03.12.2023

KKTC Meclis Başkanı Töre, Tekirdağ’da Konferans Verdi

20, Ocak 2023 Cuma
Bu haber kez okundu


KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, sömürge devletlerinin, Türk devlet ve topluluklarının bir araya gelmemesi için uğraştığını fakat, Türk Devletleri Teşkilatı kurulduğunu ve daima Türk birliğinden yana olacaklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre, Namık Kemal Üniversitesi’nde gerçekleşen “Milli Davamız Kıbrıs ve Mavi Vatan” konulu konferansa katıldı.

Konferansta KKTC’nin kuruluşunu ve bugüne kadar ülkede yaşanan süreci anlatan Töre, her zaman Türk birliğinden yana olduklarını vurguladı.

Töre; sömürge devletlerinin, Türk devlet ve topluluklarının bir araya gelmemesisi için uğraştığını fakat, her şeye rağmen, Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde KKTC’nin gözlemci üye olduğunu ifade eden Töre, “Bunun devamı gelecek, mutlaka daha büyük bir birliğe doğru gideceğiz” dedi.

Türk Birliği’nin mutlaka kurulacağını vurgulayan Zorlu Töre, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu ifade ettiğini belirtti. “Atatürk Kıbrıs konusunda Kıbrıs Türkü’ne ilk yardımları yaptı” diyen Töre, Atatürk’ün Kıbrıslı Türklerin adada kalması için çalışma yaptığını, kurmaylarına Kıbrıs’ın önemini anlattığını dile getirdi.

“Doğu Akdeniz’de bir Türk devletinin kurulmasına karşı çıkanlar geçmişte Anadolu’yu işgal edenlerdi” diyen Töre, Dünya’nın beşten büyük olduğunu ve KKTC’nin yoluna devam edeceğini vurguladı.

Meclis Başkanı Töre, “Dünya’da bir oyun oynanıyor hem KKTC, hem Türkiye Cumhuriyeti üzerinde, bu oyunlar devam ediyor” diyerek, “KKTC bizim devletimizdir, bir Türk devletidir, kimse KKTC’yi ortadan kaldıramayacaktır” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’in zenginliklerinden bahseden Töre, en büyük payın Türkiye’nin olduğunu ifade etti. Türkiye’nin araştırmalarının önünün engellenmeye çalışıldığını ifade eden Töre “Bu coğrafyanın en büyük ülkesi Türkiye’dir ve Türk milletidir”  sözlerini paylaştı.

Toprak bütünlüğünden taviz verilmeyeceğini vurgulayan Töre, bu yoldan geri dönülemeyeceğini, KKTC’den vazgeçilemeyeceğini kaydetti.

Birleşmiş Miletler kararlarına atıfta bulunan Töre,“ABD, Yunanistan’ı silah yığınağı haline getiriyor hani adalet” diye sordu.

“Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek sözlerinin sonuna gelen Meclis Başkanı Zorlu Töre, “TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un KKTC’ye ayrı bir ilgisi  ve iki Meclis arası kuvvetli bağların olduğunu ifade ederek Şentop’un “Tekirdağ benim memleketim oraya gitmelisin, İstanbul Üniversitesi benim mezun olduğum üniversitedir, buralarda mutlaka konuşmalısın, rica ediyorum” dediğini bildirdi.

Etkinlikte Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım başta olmak üzere il yöneticileri, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, ilçe ve belde belediye başkanları, il kurum müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler yer aldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Tekirdağ temasları çerçevesinde Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı Cüneyt Yüksel’i de ziyaret ederken, Atlas Pasajı bölgesinde de esnaf ile bir araya geldi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir