13.06.2024

Başkan Akay: İstanbul’un Artık Sanayisini İstemiyoruz

11, Aralık 2022 Pazar
Bu haber kez okundu


Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerini kapsayan 1 milyon 907 bin metrekare işlenebilir tarım alanı,   ‘Özel Endüstri Bölgesi’ olarak ilan edildi. Söz konusu alana, İstanbul İkitelli Sanayi Bölgesinin taşınacağı öngörülüyor. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilanına   itiraz edeceklerini ve Danıştay sürecini başlatacaklarını kaydetti.

Haber: Serap Cömertoğlu İşcan

8 Aralık 2022 tarihinde Resmi Gazetede Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile “Çerkezköy Özel Endüstri Bölgesi” ilan edildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, yaklaşık 3 yıldan beri bölgede çalışma yürütüldüğünü ve kamulaştırmaların yapıldığını aktardı. Akay, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde ki sanayicilerin bir araya gelerek dernek kurduğunu  ve dernek ile TOKİ eliyle kamulaştırma sürecinin başlatıldığını söylüyor.

Çerkezköy Belediyesi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün, İkitelli OSB adı altında yapılan endüstri bölgesine yönelik sürekli olumsuz görüşler verdiğini hatırlatan Akay, “Kamulaştırmayla ilgili davalarımız var. Mahkemelik süreçleri takip ediyoruz. Şu anda Cumhurbaşkanlığı’nın mevcut kararı ise bizim ayrıca Danıştay’a taşımamız gereken mahkemelik bir süreç. Biz, ayrı ayrı olan bu süreçleri takip ediyoruz. Tekirdağ bir sanayi kenti. Çerkezköy de önemli  bir parçası. İkitelli’den Çörkezköy’e gelecek İstanbul’un artık sanayisini istemiyoruz. Çerkezköy OSB gibi katma değeri yüksek ürünler üreten ve çevreye etkisi az olan, Çerkezköy’ü daha fazla önemli markalarla buluşturacak sanayiler istiyoruz. Bu anlamda da Endüstri Bölgesi ilanına karşılık itirazımız var” dedi.

Trakya Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sevgi ise yoğun sanayileşme ile karşı karşıya olan bölgede, iki milyon m²’ye yakın tarım alanının sanayi ile buluşacağına söylüyor.

Söz konusu durumun bir risk faktörü olduğunu aktaran Sevgi,  sanayinin yaşam kalitesine etkilediğine dikkat çekerek, şunları dile getiriyor: “Çerkezköy, Veliköy, Kızılpınar, Velimeşe birkaç yıla birleşir ve bu bölgenin İstanbul’un Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler bölgesinden farkı kalmaz!”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir