18.06.2024

Ülkenin Buğday Üretimine Darbe Vuracak

8, Haziran 2024 Cumartesi
Bu haber kez okundu


2024 yılı hububat alım fiyatları tepkiyle karşılandı.Açıklanan arpa, buğday alım fiyatlarının girdi maliyetlerinin altında kalması, gelecek dönem ülkenin buğday üretimine büyük darbe vuracağı ve çiftçiyi bitirme planı olduğuna dikkat çekildi.Çiftçiyi korumayan, ithalata dayalı bakış açışının Türk tarımına darbe vurduğu kaydedildi.

2024 yılı hububat alım fiyatlarında ton başına makarnalık buğday 10 bin lira, ekmeklik buğday 9 bin 250 lira ve arpa 7 bin 250 lira olarak belirlendi. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) yer alan çiftçilere ise buğdayda ton başına bin 750 TL, arpada ise 750 TL destekleme verileceği belirtildi.

Çiftçiler başta olmak üzere ziraat odaları, milletvekilleri ve çok sayıda siyasetçi, açıklanan alım fiyatına tepki gösterdi.
Tekirdağ Ziraat Odası, buğday ve arpa fiyatlarında ki komik artışların, gelecek dönem ülkenin buğday üretimine büyük darbe vuracağına dikkat çekti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Ak Parti Hükümeti ve Tarım Bakanlığı’nın çiftçilerin alın terini, emeğini yok saydığı belirtilerek, üreticinin ölüm fermanının açıklandığı kaydedildi.

Açıklanan hububat fiyatının, maliyetin bile altında kaldığı vurgulanan açıklamada, “Bu çiftçiyi bitirme planıdır. ‘Ekilmedik bir karış yer bırakmayın’ dediler, ‘sen yeter ki üret dediler’ çiftçiyi masrafa ve borca soktular ama buğdaya ve arpaya öyle düşük bir fiyat verdiler ki, zarar eden çiftçiye ‘bir daha ekmeyeceğim’ dedirterek üretimden koparacaklar” ifadelerine yer verildi.

Buğdayın ortalama maliyetinin geçen yıla göre yüzde 62 oranında artarak kilogram başına 10 lira 87 kuruşa ulaştığını Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve oda başkanlarının da defalarca söylediği, rapor ettiği  hatırlatılan açıklamada, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Cumhurbaşkanı ve Tarım Bakanının da  katıldığı TZOB Danışma Kurulunda altının çizilerek ifade edildiği buğday maliyetinin altında fiyat açıklaması çiftçiyi bitirme politikasından başka bir şey olmadığına dikkat çekildi.

TMO BUĞDAY ALMAMA POLİTİKASI UYGULAYACAĞINI GÖSTERIYOR

Çiftçilere göre, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ürün  bedellerini 45 günde ödeyecek olmasının ‘buğdayın TMO’ya götürülmemesi anlamına geldiği aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Hem fiyatının düşük olması hem de ödemenin geç olması TMO’nun buğday “almama” politikası uygulayacağını gösteriyor.

TMO tüccar gibi davrandı ve kara gün dostu olarak bilinen TMO çiftçinin yanında durmadı, çiftçiyi tüccara boyun eğdirdi. Çünkü bu fiyat, gerçek anlamda enflasyon rakamından vazgeçtik, girdi maliyetlerindeki artışın dahi çok altında bir fiyat oldu.

TÜRK TARIMINA BÜYÜK ZARAR VERİLİYOR

Randevulu sistem geçen yıl işlemedi, bu yıl da aynı sorunları yaşatıp çiftçiyi tüccara mahkûm bırakacaklar. Çiftçilerimiz bu gelirle ‘ben bu tarlayı nasıl ekeceğim, kira bedelini, mazotunu, gübresini, ilacını tohumunu nasıl karşılayıp da seneye üretimin içinde olacağım? diyor.

Çiftçimizi korumayan bu anlayış, ithalata dayalı bu bakış Türk tarımına büyük zarar veriyor. Bu zararlardan bir an önce dönüp; çiftçi  olarak sabrımızın sınanmadığı,  hak eden alım fiyatının acilen revize edilerek bir an evvel açıklanmasını Tekirdağ çiftçimiz adına istiyoruz.”

ÜRETİCİ TARLAYA SIRTINI DÖNECEK

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,
buğday taban fiyatının altında kaldığını belirtti.
Açıklanan fiyattan sonra üreticinin, tarlaya sırtını döneceğini aktaran Aygun, “Bu fiyatı açıklamayı, yüzleri tutmadığı için Sosyal Medya’dan yaptılar!
Memur, emekli derken, çiftçiyi de yüzüstü bıraktılar. Tabanın sesini dinlemeyen bu iktidar tabansız kalacak. Bu iktidar için yol göründü.

AKP TÜRK ÇİFTÇİSİNE EN BÜYÜK DARBEYİ VURDU

Kendisi de çiftçi olan Hayrabolu Belediye Başkanı Tuncer Başoğlu’da açıklanan buğday fiyatına tepki gösterdi.

1 kilo buğdayın kuru arazide maliyeti 10.6 TL iken 9.250 TL fiyat vererek çiftçiye “Üretme!” denildiğini söyleyen Başoğlu,

“AKP istiyor ki Türk çiftçisi üretmesin, her şey ithal edilsin. AKP, bugün Türk çiftçisine vurulabilecek en büyük darbeyi vurdu. Görülüyor ki; emekli vurdu, çiftçi gömecek” dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir