13.06.2024

Başkan Albayrak, Çorlu Vahşi Depolama Sahası İle İlgili Basın Toplantısı Düzenledi

28, Aralık 2015 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ile birlikte Çorlu Vahşi Depolama Sahasının konu edildiği toplantıda Çorlu’da Basın Mensupları ile bir araya geldi.

Çorlu Divan Otel’de gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir olarak çevre konusunda büyük hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “Büyükşehir Kanunu ile birlikte daha önce ilçe belediyeleri tarafından bugüne kadar kullanılmakta olan 44 adet vahşi depolama alanı Büyükşehir Belediyemize geçmiştir. 5 adet saha tarafımızca işletilmeye devam edilirken diğer alanlarda ise rehabilite çalışmaları devam etmektedir. Çorlu Çöplüğü de Büyükşehir Belediyesince işletilmeye devam etmektedir. Çöplük alanı rehabilite çalışmaları kapsamında alanın üstü toprak ile örtülmüş, 22 adet gaz bacası yerleştirilmiş ve sahanın etrafı tel çit ile çevrilmiştir. Katı atıkları enerjiye dönüştürecek ve atıkları verimli hale getirecek çalışmalarımız devam edecek. Tüm ilçeleri kapsayacak katı atık bertaraf tesisi çalışmalarımız var. Tıbbi atık tesisimiz çalışıyor. Çorlu’daki nüfus fazlalığına hitap edecek çalışmalarımız var. Çorlu sorunları asla ötelenmemelidir. Süleymanpaşa’da da katı atık bertaraf tesisi 2. Lot çalışmalarımız tamamlanmak üzere Ocak ayında açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çevre konusunda çok sağlıklı bir miras devralmadık. 1. Lot bölümünde kapasite çok çok fazla aşılmış. Ancak yaptığımız çalışmalarla sistem çalışır hale gelecek.

Öte yandan ilçelerimizde ileri biyolojik arıtma tesisleri ile kanalizasyon ve altyapı çalışmalarımız da devam ediyor. Çorlu’da da yağmur suyu ve kanalizasyon yenileme çalışmalarımız da Ocak Ayı içinde başlayacak. Çorlu Kültür Sarayı’nı Büyükşehir olarak devralmak için de resmi başvurumuzu yaptık. Cevap bekliyoruz ” dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, sunum eşliğinde basın mensuplarına, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın çalışma sistemi ile ilgili bilgi paylaşımında bulunurken, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkan Vekili Serap Uluç da, Çorlu özelinde yapılan çalışmalar ve Çorlu Vahşi Depolama Sahası ile ilgili bilgiler verdi. Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir