29.02.2024

Eski Eşi ve Oğlunu Öldüren Tekler’e Müebbet

4, Ocak 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Eski eşi Cansu Sezer (24) ve üç yaşındaki oğlu Selim Ali Tekler’i öldüren Burak Tekler’e, iki kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Mahkeme Heyeti’nin müebbet kararının ardından, adliye koridorlarında alkış sesleri yükseldi.

 

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde hemşirelik yapan Cansu Sezer’in 3 yaşındaki bebeği ile birlikte, eski eşi Burak Tekler tarafından öldürülmesine ilişkin davanın karar duruşması görüldü.

 

Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, Burak Tekler, taraf avukatları, maktulün yakınları ve Tekirdağ Barosu avukatları ile STK temsilcileri katıldı.

 

Maktulün avukatı ile davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vekili, canice ve canavarca hisle tasarlayarak öldürüldüğünü ve en üst sınırdan ceza verilmesini talep etti. Tekler’in avukatı ise tahliye talebinde bulundu. Savunması alınan Burak Tekler ise üzgün olduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Üzücü bir olay yaşandığı için çok üzgünüm, çok pişmanım. İsteyerek yaptığım bir şey değil, herkesten başta ailesinden özür dilerim. Oğlumu neden öldürdüm bilmiyorum. Çok pişmanım’”

 

Mahkeme Heyeti tarafından verilen 20 dakikalık aranın ardından, karar açıklandı. Mahkeme, Burak Tekler’e ceza indirimi uygulamadan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.Kararın ardından, mahkeme salonu ve adliye koridorlarında alkış sesleri yükseldi.

 

Verilen cezadan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getiren Cansu Sezer’in annesi Bahriye Sezer, “Çok sevindim o kadar ceza verildiğine. Çıkmasın ama oradan çıkmasın” sözlerini paylaştı.

 

Maktul Cansu Sezer’in ailesinin avukatı Uğur Yüksel dava kararının, başka fiillerin önlenmesine örnek teşkil etmesini istediklerini ve karardan memnun olduklarını söyledi.

 

Mahkemenin hiçbir indirim uygulamadığını aktaran Yüksel, şunları kaydetti: “Her iki fiilden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi ve haksız tahrik indirimi dahil olmak üzere hiçbir indirim uygulanmadan karar verildi. Biz aileyle devamlı üzüldük ve ağladık. Bu kararın başka fiillerin önlenmesi için örnek teşkil etmesini istemiştik ve bu karar çıktı”

 

334 Kadın Öldürüldü, 245 Kadının Ölümü Şüpheli

 

Tekirdağ Barosu Başkanı Egemen Gürcün ise Türkiye’de 2022 yılında 334 kadının erkek tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak, 245 kadının ise ölümünün şüpheli olduğuna dikkat çekti.

 

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına yönelik verilen karara ilişkin atıfta bulunan Gürcün, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmaması gerektiğini, bu çıkışların bir yerlerde bir kadının ya da bir çocuğu canından ettiğini biliyoruz” dedi.

 

Bir cinayet davasından çıkıldığını aktaran Gürcün, sözlerine şöyle devam etti: “Bu gözü yaşlı ailenin alınan karar yüreğine su serpse de evlatlarını geri getirmeyecek. O yüzden, biz, devletimizin politikalarının tekrar gözden geçirilmesini, yanlışlardan dönülebileceğini olan inançla mücadelelerimizi, kararlılıkla sürdürdüğümüzü Tekirdağ Barosu adına bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum”

 

İstanbul Sözleşmesinden Bir Gecede Vazgeçilmesinin Sonucudur

 

Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu tarafından yapılan basın açıklamasında, 16 Haziran’da 24 yaşındaki Cansu Sezer’in 3 yaşındaki oğlu Selim Ali Tekler ile birlikte eski eşi Burak Tekler tarafından uyurken defalarca bıçaklanarak katledilmesini kınadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

 

“Ülkemizde kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların, İstanbul Sözleşmesinden bir gecede vazgeçilmesinin sonucudur. Bu olaylar azımsanabilir küçümsenebilir, münferit kabul edilebilir değildir!”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir