25.05.2024

SANSÜR YASASINI PROTESTO ETTILER

24, Haziran 2022 Cuma
Bu haber kez okundu


Gazetecilik meslek örgütleri, “dezenformasyon yasası” olarak bilinen ve geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu’nda bazı değişikliklerle kabul edilen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ni protesto etmek amacıyla Ankara Ulus Meydanında toplandı.

Düzenlenen basın açıklamasında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Disk Basın-İş Sendikası Ekonomi Muhabirleri Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti , İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Kesk Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Haber Kameramanları Derneği ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Grup adına açıklama yapan Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin; “Ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye’nin dört bir yanından buraya geldik. Yasayı geri çekin, basın yasalarını gazetecilere danışarak yapın diyoruz. Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Ama bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez. Yargıtay Hâkimi de Adalet Komisyonu’nda açıkça uyararak, bu yasanın uygulama sırasında yargıda karmaşa ve keyfilik yaratacağını söylemiştir” sözlerini kaydetti.

Basın açıklamasının ardından meslek örgütleri başkanları, yasayı protesto etmek amacıyla tüm gazeteciler adına Atatürk Heykeline kalem bıraktı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir