19.06.2024

Siyaset Üstü Balkanlar Çağrısı!

12, Kasım 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel,  Balkanlarda yaşayan Türklerin zor koşullarda olduğunu belirterek, siyaset gözetmeden birlik içerisinde çalışma yürütülmesi çağrısında bulundu.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel,  meclis üyeleri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdiği  Balkan turuna, Makedonya’nın Bitola (Manastır), Ohrid, Tetova (Kalkandelen) ve Üsküp şehirleriyle devam ediyor. Türk İslam kültürüne ait izlerin bulunduğu topraklarda, soydaşların zor koşulllarda olduğunu aktaran Yüksel, Balkanlarda Türk ve Müslüman olarak yaşam sürmenin gittikçe zorlaştığını kaydetti.

SOYDAŞLAR YALNIZ BIRAKILMAMALI

Bölgede ki soydaşlar için tek başına bir şeyler yapmanın yetersiz kalabileceğini söyleyen Yüksel; “Her şeyi devletten beklemeden, siyaset üstü birlikteliklerle yerel idarecilerin projeler üreterek uygulamaları gerekiyor.Ata topraklarımızda kültürümüze ait birçok parça var ve buralarda soydaşlarımız yaşıyor,  zorlukla karşılaşıyorlar. Özellikle bu bölgeye gelip, incelemek ve bizzat yerinde görerek soydaşlarımızın yalnız olmadıklarını hissettirmek gerekiyor. Sadece gezi olarak düşünülmeden, buranın maneviyatını hissetmek, durumu görmek  analizlemek mühim bir konu. Nereden geldiğimizi unutmadan, hafızamızı diri tutmalıyız” dedi.

GEÇMİŞTEN DERS ALINMALI

Programa, 10 Kasım’da Atatürk’ü doğduğu evde anarak başladıklarını aktaran Yüksel; “Ak Parti İlçe Başkanlığı döneminden itibaren herkesi getirmeye çalışıyorum.Her 10 Kasım’da  o duyguyu hissetmek istiyoruz.Bu topraklarda doğmuşsun ve bu topraklar elinden gitmiş. Eğer geçmişinden ders almazsan, gelecekte sorunlar seni bekliyor olabilir. Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Gaco-Roman hep birlikte Türkiye’yiz. Bunu herkesin buram buram hissetmesi gerekiyor. Bu bölgede ki duyguyu, maneviyatı da herkes bir kez  hissetmeli” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Balkanlarda yaşayan soydaşların görülmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Yüksel,  yerel yönetimlerin de parti ayrımı yapmaksızın ortak projeler üretmesi gerektiğini belirtti.

EN DOĞRU ŞEKİLDE ANLATILMALI

Toplum olarak, millet olma duygusunun ve bilincinin yüksek olduğunu hatırlatan Yüksel; “Çok duygusal ve gerektiğinde birbirine sıkıca kenetlenen bir milletiz. Burayı ve yaşananları anlatabildiğimizde, milletimiz soydaşlarını yalnız bırakmaz. Bu durumun en doğru şekilde aktarılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

BALKANLARDAN ESİNLENİLEN PROJELER VAR

Süleymanpaşa’da uygulanacak bazı projelerin  gezi programına dahil olan bölgeden esinlenildiğini aktaran Yüksel;” Süleymanpaşa’da güzel projeler gerçekleştirmeye  çalışıyoruz. Nereden esinlendiğimizi anlatabilmek için meclis üyelerimiz ve basın mensuplarımızla birkaç noktaya gezi düzenledik.Manastır  Askeri İdadisi ile ilgili bir proje hazırladık. Nereden, nasıl esinlenildiğinin bizzat görülmesi önemli”sözlerini kaydetti.

Haber:Serap Cömertoğlu İşcan

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir