26.05.2024

Gezi Davası Hükümlülerine Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz

26, Nisan 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Gezi Davası kararının birinci yılında basın açıklaması gerçekleştiren TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Davası’nın hukuki değil, siyasi bir dava olduğunu kaydetti.

Gezi Davası kapsamında haklarında 18’er yıl hapis cezası verilen Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater 1 yıldır cezaevinde, Osman Kavala ise 2 bin günü aşkın süredir tutuklu. Söz konusu davanın 1. yıldönümü kapsamında bir araya gelen TMMOB Tekirdağ bileşenleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Gezi Davası hükümlülerine sahip çıkmaya devam edeceklerini bildirdi.

Hasan Ali Yücel Meydan’ında düzenlenen basın açıklamasında, grup adına konuşan TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Üyesi Cafer Çetin, verilen mahkumiyet kararlarının, siyaseten verilmiş kararlar olduğunu söyledi.

FETÖ hükümlüsü emniyet mensupları tarafından uydurulan delillerle, FETÖ firarisi savcının kurguladığı iddianameyle yargı sürecinin yürütüldüğünü dile getiren Çetin, şunları paylaştı:

“AKP İktidarının hukuk ve adalet anlayışının çarpıklığının en somut göstergesi olarak tarihe geçmiştir. Artık hepimiz biliyoruz ki; siyasi iktidar hukuku, adaleti sağlamanın, haksızlıkları gidermenin bir aracı olarak değil, toplumsal muhalefeti cezalandırmanın bir aracı olarak kullanmaktır.Siyasi iktidar hukuku, kendi gelecek planı önündeki engelleri ortadan kaldırmanın bir aracı olarak kullanmaktadır. Siyasi iktidar hukuku, siyaseten hesaplaşmaktan, siyaseten yüzleşmekten korktuğu gerçeklerden kaçmanın bir aracı olarak kullanmaktadır. Dostlarımız suç işledikleri için değil, halkın çıkarlarını savundukları için, Taksim Meydanı’na ve Gezi Parkı’na sahip çıktıkları için, iktidarın rant projelerine karşı çıktıkları için, mesleki sorumluluklarının gereğini yerine getirdikleri için cezaevindeler.Gezi Direnişi nasıl ki bu ülkenin yüz akı ve onurlu tarihinin bir parçasıysa, Gezi Davası’nda tutuklanan arkadaşlarımız da bizim yüz akımız ve onurlu tarihimizin bir parçasıdır”

“Gezi Direnişinin arkasında dimdik durduğumuz gibi, Gezi Davası’nda yargılanan ve ceza alan arkadaşlarımızın da yanında dimdik durmaya devam ediyoruz” diyen Çetin, 365 gündür sürdürülen Adalet Nöbetleriyle, dayanışma gösterdiklerini belirtti.

Siyaseten verilmiş kararların hükmünün, siyasi iktidarın ömrü kadar olduğunu vurgulayan Çetin, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerden sonra adaletin yeniden işlemeye başlayacağına inandıklarını söyleyerek şunları aktardı:

Yargı organları iktidarın talimatlarına göre değil hukuka göre karar vermeye başlayacak. Ve arkadaşlarımız özgürlüklerine yeniden kavuşacak.  İnanıyoruz ki yirmi gün sonra bambaşka bir ülkeye uyanacağız. Tüm dostlarımızla, özgürce, umutlu bir geleceği hep birlikte kuracağız”

Çetin, basın açıklamasını “Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet” sözleriyle sonlandırdı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir