmut Güler, Trakya özelinde iklim değişikliği konusunda gelecekteki beklentiler, kentlerin ve kırsalın iklim krizine karşıhazırlanması ve alınması gereken önlemler, sivil toplum örgütleri kurumlar arası koordinasyon hakkında bilgilendirmede bulundu.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir