26.05.2024

TRAKYAKA Yönetim Kurulu Kapıkule Sınır Kapısı’nda Toplandı

30, Eylül 2022 Cuma
Bu haber kez okundu


Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu 2022 yılı Eylül ayı olağan toplantısını Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.

Kapıkule Gümrük Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya Edirne Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Kırklareli Valisi Birol Ekici, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Kalkınma Ajansı uzmanları katıldı. Toplantı bir önceki toplantıda alınan kararların görüşülmesi ile başladı. Ardından İstanbul Kalkınma Ajansı iş birliğinde metal sanayicileri sendikası (MESS) ile yürütülecek olan güdümlü proje ele alındı. Toplantının son kısmında ise Trakya Kalkınma Ajansı’nın tohumculuk faaliyetleri ile ilgili olarak Genel Sekreter Mahmut Şahin tarafından Yönetim Kurulu’na bilgi verildi ve Trakya Tohum AŞ’nin yararlanıcısı olduğu güdümlü projenin imza töreni gerçekleştirildi. Bazı idari konuların ele alınmasının ardından toplantı dilek ve temenniler ile sona erdi.

Toplantıdan sonra Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri Kapıkule Sınır Kapısı’nda ziyaretler yaptı ve incelemelerde bulundu.

Milli Hibrit Tohum Geliştirilmesi Güdümlü Projesi Nedir?

Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla hazırlanan Milli Hibrit Tohum Geliştirilmesi Güdümlü Projesi kapsamında 8 milyon 863 bin TL bütçe oluşturuldu ve bu bütçenin 8 Milyon TL’si Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca karşılandı. Kalan %10’luk kısım ise Trakya Tohum A.Ş. tarafından temin edilecek.Proje kapsamında arge mühendisleri istihdam edilecek ve araştırma enstitüleri ile işbirliği içerisinde yeni ayçiçeği ve mısır çeşitleri geliştirilecek. Geliştirilen yeni çeşitler tescil edildikten sonra Trakya Tohum A.Ş. tarafından ürettirilerek ülkemizde satışa sunulacak.Proje kapsamında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Sakarya Mısır Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile mısır ve ayçiçeği geliştirmek için yol haritaları çıkarıldı ve yakın zamanda uygulama başlayacak. Yine proje kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle şirketin ihtiyacı olan araştırma geliştirme için gerekli laboratuvar donanımları, gen havuzu, biçerdöver, mibzer gibi mekanik ve teknik ekipmanlar tedarik edilecek.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir