23.09.2023

28, Nisan 2023 Cuma
Bu haber kez okundu


Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Tekirdağ’da miting düzenledi.

Süleymanpaşa İlçesi Cumhuriyet Meydanı’nını büyük coşku ile dolduran Millet İttifakı’nı destekleyen Tekirdağlılar, “Hoş geldin dedem”, “Tekirdağ’a Bahar Geldi”, “Bu Kabustan Uyandır Bizi Demokrat Dedem” yazılı pankartlar açtı.

Mitingin ilk konuşmasını gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı’nın nefret tohumları atarak, seçime girdiğini kaydetti.

Cumhur İttifakı’nın yapacakları projeleri anlatmak yerine iftiralar attığını söyleyen Yavaş; 2019 yılında yerel seçimlerde de iftiralar atıldığına dikkat çekerek, şunları paylaştı:

“Şimdi attıkları iftiraların aynısını Millet İttifakı’na atıyorlar. ‘Sayaçları PKK okuyacak, faturaları DHKPC’li teröristler getirecek’ dediler. Buna inanılır mı? Bu iftiralara ancak deliler inanır. Seçimi kazandık. O günlerde devletin bekası gider dediler. İlk seçilir seçilmez o söktükleri tabelaları duvara çaktık. Baktılar ki söyledikleri havada kaldı. Bize o iftiraları atanlar Osman Öcalan’ı televizyona çıkarıp yedek kuvvetlerini sahaya sürdüler. Osman Öcalan PKK’lı değil mi? İmralı’dan gelen mektupları okudunuz. Bunlar seçimin kazanmak için her şeyi yaparlar.

“ANKARA’YI KURTARDIK”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 14 Mayıs seçimlerinde “Ya şampanya patlatıp kutlayanlar olacak ya da alnını şükür için secdeye koyup Rabb’ine hamdedenler” sözlerini eleştiren Yavaş;

‘Şampanya ile kutlayanları mı sabah namazını kılanları ı seçeceksiniz’ diye iftiralara devam ettiler. Biz, işgal altındaki belediyeden Ankara’yı kurtardık diye sabah şükür namazı kıldık ve hemen göreve başladık. Bunların yaptığı siyaset değil nefret, korku siyaseti. Korku insana neler söyletiyor. 3 defa terörist başını serbest bırakmak için meclise yasa getirdiler. Orada CHP milletvekillerinin protestosu ile geri çekmek zorunda kaldılar. O bebek katili cezasını çekmeden hiçbir şekilde çıkamayacak! O seçimi kazanmak için her türlü sözü verirsiniz. Daha önce kaç defa İmralı’ya heyet gönderdiniz. Aynı görüşleri savunan partiyi yanlarına aldılar. Madem ittifak değiliz utanıyoruz diyorsunuz da milletin karşısına niye getirdiniz. PKK’nın Türk Bayrağı ile sorunu var HÜDA PAR’ın da sorunu var. Kimle kimin mücadele ettiğini görün” dedi.

Türkiye son 5 yıldır sürekli olarak fakirleşiyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise konuşmasında ekonomiye dikkat çekti.

Türkiye’nin son 5 yıldır sürekli fakirleştiğini belirten Babacan, Türk Lirası cinsinden gelirle yaşayan herkesin kaybettiğini, bir avuç insan kazanırken, bütün Türkiye’nin kaybettiğini söyledi.

124 Doları Kim Çaldı

Enflasyon yoluyla kaybettirildiğini aktaran Babacan, 2019 yılında tedavüle giren 200 TL’nin 134 dolara eş değer olduğunu şimdi ise 10 dolar dahi etmediğini vurguladı. 124 dolar fark olduğunu dile getiren Babacan, “Herkesin cebindeki bu paradan 124 doları kim çaldı” dedi.

Kapalı çarşıda, bankada, döviz bürosunda ayrı fiyatla işlem görüldünü hatırlatan Babacan ülkenin Özal öncesine döndüğünü dile getirdi.

Bir zamanlar vatandaşın sofrası buzdolabı zenginleşmişti. Artık bir araba almak hayal, bir ev almak imkansız. Evlenemiyor insanlar. Bir düğün yapmak kaç para.?Maalesef ülkenin durumu bu ve o iyi dönemlerde kimse çıkar telefonunu göster diyemiyordu. Emekli maşı temel gıda ihtiyacına bile yetmiyor. Ne oldu o günlere. Nasıl geldik bu günlere diye sormak lazım. Enflasyon hırsızlığın en modern yöntemi oldu. Cumhuriyet tarihinin en yüksek enflasyonu geçen yıl gerçekleşti. Türkiye hiçbir zaman böyle yüksek enflasyon görmemişti; bunlar sayesinde gördü.

Ekonomik krizin dürüst ve ehil kadrolar işbaşına geldiğinde çözüleceğini aktaran Babacan, şunları kaydetti: “6 ayda ülke bu krizden çıkar. En fazla 2 yılda enflasyon tek haneye iner. Türkiye bunu başardı yine başarır. Türkiye’nin yarınları elimizde. Hep beraber bu ülkeyi yeniden ayağa kaldıracağız”

Babacan’ın ardından kürsüye gelen Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, büyük bir coşkuyla karşılandı

3 Kemallerin kentinde, Tekirdağ’da olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, gençlere güvendiğini söyledi.

Hayat pahalılığının, emeklilerin, gençlerin ve birçok kesimin ihtiyaçlarının farkında olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulundu.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Yiğit Adamsanız Çıkın Karşıma. Hesaplaşacağız

Terör ve milliyetçiliğe değinen Kılıçdaroğlu, şunları paylaştı:“Açık ve net söylüyorum. Terör insanlık suçudur. Kimden gelirse gelsin karşıyız. Teröre lanet olsun. Teröristlerle kucak kucağa olanların da Allah bin türlü belasını versin. Sen kim milliyetçilik kim?  Altı okumuzdan biri milliyetçiliktir. Papazı vermem diyen kimdi? Sıkıyı görünce teslim eden kimdi? Türkiye’nin itibarını ayaklar altına alan kimdi? Sen kim milliyetçilik kim? Yiğit adamsanız çıkın karşıma. Hesaplaşacağız. Kim yiğit görecek vatandaş. Suriye’de Rusya havadan vurdu, 34 askerimiz şehit edildi. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı koşa koşa Putin’in ayağına gitti. Putin, bunu kapının önünde bekletti. Kaç dakika ayakta tuttuğunu dünyaya gösterdi. Sonra, oturabilirsin dedi. Bu mu milliyetçilik? Bu mu vatana saygı? Bizim  iki kırmızı çizgimiz var. Bayrak ve vatan. Bizim için bunlar vazgeçilmezdir”

Halk Ders Verecek

“Soğana bile muhtaç ettiler bizi” diyen Kılıçdaroğlu, halkın Erdoğan iktidarına dersini vereceğini söyledi.

Birleşe birleşe kazanılacağını ve Türkiye’nin aydınlağa çıkacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, demokrasinin, aydınlığın, bereketin, huzurun ve adaletin getirileceğini kaydetti.

Gençlerin dünya siyaset tarihine güzel bir armağan bırakacağını aktaran Kılıçdaroğlu, genel seçimde gençlere güvendiğini söyledi.

Özellikle ilk kez oy kullanacak genç nüfusa dikkat çeken Kılıçdaroğlu; “Tekirdağ’da ilk kez oy kullanacak kişi 61 bin 262 kişi. Türkiye genelinde de 5 milyonu aşkın genç Türkiye’nin kaderini değiştirecek. Gençler Türkiye’nin kaderini değiştirecek olanlar sizlersiniz. Türkiye’ye özgürlüğü getirecek sizlersiniz. En büyük güç sizin elinizde” dedi.

İttifak ortaklarına da seslenen Kılıçdaroğlu; “Nasıl olsa yendik’ havasına sakın kapılmayın. Sanki bir kişilik fark varmış gibi çalışacağız. Son ana kadar mücadele edeceğiz. Kul hakkı yiyenleri iktidardan götürmek için mücadele edeceğiz. Bay kemal sözünden dönmez. Dönmeyeceğiz. Ufkunuzu açacağım. Torpili kaldıracağım. KPSS’ye girip puanınızla yerleşeceksiniz. Mülakat olmayacak. Kazanacaksınız ve atamanız olacak. Köy okullarını yeniden açacağız. 100 bin öğretmenin atamasını gerçekleştireceğiz. Ferhat ile şirin buluştuğu gibi öğrenci ile öğretmeni buluşturacağız. Çünkü eğitim bir topluma sınıf atlatan en büyük faktördür. Özellikle kız çocuklarının eğitimi çok önemli. Eğitim bizim önceliğimiz. Bu okullarda pırıl pırıl evlatlarımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün hedefiyle yetiştireceğiz” şeklinde konuştu.

Değişime İhtiyaç Var

Türkiye’nin değişime ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu; “Hayatın pahalı olduğunu biliyorum. Çocuğuna yeterli beslenmeyi sağlayamayan anneleri de biliyorum. Herkesin bu acıları hissetmesi lazım. Hep beraber bir değişime imza atmak zorundayız. 22 yıldır yönetiyorlar memleketin hali ortada. Memleketi ne hale getirdiler. Kimin ne yaptığı belli değil. Ekonomi tam bir felaket. Nasıl bir miras devralacağımızın farkındayız. Türkiye yeniden şahlanmak zorunda. Bir değişime imza atmak zorunda. Sandıkta oylarımızı kullanacağız ve gençler Türkiye’nin kaderini değiştirecekler. Bütün umudum sizde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’yi sizlere, yani gençlere emanet etmiştir. Bu noktada size çok iş düşüyor”

Emeklilere İkramiye Sözü

Emeklilere 15 Bin TL ikramiye vereceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu,  emeklilerin aldıkları maaşlar ile geçinemiyorsa sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Seçimden sonra emeklilere 15 Bin TL vereceğini anlatan Kılıçdaroğlu; “Siz yandaşlar için çalışırsınız, Bay Kemal ise vatandaş için çalışır” sözlerini kaydetti.

Ev kadınlarına ilişkin projelerden de bahseden Kılıçdaroğlu, iktidara geldikleri takdirde aile sigortası ile ev hanımlarına asgari ücret bağlanacağını belirtti.

‘Her şey çok güzel olacak!’ diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle bitirdi:

“İnanın her şey çok güzel olacak. İnanın bu ülkeye baharlar gelecek. İnanın bu ülkeye baharı beraber getireceğiz. Bu ülkenin her yerinde huzur içinde gezeceğiz. Baharımız gelecek ve her şey çok güzel olacak.”

Coşkuyla sloganların atıldığı ve pankartların açıldığı miting alanında, “Hoş geldin dedem”, “ Tekirdağ’a Bahar” geldi pankartlarının yanı sıra; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden işten çıkarıldığı iddia edilen bir vatandaşın protestosuyla da karşılaşıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde  işten çıkartıldığını iddia eden Numan Büyükhan,“Kılıçdaroğlu şeref, namus sözü vermiştin, neden tutmadın” yazılı pankart ile Kılıçdaroğlu’nu protesto etti.  Pankart görevliler tarafından kaldırıldı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş ve Ali Babacan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ Milletvekilleri, milletvekili adayları, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ CHP’li ilçe Belediye Başkanları, Millet İttifakı İl Başkanlarının  halkı selamlamasıyla miting sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir