25.05.2024

TEKİRDAĞ’DA FESTİVAL COŞKUSU YAŞANDI!

14, Haziran 2022 Salı
Bu haber kez okundu


Pandemi nedeniyle iki yıldır düzenlenemeyen 56. Uluslararası Kiraz Festivali, büyük coşku ve özlemle gerçekleşti.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından 9-10-11-12 Haziran tarihleri arasında organize edilen festivalde, eğlence kültür, sanat, spor alanında birbirinden başarılı etkinliklere imza attı.

Büyük ilgi gören festival, 9 Haziran Perşembe günü Naip Mahallesi’nde gerçekleştirilen geleneksel açılış töreni ile start alırken, saat 18.00’da Köprübaşı Mevkii’nden başlayan Festival Korteji, binlerce Tekirdağlının katılımı ile renkli görüntülere sahne oldu.

Yaklaşık 1 saat süren Festival Kortejini yol kenarlarında ve balkonlarında genç-yaşlı binlerce Süleymanpaşalı alkışlar eşliğinde selamladı. Tarihi Tekirdağ Valilik Binası önünde sona eren kortejin ardından Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Daha sonra göklerdeki gururu olan Solo Türk gösterisi başladı. Akrobatik hareketlerle Süleymanpaşa semalarında uçan jet uçağı, yürekleri ağızlara getiren cesur manevraları ile dakikalarca alkışlandı. Gösteriyi korteji tamamlayan vatandaşların yanı sıra sahildeki binlerce Tekirdağlı ve ziyaretçi de izledi.

Solo Türk gösterisinin ardından ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop alana teşrif ederek katılımcıları selamladı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, TBMM Başkanı Prof. Dr. Şentop’u karşılama mesajlarını kürsüden ilettiler. Şentop, son konuşmacı olarak kürsüye gelerek 56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nin hayırlı olması dileklerini paylaştı. Konuşmaların ardından festival ateşinin yakılması ile açılış töreni sona erdi.

Kiraz Festivali’nin ilk günü görkemli etkinliklere ev sahipliği yaparken, festivalin ilk gecesi de muhteşem bir konserle taçlandı.İlk günkü etkinlikler, gece Gencer Savaş Bandosu ve Hakan Altun konseri ile sona erdi.

İkinci gün ise Üç Kemaller Günü olarak kutlandı.

Sabah Namık Kemal Evi’nde gerçekleştirilen tören ve fotoğraf sergisi ile başlayan etkinlikler, Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri ve Sokak Hayvanları konulu resim, fotoğraf ve kısa film yarışması ile devam etti.

KURT NAMIK KEMAL’İN HAYATINDAN KESİTLER SUNDU

Namık Kemal Evi’nde düzenlenen Üç Kemaller olarak anılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Vatan Şairi Namık Kemal ve ünlü Edebiyatçı, iki dönem Tekirdağ Milletvekili Yahya Kemal Beyatlı’yı anma töreni ile Tekfurdağ’dan Tekirdağ’a isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Törende konuşan Namık Kemal Evi’ni Yaşatma Derneği Başkanı Sezai Kurt, Tekirdağ’da doğup büyümüş olan ve ilk Türk aydınlarından biri kabul edilen Namık Kemal’in hayatına dair anekdotlar paylaştı.

Süleymanpaşa Marina yanında hazırlanan er meydanında Güreş Ağası Hikmet Mutlu’nun ev sahipliği ile gerçekleştirilen Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri, büyük heyecana ve çekişmeye sahne olurken, 14 farklı boyda 400’den fazla pehlivan, şampiyonluk mücadelesi verdi.

RECEP KARA VE HASAN CENGİZ BAŞPEHLİVANLIK İÇİN GÜREŞTİ

Her kategoride büyük heyecan yaşanırken, tribünleri dolduran güreşseverlerin merakla beklediği başpehlivanlık mücadelesi, adeta nefesleri kesti. Yarı finalde Hüseyin Gümüşsalan’ı yenen Hasan Cengiz ve İsmail Koç’u mağlup eden Recep Kara, finalde kozlarını paylaştı. 20 yıl önce Kırkpınar’da şampiyon olarak en genç başpehlivan unvanının sahibi olan Recep Kara, uzatmaya giden final müsabakasında rakibi Hasan Cengiz’e üstün gelerek 2022 Süleymanpaşa Belediyesi Hüseyin Pehlivan Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olmaya hak kazandı.

BAŞPEHLİVAN KARA OLDU

Deneyimli Başpehlivan Kara, “Final üstü bir maç oldu. Mücadelesinden dolayı arkadaşımı tebrik ediyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanımız Tahir Büyükakın’a armağan olsun,” diye konuştu. Final müsabakasının ardından düzenlenen kupa töreninde, dereceye giren pehlivanlara madalyaları ve kupaları güreş ağası Hikmet Mutlu ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel tarafından verildi. Başpehlivan olan Recep Kara, kupasını engelli Giray Muhammet Beşli’ye hediye etti.

 

Festivalinin 2. gününde, Türkiye’de ilk konserini veren Macaristan’ın sevilen müzik grubu Duckshell ile Ziynet Sali sahne aldı.

Macar Günü olarak ilan edilen festivalin 3. Günü ise etkinlikler, 60’ın üzerinde üst düzey Macar misafirden oluşan heyetin katılımıyla gerçekleştirildi.

Macar Günü Etkinlikleri, Açık Deniz Yüzme Etkinliği ile başladı. Alkaya Sahili’nden startı verilen etkinlik, Macar Halk Kahramanı ve bağımsızlık mücadelesinin öncüsü Prens Ferenc Rakoczi’nin yol arkadaşı Mikes Kelemen’in anısına düzenlendi. Süleymanpaşa Belediyesinin davetlisi olarak, 56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında resmi ziyaret gerçekleştiren Macaristan Türkiye Büyükelçisi Viktor Mátis, İstanbul Başkonsolosu László Keller, Macaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Atilla Tilki ve Dostluk Grubu Heyeti ile Macaristan’ın çeşitli şehir ve ilçelerinden 38 belediye başkanı, etkinliğin startını birlikte verdiler. Yaklaşık 4 kilometrelik parkuru yüzerek Rumeli İskelesi’ne gelen 156 açık deniz yüzücüsünü aynı heyetle birlikte karşılayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, yüzücülere madalya takdim etti.

Macar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir diğer spor aktivitesi ise Rakoczi Kupası adıyla düzenlenen Yelken Yarışları oldu. Rumeli İskelesi açıklarında Optimist kategorisinde gerçekleştirilen yarışta dereceye giren sporculara madalyalarını protokol üyeleri ile birlikte takdim eden Başkan Yüksel, hem yüzücüleri hem yelken sporcularını tebrik etti.

RAKOCZİ MÜZESİNDE TÖREN YAPILDI

Dopdolu bir programla kutlanan Macar Günü etkinlikleri, Rakoczi Müzesi önünde bulunan Rakoczi Büstüne çelenk konulması ve Türk-Macar Dostluk Evi’nde açılan Tekirdağ’a Açılan Pencere isimli fotoğraf sergisi ile devam etti. Çelenk töreninde Macar Halk Dansları Topluluğu, bir gösteri sundu. Macar protokol üyeleri ve Başkan Yüksel, yaptıkları konuşmalarda Türk-Macar halklarının ve devletlerinin tarihi bir temele oturan yakın ilişkilerinin her geçen yıl artmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek önümüzdeki dönemde yeni işbirliği çalışmaları gerçekleştirilerek iki halk arasındaki bağların güçlendirilmesi dileklerini paylaştılar.

Macar diplomatlar ve Türk-Macar Dostluk Derneği üyeleri, daha sonra Barış ve Özgürlük Parkı’nda bulunan Rakoczi Anıtı’na çelenk koydular, 56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali anısına fidan dikme ve anı plaketi çakma törenine katıldılar. Macar Günü etkinlikleri, Sahil Vagon Kafe’de gerçekleştirilen Macar Milli Yemekleri Tanıtımı ve ikramı ile tamamlandı.

Festival, geleneksel Kiraz Güzellik Yarışması ile renklendi. Rumeli İskelesi’nde düzenlenen final programı ile Süleymanpaşa’nın en güzel kirazları seçildi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in ev sahipliği yaptığı yarışmaya, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya başta olmak üzere il ve ilçe protokolünün temsilcileri, kiraz üreticileri ve çok sayıda basın mensubu ve vatandaş ilgi gösterdi.

YUSUF ÜLKER BİRİNCİ OLDU

Yarışmada finale kalan kirazlar arasından, jüri en iyi üç kirazı seçti. Bir yetiştirici de mansiyon ödülüne layık görüldü. Açıklanan sonuçlara göre; Yusuf Ülker birinci, Gülzade Esen ikinci ve Eşref Meral de yetiştirdiği kirazlarla üçüncü oldu. Ahmet Ertaş da mansiyon ödülünün sahibi oldu. Yarışmada birinciye ödül olarak çeyrek, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülüne hak kazananlara da gram altın takdim edildi.

Üçüncü gün konserlerinde ise Gülden ve Murat Boz sahne aldı.

Uluslararası Tekirdağ 56. Kiraz Festivali, gerçekleştirilen Festival Kupası kapanış töreni ile sona erdi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Başkan Yardımcısı Sabri Çınar ve Süleymanpaşa Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Öztekin’in ile sporcular, eğitimciler ve velilerin katıldığı törende futbol, voleybol ve tenis branşlarında dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.

Kiraz Festivali, eğlenceli aktiviteler, spor müsabakaları ve yarışmaların yanı sıra kültürel etkinliklerle de göz doldurdu.  Kurulan “Yazar Buluşmaları” stantlarında Tekirdağlı yazarlar okurlarıyla buluştu, kitaplarını imzaladı.

Dört gün süren Kiraz Festivali boyunca, Kültür Çadırında çeşitli sergi, söyleşi ve paneller düzenlenirken, Kültür Çadırının yanında açılan stantlarda, “Yazar Buluşmaları” adı altında, Tekirdağlı yazar ve edebiyatçılar, okurları ile buluşarak kitaplarını imzaladılar. Etkinlik boyunca 25 yazar yer aldı.

Festivalin son gecesinde ise Burak Kibar ve Derya Uluğ sahne alarak Tekirdağlılara unutulmaz anlar yaşattı.

 

Festival sonrası rakamları açıklayan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, 2 Milyonu aşkın vatandaşın festivale katıldığını belirtti.

Covid-19 Pandemisi sebebiyle 2 yıldır yapılamayan 56’ıncı Uluslararası Kiraz Festivali için Süleymanpaşa Belediyesi bu yıl yapacağı çalışmalara aylar öncesinden başladı. Festivalin başlaması ile birlikte Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Polonya ve İstanbul başta olmak üzere birçok çevre illerden Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’ya büyük akın yaşandı.

Salgın nedeniyle 2 yıl ara verilmesinin ardından düzenlenen 56. Kiraz Festivali vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 2 Milyonu aşkın vatandaşın geldiği fFestivalin birinci gününde Hakan Altun sahne alırken, ikinci günü Ziynet Sali, Üçüncü günü Murat Boz, festivalin son gecesinde ise yağan yağmura rağmen Şarkıcı Derya Uluğ konser verdi.

4 gün önce Kortej ile başlayan festivalde SOLOTÜRK gösterileri, yağlı güreşler, yelken yarışları, yüzme yarışları havai fişek ve lazer gösterileri, en iyi kiraz yarışması, konserler gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Festivalin son gününde ise Sanatçı Derya Uluğ konser verirken, 4 günlük festivalde yerli ve yabancı turistlerden oluşan 2 milyonu aşkın insan dolu dolu bir festival yaşadı.

2 MİLYONU AŞKIN MİSAFİRİMİZİ AĞIRLADIK

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel yaptığı açıklamada, ‘’ Çok şükür kazasız belasız 4 günlük büyük bir festival programı düzenlemiş olduk. Dün akşam itibarı ile festivalin birinci etabı bitti. Bu 4 gün içerisinde 2 milyonu aşkın misafir ağırladık şehrimizde, çok önemli bir çalışmaydı, büyük bir organizasyondu bu anlamda. Devam ediyor biliyorsunuz şenliklerimiz, 14 Temmuz’a kadarda devam edecek şenlikler, Süleymanpaşa indirim günleri devam edecek, ben burada ki asıl mesele şu. Yurt dışından 50’ye yakın belediye başkanı ağırladık, Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan, Polonya’dan, Macaristan’dan bir çok turist geldi misafirimiz geldi ve burada önemli olan şuydu aslında. Kiraz festivali içerisinde her günün kendine özgü bir isim taşımasıydı, birinci günü Milli Birlik ve Beraberlik günüydu bunu buram buram hissettik. TUSAŞ geldi, ikinci gününde, üçüncü gününde, dördüncü gününde her birinde farklı etkinlikler oldu. Son günde biliyorsunuz sokak hayvanlarına adamıştık, sokak hayvanlarına biraz ilgi çekilsin, sokak hayvanları ile alakalı yapılan faaliyetler biraz daha genişlesin, duyarlılık artsın istemiştik. Üçüncü günde Macar günümüz vardı, bir çok Macar belediye başkanımızı ağırladık. Son günde aynı zamanda geleceğimiz olan gençlerimizede bir gün planladık, özü şu her günü kendi içerisinde çok ciddi mesajlar veren bir festival oldu. Şehrimizin ekonomisine, tanıtımına büyük katkısı oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, başta özellikle bu konuyla ilgili güvenlik tedbirlerinin alınması, temizlik ekiplerinin çok ciddi bir uğraş vermesi, belediye personelinin bu işi gerçekten sahiplenmesi, Süleymanpaşa halkının bu konuyla ilgili duyarlılığı çok önemliydi. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum, inşallah çok daha güzel organizasyonlarda beraber olacağız.’’dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir