12.07.2024

BİZİM CANIMIZ YOK MU?

28, Haziran 2016 Salı
Bu haber kez okundu


Geçtiğimiz gün Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine gittim. Şarköy’e gelmişken bir de denize girmek istedim. Burası gerçekten güzel bir yer. Herkes tatile gelmiş. Bunun bilincindeler misafirler. Çevresiyle ilgilenerek sizi rahatsız eden insanlar yok. Temiz, doğal kalmış bir yer.  Biraz gezdim. Uzun bir yürüyüş yolu var. Birçok yerinde yollarda çalışma var. Çarşı olarak tabir edeceğimiz deniz kıyısına yakın yolda büyük bir düzenleme çalışması yapılıyor. Yaz mevsimine yetiştirilememiş gibi ancak gelecek zamanlarda güzel olacağına ben ikna oldum.

Gelelim başlığımızda neden “BİZİM CANIMIZ YOK MU ?” dedik. Şarköy’ü gezerken sahilde de yürüyüş yapma fırsatım oldu. Tekirdağ merkez yani özellikle Kumbağ artık Süleymanpaşa ilçesinin mahallesi oldu diye merkez diyorum. Eski kafalıyım biraz. Öncelikle Kumbağ’ da olmayan ve Şarköy’de yıllardır yapıldığını öğrendiğim bir eksikliği gördüm. Hem sevindim, hem üzüldüm. Neden sevindim, Tekirdağ Şarköy ilçesiyle bir Tekirdağlı olarak gurur duydum. Neden üzüldüm Kumbağ’ da ve yakın tatil yerlerinde neden böyle çalışmalar yok dedim, eksikliği beni üzdü.

Sahilde denize giren kişileri uyaran ve denizde yüzenlerin herhangi bir sıkıntısında olası boğulma vakalarında denizde Can Kurtaran olarak bildiğimiz görevlilerin öğrendiğime göre yıllardır görev yapıyor olması çok hoşuma gitti.

Gittim sahildeki görevlilerle konuştum.  Cankurtaran hizmetinin uzun yıllardır Şarköy belediyesinin bir hizmeti olduğunu söylediler. “Denizde olanları özellikle çok açılmamaları konusunda uyarıyoruz” dediler.  Eline Megafon alan bir “Can Kurtaran” görevlisi sahil boyunda, plajda gün içinde dolaşarak sorunlu gördüğü durumlara sirenle ve sesli müdahale ile denizdekileri uyarıyor.  Ayrıca olası boğulma vakasında denizde yardıma ihtiyaç duyan kişilere yardım ediyor. Hayran kaldım.

Bilen bilir eski Miami Vice dizisi geldi aklıma. Dedim ki; “Gelişmişlik böyle olmalı. Mavi bayrakta hak eder  tabiki Şarköy plajı.” Deniz temiz, insanlar amacını biliyor. Tatile gelmişler. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Fiyatlar uygun, plaj biraz çakıllı olmasına rağmen at havlunu plaja üzerinde dinlen. Yani özgür yani güvenli   yani tercih edilir bir yer.

Sonra düşündüm. Merkezi yani Süleymanpaşa ilçesini, hafta sonları İstanbul’un aktığı Kumbağ’ı, vah vah dedim içimden. Ne sahipsizlik. Ne talihsizlik. Bir yeri kalkındıran idareciler ve yöneticiler olmalı dedim içimden.

Ben de istiyorum! Kumbağ, Barbaros, Altınova ve diğer tatil yerlerinde kalan tatilciler adına, buralarda yaz kış yaşayan insanlar için, değerli idareciler size sesleniyorum;  Lütfen “Bizim canımız yok mu?” Bir cankurtaran kulesi, ulaşım yapabilecekleri teknelerini ve birkaç çalışan personeli vatandaşa çok görmeyin.  En azından yoğun yaz sezonunda burada olabilecek boğulmaların önüne geçmek için bir adım atın. Bizim canımız yok mu diyen ve her sene birçok boğulma vakasına sahne olan plajlarda tatil yapan canları korumak için sizde bir adım atınız. Ve yaz boyunca her sene yaşanan boğulma vakalarına artık biraz olsun engel olun.

13563483_10208326336790395_2120287219_n

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar:
sanalbasin.com üyesidir