01.10.2023

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sivil Mimari Örneği Yapılara Sahip Çıkıyor

15, Ocak 2018 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Saray İlçesi Büyükyoncalı Mahallesi’nde bulunan ve 1911 yılında inşa edilen okulun mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan Saray Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Büyükyoncalı İlköğretim Okulu’nun Rölove-Restitüsyon ve Restorasyon projeleri Saray Kaymakamlığı’nın talebi üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 14.07.2016 tarihinde ihale edilmiştir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarihine duyduğu saygı ve önemle projeyi 28.07.2017 tarihinde onaylanmak üzere Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna göndermiş,  proje 25.12.2017 tarihinde gündeme alınmış fakat kuruldaki onay süreci halen devam etmektedir.

Tescilli olan tarihi yapılarda restorasyon projelerinin onay süresi tamamlanmadan herhangi bir müdahalenin yasak olması sebebiyle Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararını bekleyen Büyükşehir Belediyesi, yapım ihalesi için tüm hazırlıklarını tamlamıştır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin asli görevi, kullanıcısı ve mülkiyet sahibi olmamasına rağmen gerek yapım çalışmaları gerekse hayata geçirdiği projelerle tarihine ne kadar önem verdiğini her fırsatta gözler önüne sermiştir. 100’den fazla proje üzerinde çalışmalar yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray ilçesindeki Büyükyoncalı ilköğretim binasının da içinde bulunduğu proje kapsamında üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmiştir. Proje, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığı anda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi vakit kaybetmeden restorasyon yapım çalışmalarına başlayacaktır.

“TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMİŞTİR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin, “Saray İlçesi Büyükyoncalı Mahallesinde bulunan tescilli ilköğretim okulunun atıl durumda bulunduğunu, restorasyon çalışmasına ihtiyacı olduğu Saray Kaymakamlığı tarafından bildirilmiş, bu çalışmanın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yürütülmesi talep edilmiştir. İmar ve Şehircilik Dairesi Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğümüz vakit kaybetmeden çalışmalara başlamış, restorasyon yapım işi için gerekli olan projeleri hazırlatmak üzere işi 14.07.2016 tarihinde ihale etmiştir. 17.06.2017 tarihinde teslim alınan projeler onaylanmak üzere Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderilmiş, gündeme alınması 25.12.2017 tarihinde gerçekleşmiş ve yalnızca 5 ay gündeme alınması için beklenmiştir. Onay sürecinin halen devam etmesi, yapıya herhangi bir müdahalede bulunmamızı engellemektedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kurulduğu ilk günden bugüne Tekirdağ tarihine sahip çıkmış ve çıkmaya da devam etmektedir.

Bugüne kadar kiliselerden camilere, sivil mimarlık örneklerine kadar mülkiyetinin kime ait olduğuna bakılmaksızın Tekirdağ ilinin farklı ilçelerinde 100’den fazla tescilli kültür varlığının Rölove-Restitüsyon ve Restorasyon projeleri hazırlatılmış ve hazırlatılmaya da devam etmektedir. Bununla birlikte  8 tane sivil mimari örneği yapıyı, Saray İlçesi Kurtdere Cami, İnecik Mahallesi Erenler Hamamı, Rüstem Paşa Bedesteni çevre düzenlemesi gibi birçok kültür varlığının restorasyon çalışmaları tamamlanmış ve hayata kazandırılmıştır. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projeler doğrultusunda, Saray İlçesi Büyükyoncalı Mahallesinde bulunan tescilli ilköğretim okulunun da çalışmalarını layıkıyla yürütmüştür ve çalışmaların tamamlanması için gerekli tüm mücadeleleri de sürdürecektir” dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir