26.05.2024

SEN OLSAN NE YAPARDIN?

29, Nisan 2016 Cuma
Bu haber kez okundu


Sosyal medya da paylaşılan bir video da Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde zabıta görevlileri ile seyyar tezgah sahibi olduğu görünen roman vatandaşların tartışmasını izledim. Hem zabıta hem de seyyar satıcıların hali gerçekten olmak isteyeceğim bir durum değildi.

İnsan nasıl olur da böyle tartışma noktasına gelir diye düşündüm. Aslına bakarsan her iki tarafta ekmeğinin peşinde insanlar. Ayrıca çocukları olduğunu söyleyip duruyorlardı birbirlerine. Zabıta personeli oradan gitmelerini isterken, seyyar satıcıda zabıta tarafından el konulduğunu düşündüğüm tartı aletini istiyordu hararetli bir şekilde görevliden.

Peki bu insanları karşı karşıya getiren nedir? Seyyar satıcılar hiç mi olmamalı bir şehirde ? Bu sorulara farklı cevaplar gelebilir tabi ki; ancak kesin olan bir durum var, böyle olaylar uzun zamandır yaşanıyor ve de Tekirdağ’ın büyükşehir olması sebebiyle sanırım seyyar esnafa artık pek fazla göz yumulmuyor.

Çünkü çarşı esnafı da zor durumda. Alt yapı çalışmaları ve yolların yapımı uzun zamandır devam edince esnaf maddi sıkıntı çeker oldu. Haliyle seyyar esnafa onlarda müsaade etmek istemiyor ve tahminimce Zabıta Müdürlüğüne yapılan şikayetler artmıştır.

Peki böyle olunca ne oluyor? Zabıta, seyyar satıcı ile özellikle Roman vatandaşlarla karşı karşıya geliyor. Sosyal medyada paylaşılmış ve cep telefonuyla çekilmiş olduğunu tahmin ettiğim videodan izlediğim ve anladığım kadarıyla bu iş bu noktada kalmayacak gibi görünüyor.

Denetimler şikayetler ölçüsünde bir hayli artar ve seyyar esnaf köşeye sıkışırsa bu konuda büyük sorun çıkabilir düşüncesindeyim. Bu sebeple kimse köşeye sıkışmasın. Ne zabıta görevlileri olan arkadaşlar zorda kalsın, nede seyyar esnaf.

Bunun için öncelikle taraf olan kişiler bir araya gelmeli, roman esnaf temsilcileri, belediye yetkilileri ve çarşı esnafı temsilcileri hep birlikte bu konuyu masaya yatırıp konuşmalı. Öneriler alınmalı, fikirlerden bir harman yapılarak çözüm üretilmeye çalışılmalı. Ortak bir karar olduğunda inanın bana; hem seyyar esnaflar rahatlar, hem de çarşı esnafları biraz nefes alırlar.

Zabıta görevlileri de kimseyle karşı karşıya kalmazlar. Ne onların aileleri endişelenir nede diğer tarafların aileleri. Hem esnaf hem de zabıta için zor bir durum birine bir şey yaptırmak. Özellikle de inatlaşıyor sa taraflar ve ekmeği için uğraşıyorlarsa inanın bana çok daha büyük sorunlar çıkabilir. Bu nedenle şimdiden çözüm üretilmesi herkes için iyi olacaktır. Saygılar…

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar:
sanalbasin.com üyesidir