18.06.2024

Öncelikli İhtiyaçlar İçin Çağrıda Bulundu

8, Şubat 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’dan deprem bölgesine yardımlar devam ediyor. Kurumlar, partiler ve sivil toplum kuruluşlarının yardım kampanyaları kapsamında toplanan ürünler, tırlarla afet bölgesine gönderiliyor.

Öncelikli temel ihtiyaçların gönderilmesi yönünde çağrıda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, özellikle bebek bezi, bebek maması, kadın pedi ve ıslak mendile ihtiyaç olduğunu kaydetti. Depremzede 100 ailenin de Tekirdağ’da konaklamasına ilişkin planlama yapıldığını bildiren Albayrak, otellerle anlaşma yapıldığını bildirdi.

Çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunan Albayrak, Valilik ve AFAD koordinesinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Tekirdağ’ın Hatay ile eşleştiği ve bölgeden gelen talepleri karşılamaya çalıştıklarını aktardı.

104 personel, 28 araç, fen İşlerine bağlı 21 aracın, sağlık personeli, psikolojik destek veren personel ve cenaze işlemlerine yönelik personelin bölgede çalışmalar yürüttüğünü aktaran Albayrak, şunları paylaştı: “Olay yerini takip ederek, yapmamız gereken konularda müdahalede bulunuyoruz. Bugün bir karar aldık ve deprem bölgesinden yaklaşık 100 aileyi konaklamak için Tekirdağ’a getirmeyi planlıyoruz. Şarköy, Süleymanpaşa ve Kumbağ’da ki otellerde misafir edeceğiz. İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlıklar yapılıyor. Çok amaçlı salonu kan bağışı için hazırladık. Havaalanı ve deprem bölgesine otobüsler, kamyonlar tahsis ettik. Esas çalışma bundan sonra başlıyor.”

Gönüllü olarak bölgeye gitmek isteyen birçok vatandaşın olduğunu aktaran Albayrak, gönüllülerin gidebilmesi için itfaiye kurtarma belgesinin olması gerektiğini söyledi.

Sahilde ki Tekirağaç kafede yardımların toplandığını belirten Albayrak, çocuk bezi, maması ve kadın pedi, ıslak mendil, hijyen malzemelerinin öncelikli ihtiyaçlar arasında olduğunu vurguladı.

Kefen ve Ceset Torbası Talep Edildi

Çocuk tulumu,  kışlık çorap, çamaşır, şapka, eldiven, atkı, hasta bezi,  hızlı şekilde tüketilebilecek süt ve kek, ilaç, pişik kremi gibi malzemelerin talep edildiğini aktaran Albayrak, gelen talepler arasında yer alan kefen bezi ve  iki bin ceset torbasının da deprem bölgesine gönderildiğini aktardı.

 

İlçe belediyeleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da gelen yardımları planlı şekilde bölgeye sevk etmeye devam ediyor.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir