13.07.2024

Memurlar ve Emekliler Haklarını İstiyor

24, Ağustos 2023 Perşembe
Bu haber kez okundu


Kamu Konfederasyonları Platformu, memur ve memur emeklilerine yönelik verilmesi planlanan zamlara tepki gösterdi. Yıllardır vadedilen 3600 ek gösterge olmadığını vurgulanırken, emeklilik iyileştirmelerinin, kamu emekçisinin ekonomik, sosyal, özlük haklarının olmadığı kaydedildi.
Yurt genelinde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını, Tekirdağ’da Birleşik Kamu İş’e bağlı Tüm Yerel Sen ve Eğitim İş başta olmak üzere sendika üyeleri toplu sözleşme taleplerinin gerçekleştirilmesi yönünde çağrıda bulundu.
Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasını, platform adına Rıdvan Dırak yaptı.
Dırak, iktidarın ülkeyi sürüklediği ekonomik kriz içerisinde kamu emekçilerinin durumunun ortada olduğuna dikkat çekti.
Hükümetin, 2024-2025 yılları için dayattığı oranlarla memuru ve memur emeklisini açlık ve yoksullukla baş başa bıraktığını söyleyen Dırak, “7.Dönem Toplu Sözleşme süreci 1 Ağustos itibarıyla başlamıştı. Hükümetin Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin ilk teklifi 2024 için %14+%9, 2025 için ise %6+%5 olmuştu. 17 Ağustos’ta açıklanan ve revize edilen ikinci teklif ise 2024 için %15+%10, 2025 içinse %6+%5 şeklindedir. Kamu çalışanlarının önemli taleplerini içeren Toplu Sözleşme görüşmelerinde ön müzakere süreci tamamlanmış hükümetin ikinci teklifi 17 Ağustos’ta utanç oranı şeklinde açıklanmıştı. Bugün itibarıyla dördüncü toplantıda yeni bir teklif yapılmazsa yani anlaşma sağlanmazsa 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna yetkili konfederasyon başvurma aşamasına gelecektir” dedi.
HÜKÜMETE SESLENDİLER

12 yıl içinde 6 kez yapılan toplu sözleşmelerde hükümetin teklif olarak masaya hep kendi hedeflediği enflasyon rakamlarına dayalı maaş artışlarını koyduğunu ve öyle sonuçlandığını aktaran Dırak, şunları kaydetti:
Bir kez daha aynı tablonun yaşanacağını görüyoruz ve biliyoruz. Bu nedenle 9 konfederasyon bir araya gelerek bu sefalet oranlarını kabul etmiyoruz ve kamu emekçilerinin haklarını alana kadar mücadele edeceğimizin altını çiziyoruz. Bugün hükümetin açıkladığı mevcut teklifler Merkez Bankası tarafından revize edilen enflasyon hedeflerinin bile altında kalarak kendi oranlarıyla çelişmiştir. Bugünden geriye sözde toplu sözleşme süreçlerine ve Hakem Heyetine baktığımızda tablo çok iyi anlaşılmaktadır. İktidar, masadaki sarı sendikanın varlığından da güç alarak sadece ama sadece yüzde 2’lik bir oynama ile kamu emekçilerinin aklıyla dalga geçmiştir. Bu masanın ve Hakem Heyeti’nin yapısını kabul etmiyoruz çünkü kamu emekçilerinin tamamını temsil etmiyor. İktidar, yandaş konfederasyon ile el ele vererek, kendi istatistik kurumunun ölçtüğü enflasyonun altında, yoksulluk sınırına dahi ulaşmayan ücretler dayatmaktadır. 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 40 bin TL’ye ulaştığı, büyükşehirlerdeki kira ortalamasının en düşük memur maaşının 3’te 2’si ettiği, temel gıda ürünlerine günlük fiyat artışları yapıldığı, vergi ve harçların her ay artırıldığı günlerden geçmekteyiz.”

MASADA KAMU EMEKÇİLERİNİN HAKLARI YOK
Masada yıllardır vadedilen 3600 ek gösterge olmadığını vurgulayan Dırak, emeklilik iyileştirmelerinin, kamu emekçisinin ekonomik, sosyal, özlük haklarının adının dahi olmadığını söyledi.
“Emeğimizi yok sayamazsınız ve artık yeter diyoruz!” diyen Dırak, şunları paylaştı:

Kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaş zammı, yandaş sendika ile yapılan mutabakat ve TÜİK’in şaibeli enflasyon rakamları uyarınca değil, emekçilerin içinde bulunduğu derin yoksullaşma ve alım gücü kaybı dikkate alınarak yapılmak zorundadır. Kamu Konfederasyonları Platformu olarak bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz; Toplu görüşmeler kapalı kapılar ardında olmamalıdır. Görüşmeler canlı yayınlanmalıdır. AKP iktidarı ekonomik krizi yok sayan anlayışından ve TÜİK’in enflasyon hesaplarında kullandığı oranlarla kamu emekçilerine zam yapmaktan vazgeçmelidir. Kamu emekçilerinin sorunlarının yüzdelik ve ek zamlarla çözülmesi mümkün değildir! İLO sözleşmeleri başta olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz. Sendika özgürlüğünü sınırlayan %2 barajı kaldırılmalıdır.”
“MEMURUN VE MEMUR EMEKLİSİNİN ALIN TERİNİ KİMSEYE HEBA ETTİRMEYECEĞİZ”
Dırak, 2024-2025 yıllarında yapılması gereken ücret zamlarına temel oluşturacak şekilde tüm kamu çalışanlarının maaşlarının en az yüzde 115 oranında artırılması gerektiğini ifade etti.2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranlarının bu rakam üzerinden hesaplanması gerektiğini vurgulayan Dırak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Birikimli enflasyonun yüzde 15’i aştığı aydan itibaren enflasyon farkı maaş ve ücretlere aylık olarak yansıtılmalıdır. Kamu çalışanlarına Ocak 2024’ten başlayarak aylık 10.000 lira barınma yardımı verilmelidir. Bu tutar memur maaş katsayısı artışı oranında artırılmalıdır. Kamu çalışanlarının maaşlarıyla birlikte yapılan tüm ek ödemeler emekliliğe esas alınmalı ve bu tutarlar emekli aylığına da yansıtılmalıdır. Seyyanen artıştan memur emeklisinin yok sayılması eşitlik ilkesi gereği adaletsizliktir. Memurlara, yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında yıllık izin ikramiyesi ödenmelidir. Tüm kamu çalışanlarına her yıl iki defa birer net maaş tutarında bayram ikramiyesi ödenmelidir. Aile yardımı enflasyon oranları dikkate alınarak birinci çocuk için 3.000 lira, ikinci çocuk için 4.000 lira ve üçüncü çocuk için 6.000 liraya çıkarılmalıdır. Ölüm yardımı ödeneği en düşük memur maaşı seviyesine çıkarılmalıdır. Kamu çalışanlarına ya kreş olanağı sağlanmalı ya da günün koşullarına uygun olarak kreş yardımı verilmelidir. Kamuda eşit işe eşit ücret ödenmelidir. Kamuda mülakat kaldırılmalıdır. Kamuda sözleşmeli çalışan sonlandırılmalı tamamı kadroya geçirilmelidir. Sendikaya üyelik ve çekilme işçilerde olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalıdır. Devlet memurlarına yiyecek, kıyafet ve ulaşım yardımı yapılmalıdır. Kamu çalışanlarının aile birlikteliği için aynı yerde görev yapmaları sağlamalıdır. Bu bilinç ve kararlılıkla; emeğin onurundan yana taraf olan kamu konfederasyonları olarak gücümüzü ve aklımızı birleştirerek kamu emekçisine sefaleti reva görenlere, bizi ve haklarımızı görmezden gelenlere karşı bugün üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı amacıyla ülke genelinde 1 günlük iş bırakıyoruz. Memurun ve memur emeklisinin alın terini kimseye heba ettirmeyeceğiz. “
Basın açıklamasına, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin, DEVA Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Polat ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri de yer aldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir