18.06.2024

MEVCUT SU KAYNAKLARININ ÖMRÜ 30 YIL!

22, Mart 2022 Salı
Bu haber kez okundu


İyi Parti Tekirdağ Doğa ve Çevre Politikaları İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş, mevcut su kaynaklarının 2055 yılına kadar yeterli olacağını ve yakın zamanda Trakya’da ki havzalarda çökmeler meydana gelebileceğini kaydetti.

Devlet ve yerel yönetimlerdeki tüm yetkililere seslenen ve harekete geçilmesi yönünde çağrıda bulunan Savaş; “Yegane su kaynağı olan Kuzey Ormanları, içindeki su havzalarıyla birlikte uzun yıllardır ağır tahrip altındadır. 3. Köprü, Türk Akım ve Havaalanı gibi mega projelerle, sanayi tesislerinin kontrolsüz su kaynaklarını kirletmesi ve kurutmasıyla, maden ocakları ve beton santralleri ile bu su havzaları yok olma riskiyle karşı karşıyadır” dedi.

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan İyi Parti Tekirdağ Doğa ve Çevre Politikaları İl Başkan Yardımcısı Halide Savaş, 2050 yıllarından sonra ciddi anlamda su sorunu yaşanacağının öngörüldüğünü belirtti.

TÜRKİYE SU FAKİRİ ÜLKELER ARASINDA

Bugün bin 350 metreküp olan kişi başı yıllık su potansiyelinin 2030-2040 yıllarından itibaren 700 metreküpe kadar gerileyeceği yönünde tahminlerin olduğunu aktaran Savaş, “Kişi başı su potansiyeli 2000 metreküpün altındaki ülkeler “su azlığı”, 1000 metreküpün altındaki ülkeler ise “su fakirliği” çeken ülke olarak tanımlanmaktadır. Türkiye bugün bile su azlığı çeken ülkeler sınıfındadır.Hızla su kaynaklarının kirlendiği ülkemizde Doğu Karadeniz, Fırat ve Akdeniz’deki havzalar hariç bütün akarsular ciddi anlamda kirlenmiştir. Gediz, Sakarya, Kızılırmak, Menderes ve Ergene nehirlerinin suları arıtılamayacak kadar kirlidir. Yerüstü ve yer altı su potansiyelimizin tüketim hızı, kirlenme hızı ve nüfus artışı dikkate alındığında mevcut kaynakların en fazla 2055 yılına kadar yeterli olacağı anlaşılmaktadır” dedi.

TEMEL GÖREVLER YERİNE GETİRİLMİYOR

Su yönetiminin başarısızlığı, temiz su kaynaklarının hızla azalması ve kirlenmesi ambalajlı su sektörünü yarattığını söyleyen Savaş, Türkiye’de 10 yıl önce musluktan akan su içilirken, bugün dünyanın 7. büyük ambalajlı su tüketen ülkesi haline geldiğini vurguladı.

Toplumun temel içme-kullanma su kaynağının şebeke suyu olması gerekirken ambalajlı suların fazla kullanılıyor olmasının belediyelerin temel görevlerini yerine getirmesi konusunda sorun olduğunu düşündürdüğünü aktaran Savaş, şunları paylaştı:

“Marmara Bölgesi de özellikle 20 yılda artan kentsel büyüme ve sanayi yoğunlaşmasıyla su krizinin en çok hissedildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede yaşayan milyonlarca insan ve sayısız canlının yegane su kaynağı olan Kuzey Ormanları, içindeki su havzalarıyla birlikte uzun yıllardır ağır tahrip altındadır. 3. Köprü, Türk Akım ve Havaalanı gibi mega projelerle, sanayi tesislerinin kontrolsüz su kaynaklarını kirletmesi ve kurutmasıyla, maden ocakları ve beton santralleri ile bu su havzaları yok olma riskiyle karşı karşıyadır”

 NEDEN BİTİRİLEMEDİ?

Trakya Bölgesi, Türkiye’de kişi başına düşen su miktarının en az olan bölge olduğuna dikkat çeken Savaş; “Bir zamanlar Trakya’nın Ergene havzasının can damarı olan Ergene nehri, uzun yıllar boyunca sorumsuz bir şekilde evsel atıklar ve sanayi atıkları ile kirletilmiş, zehir akan bir sanayi kanalizasyonu haline gelmiştir. İçinde canlı yaşamı kalmamış, geçtiği yerlerde çevreyi zehirlemeye devam etmektedir. Nehirden yayılan ağır koku bölgedeki ilçeleri kaplamış durumdadır. Nehrin kokusu ve fabrikaların gece saldıkları zehirli gazlardan insanlar nefes alamamaktadırlar.Fabrikaların arıtma tesislerini çalıştırmak yerine atık kimyasalları sorumsuzca nehir yatağına bırakmalarının ağır faturasını kanser artışlarında ve çiftçinin ürün kayıplarında görüyoruz.

Diğer taraftan Ergeneye deşarj edilen suların tamamı yeraltından çekilmektedir. Hem evlerde kullandığımız içme ve kullanma suları hem de sanayinin kullandığı sular yeraltından temin ediliyor. Bilim insanları 30 yıl önce 70-80 metreden su çekerken şimdi 400 metreye inildiğini; Trakya’da yer altı sularının büyük oranda tükendiğini söylüyorlar ve yakında çökmeler olacağını belirtiyorlar. Bu sorun için 2011 yılında, içinde 9 OSB nin yer aldığı Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile birçok kamu kurum ve kuruluşunun dahil olduğu somut bir adım atılmıştı. Ancak üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen Ergene nehri hala zehir akmakta, hava kirliliği artarak devam etmekte, belediyeler ve sanayi tesisleri atıklarını hala arıtmadan Ergeneye vermektedir.

Havza Koruma Planı kapsamında 2014-2015 yıllarında ihale edilen Ergene1 OSB, Ergene2 OSB, Çorlu1 OSB, Velimeşe OSB ve Muratlı OSB’nin arıtma tesislerinden sadece Muratlı bitmiş ve devreye alınmıştır. 6 yıl geçmesine rağmen diğerleri neden bitirilememektedir” ifadelerini kullandı.

Aynı kapsamda yapılan Derin Deniz Deşarj Projesi ile bu OSB lerde arıtılan atık suların Marmara Denizine verilerek Ergene nehrinin bu atık yükünden kurtulacağı ve temizleneceği yönünde ki açıklamaları hatırlatan Savaş, arıtma tesisleri bitirilmeden ve atık sular tamamen arıtılmadan işlem yapıldığında Marmara Denizinin ölümü olacağını paylaştı.

“ TEKİRDAĞ’IMIZ İÇİN ARTIK BİR ŞEYLER YAPMANIZI BEKLİYORUZ”

Suyumuza sahip çıkmak için devlet ve yerel yönetimlerdeki tüm yetkililere seslenen ve İYİ Parti olarak önerileri dile getiren Savaş, şunları kaydetti:

– Sanayinin bedelsiz kullandığı yer altı sularına mutlaka bedel konulmalıdır.

– Yapılan arıtma sistemlerinin tümü biyolojik arıtmadır, kimyasal arıtma sistemleri de kurulmalıdır.

– Sadece sanayi için değil, yerleşim yerleri için de Yerel Yönetimler tarafından arıtma tesisleri kurulmalıdır.

– Arıtılan suların tamamı deşarj edilmemeli, mutlaka bir kısmı geri kazanılarak tarımsal sulamada ve sanayide kullanılmalıdır.

– Düşen yağışın biriktirileceği göletler inşa edilmeli, buralardan yapılacak iletim ve dağıtım kapalı sistemlerle sağlanmalıdır.

– Bölgenin su ihtiyacının yerüstü kaynaklardan karşılanması amacıyla 2014 yılında gündeme gelen Meriç ve Tunca nehirlerinden barajlarda su biriktirme projesi yeniden düşünülmelidir.

– Yağmur suyu hasadı konusunda Belediyeler hızla harekete geçmeli, “Yağmur suyu Toplama ve Kullanma Yönetmeliği”ni kabul edip en az 200 m2 taban alanı olan her yapıda yağmursuyu toplama sistemi şartını getirmelidir.

– Kamu binaları, siteler, AVMler vb. diğer büyük binalarda Gri su arıtma ve kullanma sistemleri kurularak atık suların geri kazanımı sağlanmalıdır.

Tarım arazilerimiz, meralarımız, ormanlarımız, nehirlerimiz, denizlerimiz, havamız, suyumuz herşeyimiz hoyratça yok edilmektedir.

Sayın yetkililer, Bu sorunların çözümü için, suyumuza, havamıza, toprağımıza sahip çıkmak için, şehrimiz için, Tekirdağ’ımız için artık bir şeyler yapmanızı bekliyoruz.

Dünyada susuzluk, kuraklık, kıtlık ve açlık gibi sorunlar söz konusuyken suyu sorumsuzca israf etmenin akılcı bir açıklaması olamaz.

Dünya ve ülkemiz damlaya damlaya çöl olurken, herkesi bu gidişe dur demeye ve suyumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir