18.06.2024

Projelerde Sona Yaklaşıldı

11, Eylül 2016 Pazar
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, kurulduğu günden bu yana tüm çalışmalarında halkımızın; güvenli, hızlı, ekonomik ve konforlu bir ulaşım sistemi içerisinde seyahat etmelerini sağlamayı amaçlamıştır. Daire başkanlığının ulaşım stratejisi genel olarak; Vatandaşların güvenli, hızlı, ekonomik ve konforlu toplu taşıma hizmetinden yararlanmasının sağlanması, Ulaşım stratejilerinin geliştirilmesi ve ulaşım alt yapısının planlanması, Ticari taşımacılığın bir düzen içinde yürütülmesi, Ticari taşımacılık yapan esnafın kayıt altına alınması ve denetlenmesi, Trafik güvenliğinin sağlanması, Otopark alt yapısının geliştirilmesi, toplu taşıma terminallerinin işletilmesi alanlarını kapsamaktadır.

Kavşak Projeleri son aşamada

Trafik hacim sayımları yapılan 93 adet kavşakta geliştirilen çözüm önerilerine göre kavşak düzenleme ve sinyalize kavşaklarda sistem yenileme çalışmaları yapılmıştır. Farklı çözüm gereken yol ve kavşaklar ile ilgili uygulama projeleri hazırlanması amacıyla ihale yapılmış, çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda; Süleymanpaşa ilçesi; Diş Hastanesi ve yeni yapılacak olan Devlet Hastanesi Yolu ve Köprüsü, Hürriyet Mahallesi Muratlı Caddesi bağlantı yolu, Migros Kavşağı, Baykallar Kavşağı, Otogar Kavşağı. Çorlu İlçesi; Orion Kavşağı ve bağlı kavşaklar, Emlak Konut geçiş köprüsü, Ağır Bakım Kavşağı. Çerkezköy ilçesi; Piknik Alanı Giriş Kavşağı, Bağlık Mahallesi Viyadüğü, Altıyol Kavşağı ile ilgili harita ve proje tasarım çalışmaları devam etmektedir. 2016 yılı sonu itibariyle bahsi geçen yerlerdeki katlı kavşak, dalçık, viyadük ve köprüler ile birlikte yol projelerinin tasarımları bitirilerek uygulamalarına 2017 yılı içinde başlanacaktır. İhale kapsamında diğer ilçelerimizde bulunan darboğaz yaratan kavşak ve yollar ile ilgili tespit ve analiz çalışmaları yapılmakta, 2017 yılı Haziran ayına kadar tasarımları bitirilecektir.

Hayrabolu Katlı Yeraltı Otoparkı İhale Aşamasında

Tekirdağ’ın prestij projelerinden biri olmaya aday Hayrabolu’da yapılacak olan Katlı Yeraltı Otoparkı ve Peyzaj Düzenleme Projesi hayata geçirilecektir. Zeminde meydan düzenlemesi ile ilgili peyzaj tasarımları ve yeraltında 3 kat otopark alanı olacak şekilde tasarımı yapılmıştır. 258 Otomobil ve 100 motosiklet kapasitesine sahip yeraltı katlı otoparkında bisiklet park alanı ile 1 adet araç yıkama hizmet alanı da bulunacaktır. Otopark alanının yanı sıra zeminde 4000 m2’lik şehir meydanı yeşillendirmesi, süs havuzları ve 3 adet heykel çalışmasını da içeren projede meydan; konser ve tören alanları ile açık oturma alanları da halkımızın hizmetine sunulacaktır. Proje ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlanmış ve yapım ihalesi aşamasına gelinmiştir.

Hayrabolu yeraltı katlı otoparkı projesi; çalışmalarına başlanan Süleymanpaşa, Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Şarköy ilçelerindeki otopark projeleri ve diğer ilçelerimiz için de önemli bir örnek olacaktır.

Trafik Düzenleme ve Sirkülasyon Projesi Tamamlandı

Bir başka projemiz olan Trafik Düzenleme ve Sirkülasyonu Projesi Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile tamamlanmıştır. İl genelinde trafik sirkülasyonunun iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar yapılmış sorunlu, darboğaz yaratan yol ve kavşaklar tespit edilmiş çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu kapsamda;

 

‘  Mevcut yolağı altyapısının standartlarının iyileştirilmesi;

‘  Yolculuk süresi ve trafik yoğunluğunun azaltılması;

‘  Ulaşım maliyetlerinin azaltılması,

‘  Ulaşımın çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılması;

‘  Trafik güvenliğinin sağlanarak kazaların azaltılması,

‘  Yaya yolculukları koşullarının iyileştirilmesi,

‘ TBB sınırları içerisinde daha güvenli ve konforlu yolculuklar için dolaşımın sağlanması amaçlanmaktadır.

Süleymanpaşa ilçesi Prestij Caddesi olarak tasarlanan Hükümet Caddesinin trafik akışının tek yöne düşürülmesi ile birlikte bağlı yollarda sirkülasyon çalışmaları yapılmış, Atatürk Bulvarı ve Hükümet caddesinde devam eden üst yapı çalışmaları bittiğinde uygulamaya geçilecek şekilde entegre edilmiştir.

Aynı zamanda Çerkezköy ilçesi Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesini kapsayan Çerkezköy Belediyesi işbirliği ile trafik sirkülasyon çalışmaları devam etmektedir.

257 mahallede durak montajları tamamlandı

Tekirdağ tüm ilçe ve mahallelerde otobüs duraklarını yenileme çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir.

Yenileme çalışmaları çerçevesinde il genelinde toplam 257 mahalleye kırsal alana uygun modern duraklar ile kullanım ömrünü tamamlamış eski durakların yenileme çalışmaları kapsamında toplam 700 adet durağın montajı tamamlanmış durumdadır.

Öte yandan şehir merkezlerinde kullanılacak 345 adet reklam panolu modern durakların montajına Çerkezköy’den başlanarak tüm ilçelerde montaj işlemleri tamamlanmıştır. Çorlu’da acil ihtiyaç olan yerlere de 10 adet durak ile Süleymanpaşa ilçesinde Barbaros ve Kumbağ mahalleleri arasına eksik olan durak montajları yapılmıştır.

Özellikle işçi kesiminin kullandığı, yolcu sirkülasyonunun yoğun olduğu alanlarda çalışmalara öncelik verilmiştir. Reklam panolu duraklar ile birlikte aynı zamanda CLP, Megalight ve Bilboardlar, şehir estetiğine dikkat edilerek konumlandırılmaktadır. 345 adet reklam panolu durak, 225 Billboard, 175 CLP, 15 Megalight’tan oluşan kent mobilyaları yapımına başlanmıştır. İlçelerimizde bulunan mevcut 311 adet kent mobilyalarının bakım onarımına başlanmış, kullanılamayacak durumda olanların yenileri ile değiştirilmesi çalışmaları devam etmektedir. Gerek kırsal kesime gerekse de şehir merkezlerine uygun şekilde tasarlanan durakların montaj işlemleri bundan sonra da hızlı bir şekilde devam ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Duraklara sahip çıkılmasını ve halkımızın durakları kendi malıymış gibi korumalarını beklemekteyiz.

Toplu taşıma, minibüs taşımacılığı ve taşımalı eğitim sisteminde ihtiyaç duyulan kabin duraklar ile vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanmıştır.

Zarar gören duraklarımız muhtarlar tarafından tarafımıza iletilmekte ve en kısa sürede bakım onarımı gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda duraklarımızın zemin düzenleme çalışmaları da devam etmektedir.

Mevcut durakların bakım ve onarımları devam ediyor

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kent Mobilyaları bakım, onarım ve işletim ihalesi 2016 yılında gerçekleşmiş, İlgili ihaleye istinaden şehrimize 345 adet reklam panolu durak, 225 Billboard, 175 CLP, 15 Megalight’tan oluşan kent mobilyaları yapımına başlanmıştır. İlçelerimizde bulunan mevcut 311 adet kent mobilyalarının bakım onarımına başlanmış, kullanılamayacak durumda olanların yenileri ile değiştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Yapımına başlanan reklam panolu duraklar Çerkezköy İlçemizin yanı sıra, Barbaros ve Kumbağ Mahallelerimizde tamamlanırken, Çorlu, Saray, Malkara ilçelerimizde montaj çalışmaları devam etmektedir.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Hasan Bayram, Ulaşım Dairesi olarak tüm ilçelerde çalışma yaptıklarını belirterek, “Kavşak yapımlarından otoparklara, yeni durak montajlarından bakım ve onarımlarına kadar ulaşım alanında önemli çalışmalar yapmakta, Tekirdağ’a büyük projeler kazandırma yolunda önemli adımlar atmaktayız. Ekiplerimiz mesai mefhumu gözetmektesizin gece gündüz aralıksız çalışıyor. Tekirdağ’ın ulaşımının iyileştirilmesi ve vatandaşlarımızın rahat ve konforlu toplu ulaşımını sağlama adına bundan sonra da aynı titizlik ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir