11.06.2023

Düşman İşgalinden Kurtuluşun 100. Yılı Kutlandı!

14, Kasım 2022 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı, çeşitli etkinlikler kapsamında kutlandı. Coşku içerisinde gerçekleşen etkinlikler, günün ilerleyen saatlerinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısının gölgesinde, hüzünle  devam etti. Haluk Levent konseri ise meydana gelen saldırı nedeniyle iptal edildi.

13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, ilk olarak sabah namazının kılınması ile başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Rüstempaşa Cami, Eski Cami ve Orta Cami’yi tek tek ziyaret ederek vatandaşların Kurtuluş Bayramlarını kutladı.Namaz kılınmasının ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran-ı Kerim’in okunmasının ardından,  Hasan Ali Yücel Meydanı’nda kahvaltı düzenlendi.

Etkinlikler, çelenk sunma töreni ve kortej ile devam etti. Saat 9.30’da Tarihi Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtı’nda çelenk sunma töreni gerçekleşti.Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okundu.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından şeref defterinin imzalanmasının beraberinde sergilenen halk oyunları gösterileri ile tören sona erdi.

Köprübaşı mevkinde başlayan dev korteje ise Tekirdağlılar büyük ilgi gösterdi. Yüzlerce vatandaş, ellerinde bayraklarla bando eşliğinde çalınan marşlara eşlik etti ve Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100. yılı coşkusuna ortak oldu.

Kortej yürüyüşü Sahil Dolgu sahada oluşturulan konser alanında son buldu. Atatürk ve Türk bayrakları ile sahil Dolgu alan üzerinde gerçekleştirilen Türk Hava Kurumu Motorlu Yamaç Paraşütü gösterileri de vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Eski Tekirdağ Fotoğrafları ve Tekirdağ Panoramik Minyatür Sergisi’nde ise şehrin dünü ve bugünü; fotoğraflar ve minyatür eserler eşliğinde ayrıntılı bir şekilde vatandaşlara aktarıldı.

Gece ise Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından özel bir otelde Kabul Töreni düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısından dolayı son derece üzüntülü olduklarını belirterek, “Güzel Tekirdağ’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutladığımız bu günde İstanbul’dan gelen haberle sarsıldık. Yaşanan terör saldırısında can kayıplarımız var, yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Milletimizin başı sağolsun. Yaşanan saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100. yılında büyük bir gurur yaşadıklarını dile getiren Başkan Albayrak, “Özgürlük ve bağımsızlığından tarihin hiçbir döneminde ödün vermeyen ulusumuz, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmana karşı tek vücut halinde hareket ederek Kurtuluş Savaşı’nda destan yazmıştır. 13 Kasım 1922 tarihinde güzel Tekirdağ’ımızda düşman işgali sona ermiş, ay yıldızlı al bayrağımız yeniden özgürce dalgalanmaya başlamıştır. Tekirdağ halkı olarak Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeye, ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya ve mavi gözlü kentimizi Türkiye’nin yükselen yıldızı haline getirme idealiyle her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü ve 13 Kasım Tekirdağ’ın Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum. Yaşasın 13 Kasım, yaşasın Cumhuriyet’imiz, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” ifadelerini kaydetti.

Başkan Albayrak, konuşmasının ardından masaları ziyaret ederek misafirlerle sohbet etti.

Kabul törenine; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir