25.05.2024

İKİ BAŞKAN TESKİ NEDENİYLE KARŞI KARŞIYA GELDİ !

15, Haziran 2021 Salı
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in TESKİ’yi hainlikle suçladığı açıklamalarına yönelik cevap veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediyesi’nin asfaltlama çalışmaları sırasında alt yapıya zarar verdiğini kaydetti. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Albayrak; “Süleymanpaşa Belediye Başkanımızın, üst yapı kaplamalarının korunmasına göstermiş olduğu hassasiyetin, kurumumuza ait alt yapı tesislerimizin korunması ve kollanması konusunda da  göstermesini beklemekteyiz” dedi.

Süleymanpaşa Belediyesi’nin Karlık Caddesi üzerinde ki asfaltlama çalışmasının ardından TESKİ tarafından yapılan çalışma, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı karşı karşıya getirdi. Başkan Yüksel, şehre ihanet edildiğini ve yapılan işlerin kontrol edilmediğine yönelik sert eleştirilerde bulunurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediyesi’nin asfaltlama çalışmaları sırasında alt yapıya zarar verdiğini kaydetti.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in eleştirilerine cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in, üst yapı kaplamalarının korunmasına göstermiş olduğu hassasiyetin, Büyükşehir Belediyesi’ne ait alt yapı tesislerinin korunması ve kollanması konusunda da  göstermesini beklediklerini belirtti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kaydetti: “Süleymanpaşa İlçesi Karlık Caddesi üzerinde bulunan içme suyu şebekemizin ilk bulunduğu yerde Süleymanpaşa Belediyesinin perde istinat duvarı ve beton yaya kaldırım çalışmaları olmuştur. Süleymanpaşa Belediyesinin bu çalışması sırasında içme suyu boru hattımıza birçok noktada zarar verilmiştir.

Belediye ile yapılan görüşmeler sonucunda yolun diğer tarafında zarar gören içme suyu hattımızın deplase edilmesi için görüş birliğine varılmış 350 m’lik kısmı 16 ATÜ basınçlı boru ile deplase edilmiştir. Daha sonra Süleymanpaşa Belediyesinin bu yol üzerinde yapmış olduğu çalışmalar sırasında ilgili belediye yeni yapılan içmesuyu hattına zarar vermiştir. Asfalt çalışması tamamlandıktan sonra bahse konu yerde deformasyona uğrayan boruda sızdırma olduğu görülmüş ve ekiplerimizce tamirat yapma zorunluluğu oluşmuştur. Boru üzerindeki arıza asfalt yola en az zarar verecek şekilde giderilmiştir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki ; Süleymanpaşa Belediyesi üst yapı çalışmaları esnasında bir çok kez altyapı  hatlarımıza da zarar vermiştir. Yol kaplamaları sırasınca Genel Müdürlüğümüz altyapı (içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu), kanalizasyon bacaları, içme suyu dağıtım vanaları zarar görmesine rağmen Belediye ile ilgili sosyal medya ve kamuoyunda paylaşım yapılarak gündem yaratılmamıştır.

Aykome Yönetmeliği gereğince, ilgili belediyesince üstyapı çalışması tamamlandıktan sonra menhol, muayene bacası, yağmursuyu ızgarası vb. tesislerin yükseltilerek yol kotu seviyesine getirilmesi işlemi, ilgili belediye tarafından yapılması gerekmektedir. Yapılan üstyapı çalışmalarında kanalizasyon ve yağmursuyu muayene bacalarımızın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından asfalt ve parke taş kaplaması altında kaldığı, bu sebeple vatandaşlarımıza hızlı ve etkin hizmet verilmesi sırasında zorluklar yaşanmaktadır.

TESKİ kurulduğu günden bugüne kadar Süleymanpaşa İlçesinde kanalizasyon ve içme suyu şebekesini yenilemiş, içme suyu depoları ilave edilerek vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu verilmiştir. İlçemizin daha önce yaşamış olduğu sel baskınları ve su taşkınları geçtiğimiz 6 yıl içinde Genel Müdürlüğümüzce yapılan büyük yağmur suyu projeleri sayesinde büyük ölçüde önlenmiştir.

Genel müdürlüğümüzce yapılan altyapı bakım, onarım ve yenileme çalışmaları kazılarında iddia edildiği gibi geri dolgu kullanılmamakta işin şartnamesine uygun nitelikte malzeme kullanılmaktadır. Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı ve TESKİ’nin  ilgili teknik elemanları ile birlikte geri dolgu kullanıldığı iddia edilen alanlardan alınan örnekler İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) malzeme laboratuvarlarına gönderilmiş olup, gelen analiz sonuçlarında kullanılan malzemenin uygun nitelikte olduğu raporlanmıştır.

Süleymanpaşa Belediye Başkanımızın, üst yapı kaplamalarının korunmasına göstermiş olduğu hassasiyetin, kurumumuza ait alt yapı tesislerimizin korunması ve kollanması konusunda da  göstermesini beklemekteyiz

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir