19.06.2024

Laik Eğitim İçin Velilere Çağrıda Bulundu

20, Eylül 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı,” ÇEDES Projesi iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik çizgisi ve dini-kültürel ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirme hedefinin son örneği olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi. Laik eğitim ve laik yaşam için eğitimcilerin yanı sıra öğrencilere ve velilere de seslenen Sarı, birlikte mücadelede çağrısında bulundu.

ÇEDES protokolü kapsamında okullara imam atanmasına tepkiler devam ediyor. Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, ÇEDES projesine ilişkin açıklama yaparak, eğitim sisteminin ve toplumsal yaşamın bütün alanlarını dini kural ve değerler doğrultusunda yeniden biçimlendirmek isteyen siyasi iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı, laik eğitim ve laik yaşama açıkça meydan okuyan adımlar atmayı sürdürdüğünü söyledi. Laik eğitim ve laik yaşam için eğitimcilerin yanı sıra öğrencilere ve velilere de seslenen Sarı, birlik olmanın önemine vurgu yaptı.

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullar ve imam hatip okulları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı il/ilçe spor müdürlükleri/Gençlik merkezleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülmekte olan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) kapsamında bir süredir ülke çapında toplantılar yapıldığını ve çeşitli kararlar alındığını ifade eden Sarı, “Dini ve manevi değerleri merkeze alan ÇEDES Projesi, laik-bilimsel eğitim anlayışına ve pedagoji bilimine aykırı bir içerikte hazırlanmıştır. ÇEDES ile vaiz, imam hatip ve Kur’an kursu öğreticilerinin, İlahiyat Fakültesi mezunlarının eğitim kurumu olan okullarda ‘manevi danışman’ olarak görev yapmalarının önü açılmış, başta İzmir ve Eskişehir olmak üzere, çeşitli illerde görevlendirmeler yapılmıştır” dedi.

Manevi danışmanlarla öğrencilerin okul dışında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı kamplarında buluşmaları, okullardaki koordinatör öğretmen ve Gülen cemaatinin “abla ve ağabeyleri” gibi koordinatör öğrencilerle dini telkinler yapan “değerleri eğitimi” çalışmalarına katılmalarının hedeflendiğine dikkat çeken Sarı, ÇEDES projesi üzerinden öğrencilerin dinci tarikat ve cemaatlerin kucağına itilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir