09.12.2023

Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri aperatif yiyecek satış yerlerini denetledi

30, Eylül 2015 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü personeli Süleymanpaşa ilçe merkezinde bulunanaperatif yiyecek satış yerlerini denetledi.

ZABITA VE RUHSAT EKİPLERİNİN ORTAK ÇALIŞMASI İLE DENETİMLER GEÇ SAATLERE KADAR SÜRDÜ

Gecenin ilerleyen saatlerinde başlayan denetimlerin bu sefer ki durağı aperatif yiyecek satış yerlerini olurken yapılan kontrollere, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da katıldı.

Denetimlerde iş elbiseleri, havalandırma sistemleri, tuvaletlerin temizliği, pişirme, servis, mutfak ve gıda ambarlarını, sağlık koşulları açısından kontrol ederken, ekipler işyeri açma ruhsatları ve hafta sonu tatil ruhsatlarını da tek tek inceleyerek kontrol ettiler.

SAĞLIKSIZ ŞEKİLDE SATIŞ YAPILAN YERLERE GEREKLİ UYARI VE YAPTIRIMLAR UYGULANDI

Rutin olarak yapılan denetimler çerçevesinde, Zabıta ve Ruhsat Denetim ekipleri yaptığı kontrollerde, sağlıksız koşullarda kokoreç, ciğer ve köfte satan, vatandaşların sağlığını tehlikeye atan esnaflara işlem yaparak gerekli uyarılarda bulundu. Yapılan denetimlerde cadde üzerinde ve kaldırımlarda satış yapmamaları konusunda uyarıldı.

YÜKSEK ATEŞTE PİŞİRİLEN KOKOREÇİN KÖMÜRLEŞMESİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Yapılan kontrollerin akabinde ekipler iş yerlerinin genel standartları yakaladığını, ancak bazı eksikliklerin bulunduğunu saptadı. Özellikle kokoreç ve bunun gibi pişen diğer ürünlerin yüksek ateşe maruz kaldığını ve hızlı şekilde pişirilmesinin et üzerinde kömürleşmeye yol açtığını belirten yetkililer bu tarz pişirmenin insan sağlığına zararlı olduğunu vurgulayarak, esnafı uyardı.

EŞKİNAT; “HALKIMIZIN SAĞLIĞINI KORUMAK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ”

Yapılan çalışmaların tamamen Süleymanpaşa halkının sağlığına yönelik olarak, denetimsiz ve kaynağı belli olmayan gıdalardan koruma amaçlı bir denetim olduğuna değinen Eşkinat, ‘’Halkımızın sağlığını korumak ve kollamak bizim olmazsa olmazımızdır. Vatandaşlarımızın sağlıklı gıdalar tüketmesi için çalışıyoruz. Yaptığımız denetimlerde, insan sağlığını tehdit eden olumsuzların ortadan kaldırılması için ekiplerimiz gerekli yaptırımları uygulamaya devam edecektir.” dedi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir