13.06.2024

Yeşil Bayrak Ödülü Tekirdağ’a geldi

7, Haziran 2018 Perşembe
Bu haber kez okundu


“ÇEVRECİ GENÇ, DÖNÜŞÜMÜ SEÇ!”

Sürdürülebilir bir çevre için erken yaşta çevre bilinci oluşturulmasını amaçlayan uluslararası Eko-Okullar Programı kapsamında “Yeşil Bayrak Ödülü” almaya hak kazanan okullar CerModern Sanatlar Merkezi’nde (Ankara) düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

Ödül törenine; Vakıf Genel Müdürü Murat Yiğitol, Eko-Okullar Ulusal Koordinatör Asistanları Çiğdem Tunalı ve Merve Çoban ile Türkiye’nin dört bir yanından Yeşil Bayraklarını almak için gelen 100’den fazla koordinatör öğretmen, öğrenci, idareci ve veli katıldı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)1993 yılında kurulmuş ve takiben uluslararası çevre eğitim vakfının programlarını Türkiye’de uygulamaya başladı. TÜRÇEV, uluslararası Çevre Eğitim Vakfının 5 programını Türkiye de uyguluyor.

1993 yılından itibaren Mavi Bayrak, 1995 yılından sonra Eko okullar programı, 1996 yılı itibariyle Çevrenin Genç Sözcüleri Programı, 2004 yılı sonrası Okullarda Orman Programı, 2011 yılı itibarıyla Yeşil Anahtar Programları tüm Türkiye de başarıyla sürdürülüyor.

EKO-OKULLAR PROGRAMI NEDİR?

Eko-Okullar Programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

HEM BİR PROGRAM HEM BİR ÖDÜL PLANI

Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir.

“YEŞİL BAYRAK” ÖDÜL TÖRENİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eko okullar kapsamında 2 yıl boyunca seçtikleri çöp -atık geri dönüşüm konusu  üzerinde çalışan ve gereken denetimleri başarı ile geçen okullara yeşil bayrakları takdim edildi.

“Çevreci genç, dönüşümü seç!”   Sloganı ile yola çıkan Tekirdağ dan ödül almaya hak kazanan okul olan Aka Koleji adına kurum  müdürü Gülay Çınar, Ortaokul müdürü Aşkın Lofçalı, anaokulu müdürü Sema Beyazova ve eko okullar koordinatör öğretmeni Funda Güloğlu Ankara ‘da gerçekleşen ödül töreninde uluslararası nitelikli “Yeşil Bayrak ödülünü” Türçev  Vakıf Genel Müdürü Murat Yiğitol’un elinden aldılar.

Habertrak/Timuçin Çınar

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir