13.07.2024

Farkındalık Oluşturmak İçin Kırmızı Giydiler !

1, Haziran 2022 Çarşamba
Bu haber kez okundu


29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şubesi üyeleri, gezi parkı eylemlerinin yıldönümünde, farkındalık oluşturmak amacıyla kırmızı renk giyinerek,  şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Dernek üyeleri, gezi eylemlerinde, bir polisin yüzüne biber gazı sıktığı esnada çekilen fotoğrafıyla, gezinin sembolü olan akademisyen Ceyda Sungur’la özdeşleşen kırmızı renkte kıyafetler giyerek ve takılar takarak, Zübeyde Hanım Parkı’nde bir araya geldi.

Kadınların kamusal alanda daha çok var olmasına ilişkin dikkat çekmek, gezi eylemlerinde kırmızılı kadın olarak bilinen Ceyda Sungur’u anmak ve farkındalık oluşturmak adına toplanan kadınlar, şiir dinletisinde,  Adnan Yücel’in Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek şiirini okudu.

Şiir dinletisine ilişkin açıklamada bulunan 29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Seval Eşer, şunları kaydetti:

“Bugün bir şiir dinletisi etkinliği gerçekleştirdik. 1 Haziran gezinin yıldönümünde kırmızı giyinerek, gezinin sembolü olan akademisyen Ceyda Sungur’u kırmızı elbiselerimizle anmak istedik. Gezi bir özgürlüktür, ruhtur. Şu anda yasaklar getirildiği için biz de yasakları tanımıyoruz. Biz kadınlar olarak her zaman her yerde var olacağız. Yer yüzünde tüm canlılar birlikteyse biz kadınlar da bu dağılımdaysak, ne kahkahamıza, ne giyimimize ne de rujumuza karışamaz diyoruz. Yaşasın özgürlük, yaşasın kadın dayanışması diyoruz”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir