13.06.2024

Öğretmenlere 24 Kasım’da İkramiye Talebi

6, Kasım 2023 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Cavit Kartal, öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesini istediklerini söyledi.

İlim ve irfan yuvalarında, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde, Atatürk’ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştirdiklerini belirten Kartal, “Bilindiği gibi kalkınma ve gelişme hamleleri bilgisi, birikimi, tecrübesi, engin öngörüsüyle medeniyetimizi aydınlatan münevver öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleşebilir. Tabi bizler sadece öğretmen değil; aynı zamanda çocuklarımızı hayata hazırlayan, geleceğe taşıyan, onların kendi yolunu çizmesinde öncü rol üstlenen kahramanlarız. Her birimiz kutlu bir görev ifa ediyoruz. Mukaddes değerlerle bezenmiş bir mesleğin neferleri olmakla gurur duyuyoruz” dedi.
ÖĞRETMEN MAAŞIYLA 2 CUMHURİYET ALTINI GELİYOR”
Her 24 Kasım’da göğüslerinin kabardıklarını, heyecanlandıklarını ancak bir taraflarını da buruk olduğunu aktaran Kartal, şunları kaydetti:
“Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir. Eğitim sürecinin başat öğesi öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından birisi ekonomik durumlarının yetersizliğidir. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir. Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘beyaz önlük’ hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının ‘öğrenci-veli şiddetine maruz kalma’, ‘liyakatsiz yönetici atamaları’, ‘tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları’, ‘ekonomik çaresizlik’, ‘adaletsiz uygulamalar’, ‘mesleki imaj zedelenmesi’, ‘kariyer sınavı’ gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk.” 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir