13.06.2024

Tekirdağ Soğanına Coğrafi İşaret

25, Eylül 2022 Pazar
Bu haber kez okundu


Osmanlı döneminde saray mutfağının vazgeçilmezi olan Tekirdağ soğanının coğrafi tescil alma süreci tamamlandı.

2021 yılında coğrafi işaret başvurusu yapılan Tekirdağ Soğanının onay süreci 21 Eylül 2022’de tamamlandı. Böylelikle Tekirdağ Soğanı, Tekirdağ köftesi, Karacakılavuz Dimi dokuması, Malkara eski kaşar peyniri, Tekirdağ peynir helvası, Tekirdağ yapıncak salamura asma yaprağı, Velimeşe bozası, Hayrabolu Tatlısı gibi coğrafi işaret alan 8’inci ürün oldu.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Kayı mahallesinde soğan hasadına katıldı. Kayı mahallesinde yapılan soğan hasadına Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra, Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, soğan ekicileri ve vatandaşlar katıldı.

ÜMİDİMİZ DAHA FAZLA ALANDA EKİMİNİN SAĞLANMASI

Soğan hasadı programında konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; ‘’Bugün Kayı köyünde örnek bir tarladayız. Bu örnek tarlanın özelliklerinden bir tanesi daha doğrusu en önemlisi, yeni coğrafi işareti tescil edilen Tekirdağ soğanını ekmiş olmaları. Tekirdağ soğanı 16. Ve 17 yüzyıllarda Osmanlı mutfağında Tekirdağ soğanı olarak geçiyordu. Tekirdağ soğanının özelliği nedir ? yani bir özelliği olacak ki ona göre bir coğrafi işaret alacak, tescil edilecek, başka yerlerde de aynısının olmaması gerekiyor. Bizim soğanımızın, Tekirdağ soğanının özelliği sert bir soğan olması, kışa dayanıklı birazda tadı o yüzdende acıdır.  Diğerleri ile aynı değildir, mora yakın pembemsi bir rengi var ve dış kabuğu ince fakat içerisi oldukça besleyicidir. Dediğim gibi acı soğan sevenler açısından da lezzeti çok iyidir. Acı olduğu için de tabi gözü de biraz fazla yakar. Ümidimiz bu soğanın daha fazla yerde ekilerek mahsulün elde edilmesidir. İnşallah bunları yapabildiğimiz taktirde sulama imkanlarını artırabildiğimiz taktirde daha geniş alanlara ekilmesini daha geniş alanlardan mahsul alınmasını temin edebileceğiz. Bu kapasite hem çiftçimizde hem burada ki tarım teşkilatımızda var. Ticaret Sanayi Odası başkanlığımızın önderliğinde yapıldı işlemlerini bizim Trakya Kalkınma Ajansımız takip etti. Tabi ki üniversitemiz olmazsa olmaz partnerlerimizden bir tanesiydi Ziraat Fakültemiz, tabi ki tarım teşkilatımız. Hepsi el ele verdiler cesaretli çiftçilerimizin örnek ekimleriyle de bu tescili tamamlamış olduk. Yaklaşık 2 yıldır devam eden bir tescil süresiydi. Bu ayın 20’sinde tescili geldi artık. Bizimde Tekirdağ soğanı ismiyle tescillenmiş bir soğanımız var inşallah bunların mutfaklarda da daha fazla yer alması içinde hepimiz elimizden gelen gayreti göstereceğiz.’’ İfadelerini kullandı.

ÜRÜNÜN TESCİLLİ OLMASI DEMEK GÜVENİLİR OLMASI DEMEK

Vali Aziz Yıldırım’ın ardından açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay; ‘’ Burada ortak çalışmanın bir başarısı var. Sayın valimizin riyasetinde, Kalkınma ajansımız, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Kültür Turizm İl Müdürlüğümüz hep birlikte yapmış olduğumuz bir çalışma sonucunda gerçekten 300-400 yıl bir geçmişi olan Tekirdağ soğanını yöresel ürün olarak coğrafi işaret alma hakkını kazanmış olduk.  Bir ürünün tescilli olması demek o ürüne güven duyulması demek, tüketicinin bu ürüne karşı bakış açısını değiştirmek, tüketimini sağlamak demek. Dolayısıyla bu kapsamda yapmış olduğumuz çalışma ve tescilimizde ayın 20’sinde aldık.’’ Dedi.

TEKİRDAĞ KÖFTESİNİN ANA HAM MADDESİ

Tekirdağ Soğanının coğrafi işaret alması ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; ‘’Tekirdağ’da daha önce yöresel ürün olarak 3-4 tane iken. Şuan 8 tane yöresel ürünümüz var. İnşallah bunu 15’li rakamlara çıkarmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda burada Tekirdağ soğanı ki, Türkiye’de Tekirdağ soğanı olarak anılan tek soğan. Türkiye’nin farklı yerlerinde soğanlar üretiliyor ama soğanımız yüzyıllardır burada üretiliyor ama son zamanlarda biraz mevsimsel ve üretim şartlarından dolayı biraz azalma yaşansa da ekonomik değeri olan bir ürün biz bu tescili alarak hem gelecek nesillere aktarmak, hem üreticimizin bu ürünü satarken daha katma değerli ve daha fazla fiyata satmasını sağlamak hem Tekirdağ halkına bunu sağlamak istiyoruz. Şuan Tekirdağ bölgesinde yaklaşık 2 bin dönüm civarında bir ekim var, buda yıllık 3-4 bin ton civarında ürün elde ediliyor. İnşallah bu çalışmalarla beraber hem üretilen dekar sayısını ürün anlamında hem de tonaj sayısını arttırmak istiyoruz, Tekirdağ halkına ekonomik anlamda, sosyal anlamda katkı sağlamak istiyoruz. Tekirdağ köftesinin ana ham maddelerinden bir tanesi. Köftede farklı şeyler var ama Tekirdağ köftesinde bu soğan olmazsa o tadı veremiyor. Bu anlamda Tekirdağ köftesinin coğrafi işareti alınmıştı, soğanında alınınca aslında bir bütün olmuş oldu.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, soğan hasadına katılarak, soğan ayıklayan kadınlar ile kısa süreli bir sohbet gerçekleştirildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir