26.05.2024

98’inci Yıldönümü Kutlandı!

10, Eylül 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kuruluşunun 98’inci yıldönümü kapsamında çelenk sunma töreni düzenlendi.

Tarihi Valilik binası önünde gerçekleşen tören, parti çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan İl Başkanı Şener Saygın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin sürekli kendini yenileyerek, çağın gereklerine uygun değişimleri gerçekleştirerek 98. yılına ulaştığını ve dünyada en uzun siyasi hayata sahip birkaç partiden biri olduğunu kaydetti.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Halk Fırkası” adı ile kurduğu partinin, padişahlığa karşı Cumhuriyet rejimini, hanedanlığa karşı Halkçılığı, ümmetçiliğe karşı Milliyetçiliği ve dinin belirli bir zümre ve kişilerin çıkarları için kullanılmasına karşı Laikliği ilke olarak benimsediğini, yine Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, 1934 yılında bu dört ilkeye Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklendiğini hatırlatan Saygın, altı ilkenin parti ambleminde altı ok ile sembolize edildiğini belirtti.

 

Ülkenin uzun yıllardır bir başıboşluk içinde, türlü ideolojilerin panayırına dönüştüğünü söyleyen Saygın,”Bunun sonucu, çılgınlık boyutlarına varan kargaşadır. Bu zor şartlar altında ülkemize ve milletimize aydınlık, mutlu ve demokratik bir gelecek sağlamak için üzerimizde uygulanan baskılara aldırmadan cesaret ve kararlılıkla iktidara yürüyoruz. Hepinizin çok iyi bildiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi ideolojisinin temek dayanakları; Eşi emsali olmayan bir Kurtuluş Savaşı sonucunda inşa edilen ve mazlum milletlerin örnek aldığı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleri ve ilkeleri, özgürlük, eşitlik, dayanışma, barış, hukukun ve emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi esas alan sosyal demokrasinin evrensel kuralları ile, Anadolu ve Trakya’nın tarihsel ve felsefi birikimidir. Partimiz bugün 98. Yaşını kutlarken, değişmeyen hedefimiz; çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmış bir Türkiye’dir” ifadelerini kullandı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun’un mesajları okunması ile tören sona erdi.

 

Törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, , Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkut, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, partililer katıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir