05.03.2024

ÇED Kararı İptal Edildi

1, Kasım 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da 254 hektarlık birinci sınıf tarım alanlarına yapılması planlanan Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (PAKOP) için verilen ÇED Olumlu kararı, mahkeme tarafından iptal edildi.Tekirdağ 2. İdare Mahkemesi, tarım alanlarına zarar verecek doğal dengenin bozulmasına neden olacak projenin, hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Çevre zaferi kazanıldığını söyleyen TMMOB Tekirdağ Koordinasyon Kurulu temsilcisi Cemal Polat ise Trakyalıların topraklarına sahip çıkması çağrısında bulundu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı tarafından PAKOP ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 10 Eylül 2021’de verilen ÇED Olumlu kararına karşı açılan dava sonuçlandı.

Tekirdağ 2. İdare Mahkemesi, Saray Ovası büyük ova koruma alanı içerisinde yer alan ve 1. Sınıf tarım topraklarına yapılması planlanan projenin, hukuka ve mevzuata uygun olmadığına hükmetti.

Bilirkişi raporunda; söz konusu alanın tarım toprağı olarak kullanılması gerektiği, tarım dışına çıkarılabilecek hiçbir kötü özelliğinin bulunmadığı, plastik gibi kirleticiliği olan bir sanayinin bu bölge topraklarına kurulmasının toprağa, havaya, suya, denizlere, çevreye ve insana zararları olarak doğal dengeyi bozacağı için verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu kararının“ uygun olmadığı, projeye ait ÇED raporunun mevcut haliyle çevre açısından sakıncalı olacağı,” tespitleri yer aldı.

TRAKYALILAR TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKMALI
Dava sonucunu değerlendiren TMMOB Koordinasyon Kurulu temsilcisi ve Trakya Platformu Yönetim Kurulu üyesi Cemal Polat, çevre zaferi kazanıldığını vurgulayarak, Trakyalıların topraklarına sahip çıkmasına yönelik çağrıda bulundu.
1999 yılllarından bu yana PAKOP’a ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve direndiklerini aktaran Polat, firmanın bir şekilde kılıf uydurarak, birinci sınıf tarım topraklarına plastik sanayi tesisi girişiminde bulunduğunu söyledi.
Bakanlık kararlarının ise mutlak tarım alanlarını korumaya yönelikn olmadığına dikkat çeken Polat, şunları paylaştı:
“Trakya toprakları verim açısından oldukça önemlidir.Söz konusu topraklar sit alanı olarak ilan edilmelidir. İklim ve gıda krizi en büyük problemler arasında yer alırken, söz konusu topraklar ivedilikle korunmalı ve muhafaza edilmeli. Devlet, verimli tarım topraklarının korunmasına yönelik planlamaları eksiksiz şekilde uygulamalı. Trakyalılar ise topraklarına sahip çıkmalı. Şu an bir zafer kazandık. Fakat, bir şekilde mahkeme kararları, bilimsel raporlar, kanunlar çiğnenerek söz konusu proje hayata geçirilmek isteniyor. PAKOP için birinci sınıf tarım topraklarına, Tarım ve Orman Bakanlığı tarım dışı amaçla kullanılması kararı da vermişti. Bu karara da açılan ayrı dava vardı ve sonuçlandı. Mahkeme, tarım dışı kullanım kararını iptal etti. Şimdi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın ÇED kararı iptal edildi. Topraklarımızı, kamu yararına uymayan ve yaşam haklarımızı ihlal eden Bakanlık kararlarına ve firmaların çıkarlarına karşı korumaya çalışıyoruz. İl genelinde 14 OSB mevcut ve PAKOP için planlanan bölgeye yakın, yarısı boş OSB’ler var. Boş alanları kullanmak yerine ısrarla, verimli tarım topraklarına yapılmak isteniyor. Topraklarımız için mücadele edeceğiz

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir