26.05.2024

Hekimlerden Çağrı !

22, Kasım 2021 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Hekimler, her geçen gün artan sağlıkta şiddete karşı, etkili yasa,  sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları talebinde bulunuyor. Sağlık politikaları, hizmetin müşteri memnuniyeti bağlamında ele alınması, performans ve beş dakikada bir hasta bakma zorlamalarının hekimleri itibarsızlaştırdığı ve şiddeti körüklediği belirtiliyor.

Tekirdağ Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, her geçen gün artan sağlıkta şiddete karşı  yürürlüğe konan yasanın  sorunun çözümüne katkı sunamadığı kaydedildi.

Şiddetin pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ettiği hatırlatılan açıklamada, “ Caydırıcı olamayacağı ilk günden belli olan, sağlıkta şiddete çözüm olamayacak şekilde hazırlanarak yürürlüğe konan yasa da sorunun çözümüne katkı sunamamıştır” ifadelerine yer verildi.

Sağlığı hak olarak görmeyen, toplumsal bakış açısıyla ele almayan sağlık politikaları, sağlığın metalaştırılarak hizmetin müşteri memnuniyeti bağlamında ele alınması, kışkırtılmış sağlık hizmeti tüketimi, performans ve beş dakikada bir hasta bakma zorlamaları ve hekimlerin itibarsızlaştırılması gibi birçok nedenin sağlık alanında şiddeti körüklediğine dikkat çekilerek,“sağlıkta şiddete karşı etkili yasa”, “sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları” talebinde bulunuldu.

6’ıncı ölüm yıldönümünde Doktor Aynur Dağdemir’i ve sağlıkta şiddet nedeniyle hayatını kaybeden tüm meslektaşlarını bir kez daha saygıyla andıklarını dile getiren Tekirdağ Tabip Odası, şiddete dur çağrısını yineledi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir