18.06.2024

İtiraz Yolu Kapalı Olma Şartıyla Durduruldu

24, Ekim 2022 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Ceyport Limanı  Kapasite Artış Projesi’ne yönelik verilen ÇED olumlu kararı, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi tarafından itiraz yolu kapalı olma şartıyla durduruldu.

TMMOB Tekirdağ Başkanlığı, Tekirdağ Barosu başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri limanın önünde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.Söz konusu limanın şehre ve Marmara Denizi’ne telafisi mümkün olmayan  zararlar verdiği vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat, liman kapasitesi artışı ile Çevre Şehircilik Müdürlüğünün ÇED olumlu kararına açılan dava sonucunda iddiaların doğrultusunda mahkeme heyetinin Tekirdağlıların taleplerini haklı görerek ÇED olumlu kararının iptaline karar verdiğini belirtti.

Dava sonucu verilen kararın önemli bir zafer olduğunu söyleyen Polat; “Hukuka aykırı ve mevzuata uymadığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan hukuka aykırı olduğu saptanan dava konusu işlemlere yönelik uygulamanın sürdürülmesi tüm işlem ve eylemlerin hukuka aykırılık karinesine dayanan hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacağı gibi, uyuşmazlık konusunda ÇED olumlu raporu olması nedeniyle yapılacak işlemlerin telafisi güç ve imkansız zararlar vereceği de belgelenmiştir. Bu tabi bilirkişi raporlarının da buraya koyduğu bilimsel erkler tarafından bu karara varılıyor. Açıklanan nedenlerle açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağı anlaşılan dava konusu işlemlerin 2577 idari yargılama usul kanunun 27. İkinci maddesi uyarınca teminat aranmaksızın dava sonuna kadar yürütmenin durdurulmasına 2577 sayılı kanunun 20’ye a maddesinin 2e bendi uyarınca iş bu karara karşı itiraz yolu kapalı olmak üzere oy birliği ile karar verilmiştir. 56. Maddenin temel hak ve özgürlük engellenmeksizin kullanılması adıyla bu yapılacak işlemler anayasal bir zorunluluktur. TMMOB olarak bu işin takipçisi olacağımızdan hiçbir şüpheniz olmasın hukukun üstünlüğü tartışılmaya götürülemez” dedi.

Yasalar ve hukuk çerçevesinde sorumlu tüm kurumlar vasıtası ile gereğinin bir an önce yapılmasını beklediklerini aktaran Polat, yasal süre içinde gerekli işlemlerin yapılmaması durumunda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağını belitti.

Tekirdağ BARO Başkanı Egemen Gürcün ise Tekirdağ Barosu olarak halkın temiz sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına  inandıklarını belirterek şunları kaydetti: “Bu inancımızla haksızlık ve hukuksuzluk olan her yerde Baroların bulunacağı gibi burada da bulunması gerekliliğine inancımızdan dolayı bugün sizlerle beraberiz”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir