25.05.2024

Kadın Örgütlerine Sitem: Samimiyetinizi Sorgulayın

2, Aralık 2022 Cuma
Bu haber kez okundu


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı’na atanan geçici heyet,  kadın örgütleri ve kadın derneklerine sitemde bulundu. İlçe Yönetiminin istifası sonrası, 5 kadının yer aldığı ve başkanlığını Şenay Becerikli’nin yaptığı geçici heyet, basın toplantısı gerçekleştirdi. Çalışmalara ilişkin bilgi verilen toplantıda,  geçici yönetim kurulu dahi olsa kadınlardan oluşan bir yönetimin, kadın hareketi açısından önemli olduğu vurgulandı. Kadın hareketinin siyaset üstü olduğunun altını çizen Becerikli, kadın örgütlerinin ve derneklerin bu durumu önemsemediğini belirterek,  kadın hareketi konusunda ki samimiyetin sorgulanması çağrısında bulundu.

CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıya CHP Süleymanpaşa Geçici Yönetim Kurulu İlçe Başkanı Şenay Becerikli, yönetim kurulu üyeleri Hülya Karaağaç, Nazlı Özden, Hülya Çetin, Nurcan Balıbey, CHP Süleymanpaşa Kadın Kolları İlçe Başkanı Tülay Çıtlak Başbuğ ve CHP Süleymanpaşa Gençlik Kolları İlçe Başkanı Burak Karadağ katıldı.

Geçici olarak görevde olduklarını belirten Becerikli, 30 günlük süre içerisinde asli görevleri kapsamında, delegelere ulaşarak kongre çalışmalarını yürüteceklerini söyledi.

4 Aralık Pazar günü il kongresinin gerçekleşeceğini hatırlatan Becerikli, İl başkanlığı yönetim kuruluna destek verdiklerini ve  parti içi rutin çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

CAM TAVANDA BİR ÇİZİK ATILDI

Beş kadına Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü’nün emanet edilmesinin kadın hareketi açısından   mutlu olduklarını aktaran Becerikli, kadın örgütlerine de sitemde bulunarak şunları paylaştı:

Siyaseti bir kenara bıraktığımızda kadın hareketi açısından bu duruma iyi yaklaşıyorum. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliği için sokaklarda mücadele verenlerdeniz. Geçici bile olsa 30 gün süre dahi olsa kadın hareketi için önemli bir şey. Kadınlara örülmüş olan cam tavanda bir çizik atıldı.

KADIN DERNEKLERİNİN SAMİMİYET TESTİNE DAVET ETTİ

 En çok üzüldüğümüz nokta ise kadın dernekleri bizimle ilgilenmediler. Cuma günü, Kadın Platformu dedik ve hep birlikte yürürdük. Oradaki dostlar, benim dâhil olduğum ya da yöneticisi kadın olan derneklerden bir telefon dahi almadık. Burada bir samimiyet testi rica ediyorum. Derneklerdeki şube başkanlarından, platformdan da kadın derneklerinin kendilerini sorgulamalarını ve samimiyet testinden geçirmelerini rica ediyorum. Bu, bizi kırdı. Çünkü kadın hareketi siyaset üstü bir hareket. Tüm siyasi partilerin içerisinde kadınlar var. Özellikle siyaset içerisindeki kadınların cam tavanı çok kalın. Bunu biz bir ivme olarak kabul etmek istiyoruz. Kısa süreli ve geçici de olsa kadınların yönetim kadrolarında bulunmasıyla toplumsal cinsiyet eşitliğine biraz daha yaklaşmış olduk.

Sadece bize yakın olan dernekler değil, mesela komşumuz olan KADEM kadın hakları ile çalışma yaptığını iddia ediyor. Komşumuz bile hayırlı olsun demedi veya siyasi partilerin kadın kolları başkanları, yöneticileri… Burada bir şey var bunu gündeme getirelim, örnek olsun. İlk olmak güzel ama devamı gelmeli. Yönetim sadece kadınlardan oluşsun da demiyoruz ama toplumsal cinsiyet eşitliği artık uygulansın. Kadın veya erkek liyakatli ise göreve gelmeli.”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir