26.05.2024

ALKAYA: ‘ESNAF PANDEMİNİN GÜNAH KEÇİSİ YAPILDI’

6, Mayıs 2021 Perşembe
Bu haber kez okundu


İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, “Ülkemizde ise tam kapanma AKP kongreleri nedeniyle geciktirilmiştir. Lebalep kongre yapacağız diye geciktirilen tedbirler nedeniyle ağır hastalık ve ölüm sayılarında dünyada ilk sıralara geldik” dedi.

‘ÖLÜM SAYILARINDA DÜNYADA İLK SIRALARA GELDİK’

Yapılan hatalar geciktirilen tedbirler nedeniyle hasta ve ölüm sayılarında ilk sıraya gelindiğini ifade eden İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, “Zaman zaman uygulanan kısmi kapanmalar maalesef istenilen sonuca varamamıştır. Ülkemizde ise tam kapanma AKP kongreleri nedeniyle geciktirilmiştir. Lebalep kongre yapacağız diye geciktirilen tedbirler nedeniyle ağır hastalık ve ölüm sayılarında dünyada ilk sıralara geldik. Ülkemizde ise ilk kapanmadaki hatalar aynen tekrar edilerek bu günlere gelinmiştir. Yapılan hatalara insanlarımız akıl sır erdirememektedir. Halkımız da bu basiretsiz yönetim anlayışı ve kadrolorunun ülkeyi yönetemediğini açıkça görmektedir” dedi.

‘TARIM İŞÇİSİNİN ÇKS BELGESİ YOK TARLAYA GİDEMİYOR’

Çiftçilere yardımcı olacak tarım işçilerinin ÇKS belgesi olmadığı için tarlaya gidemediğini aktaran Alkaya, “Genelge ile çeşitli tarımsal faaliyetlerin sürdürüldüğü bu günlerde ÇKS belgesine sahip Çiftçilere muafiyet sağlanmıştır. Ancak belge sahibi çiftçiye yardımcı olacak kişilerde bu belge olmadığından tarlaya gitmelerine izin verilmemektedir. Oysa, tarlanın hazırlanmasından, fide ekimine, sulanmasına, gübrelenmesine, yetişen ürünün hasat edilmesine kadar hemen her süreçte bir ekiple çalışma zorunluluğu vardır. Öte yandan çiftçilerimizi zor durumda bırakan başka bir husus da, kullandığı araç gerecin arızalanması durumunda gidebileceği sanayinin kapalı olmasıdır. Çalışması için çiftçiye izin verilmiş olmasına rağmen, çalışacak elemanına, yardımcı olacak sanayi esnafına izin verilmemesi akla ziyan bir durumdur. Bu kararla Türk çiftçisine büyük bir darbe vurulmaktadır. Çiftçimizi engelleyen bu kararlar nedeniyle, önümüzdeki aylarda tarım ürünlerinde yüksek fiyatlarla karşılaşmak halkımız için sürpriz olmayacaktır” diye konuştu.

‘ESNAF PANDEMİNİN GÜNAH KEÇİSİ YAPILDI’

Esnafın zor durumda olduğunu kaydeden Alkaya, “Açık alanda yasaklanan pazarcı esnafımız da çok zor durumdadır. Meyve, sebze satışı esnafımıza yasaklanarak sadece marketlere bırakılması hakkaniyetli bir uygulama olmamaktadır. İnşaat, Lojistik gibi sektörlerde çalışanlara muafiyet sağlanmışken, kendilerine araç, gereç ve bilumum ihtiyaçlarını sağlayacak nalburiye dükkanları kapalı durumdadır. İhtiyaç duyduğu malzemeye ulaşamayan çalışanın, işini tamamlamakta güçlük çekmektedir. Ülkemizde Pandeminin günah keçisi haline getirilen kafe,  kahvehane, lokanta gibi işletmelerin sahipleri oldukça zor durumdadırlar. Gelirlerinden olmanın yanı sıra çalışmayan dükkan için kira ödemeleri, elemanlarının durumları artık içinden çıkılmaz bir hal almış, birçoğu işyerini sürekli kapatmak zorunda kalmışlardır. Son açıklanan KOSGEP’in yeni destek açıklaması da esnafı rahatlatmaktan çok uzaktır. KOSGEP koyduğu şartlarla adeta krediyi vermemek için düzenleme yapmıştır. Esnaflarımızı rahatlatacak ekonomik tedbirler alınmadan tam kapanmaya gidilmesi adı geçen sektörleri ve sahiplerini gözden çıkarmak değil de nedir?” dedi.

‘HÜKÜMET 3 MAYMUNU OYNUYOR’

Alkaya sözlerini şöyle sürdürdü: Maalesef AKP hükümeti şikayetlere konu olan tedbirleri almamaktadır. Hükümet Ankara’da üç maymunu oynamaktadır. Duymadım, görmedim, bilmiyorum. Halkımız da hükümetin alacağı tedbirlerle rahatlayacağına inanmamaktadır. Bu da gösteriyor ki ilk seçimde halkımız iktidar kararını değiştirecektir.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir