19.06.2024

YONTAR’DAN BEYAZ ÖNLÜK AÇIKLAMASI

26, Eylül 2023 Salı
Bu haber kez okundu


CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar,
Geçtiğimiz günlerde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin beyaz önlük giymesine ilişkin okullara gönderilen yazıyla ilgili açıklamada bulundu.

Söz konusu yazı ile “okullarda öğretmenlerin beyaz önlük giymesi uygulamasının hayata geçmesi istenmiş ve öğretmenlerin, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları teşvik edilecek” denildiğini hatırlatan Yontar, şunları kaydetti:

Bugün geldiğimiz noktada, öğretmenlerimiz hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartların çok gerisinde ve zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yapmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde eğitim sisteminin içinde bulunduğu tablo, benzer gelişmişlik seviyesinde bulunan ülkelerle kıyaslandığında okullaşma oranları ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci oranları bakımından çok geridedir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla daha fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır. 

Ayrıca öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu; kirasını ödeyebilmek için ek iş peşinde koşmakta ve yoksullukla mücadele etmeye çalışmaktadır.

Hal böyleyken; öğretmenlerimizden, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları için önlük giymeleri istenmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı koridorlarında liyakat olmadan,

Her türlü tarikat ve cemaat yapısının okullarla ilişkisi kesilmeden,

Okula gelen maddi imkânı yetersiz çocuklarımızın karnı doyurulmadan,

Öğretmenlerimizin maddi durumları düzeltilmeden,

ÇEDES gibi ne olduğu belli olmayan projeler durdurulmadan,

Öğretmenlerimize giydireceğiniz tek tip önlükle ne öğretmenlerimizin ne öğrencilerimizin ne de Millî Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir sorununu çözemezsiniz.

Derse girdiği zaman faturalarını düşünen, ev kirasını düşünen öğretmenlerimizin sorunlarını beyaz önlük giydirerek hiç çözemezsiniz.

Söz konusu dayatmalara artık bir son verin. Bırakın insanlar dilediği gibi giyinsin, özgürce yaşasın.

Son olarak Sayın Bakan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere önlük hediye edileceğini, bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görev yapan öğretmenlerimizden beden ölçüsü bilgi formunun doldurulması gerektiğini belirtmiştir.

Önlükle ilgili herhangi bir zorlama yapılmasının ve öğretmenlerimizin ne giyeceğine karışılması gerçekten akıl almaz bir uygulamadır.

Kafaların ardındaki asıl amacın “kadın eğitimcilerin kıyafetine karışmak” olması ve çağdaş, laik, bilimsel eğitime uzak yaklaşımlar, bakanlığa her geçen gün puan kaybettirmektedir.

Gerek ücretli gerek sözleşmeli gerekse kadrolu adı altında farklı özlük haklarıyla çalıştırılan öğretmenlerimizi en üst konumdan “öğretmen” yapmanız gerekirken, çağdışı uygulamalar ile öğretmenlerimizi kalıplara sığdırmaya çalışmanız doğru bir yaklaşım değildir.

Bırakın öğretmenlerimiz geleceğimiz olan çocuklarımıza çağdaş, laik ve bilimsel eğitim versin. Siz de bakanlık olarak önlükle değil de çocuklarımıza günde bir öğün yemeği nasıl veririz diye mesai harcayın, önlükle değil öğünle uğraşın!

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir