05.03.2024

18, Mart 2021 Perşembe
Bu haber kez okundu


14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında Meslekte  25. 30. 35. 40. 45.  50. 55.  ve 60. yıl plaket töreni düzenlendi.

Tekirdağ Tabip Odası tarafından organize edilen tören, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü  Ali Cengiz Kalkan, Halk Sağlığı Başkanı Hacı Bayram Zengin, Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol, tabip odası yönetimi ve sağlık çalışanları katıldı.

Düzenlenen etkinlikle ilgili bir konuşma yapan Tabip Odası Başkanı Gamze Varol, pandemi kıskacında bile  hekimler olarak, ülkemize ve mesleklerine sahip çıktıklarını belirtti.

14 Mart 1919’da İstanbul işgal altındayken, tıp öğrencilerinin Haydarpaşa’da toplanıp, işgali protesto ettiklerini hatırlatan Varol, “Tıp öğrencilerinin protestosuna dönemin hekimleri de katılır. Böylece 14 Mart 1919 bir özgürlük ve bağımsızlık hareketi olarak tarihimizde kutlanan ilk Tıp Bayramı olur.Özgürlük ve bağımsızlık hekimlik mesleğinin karakterini oluşturur. Çünkü hekimler, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın ancak özgür ve bağımsız bir ülkede gerçekleşebileceğini en iyi bilen meslek grubudur. Hekimlerin bilimsel öğretileri bu doğrultudadır. Bu nedenle işgale ilk karşı çıkanlar arasında yer almalarına ve mücadele ateşini yakmalarına şaşırmamak gerekir” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI’ ÇIKARILMALIDIR

Salgının gölgesinde geçirilen bu 14 Mart’ta da “Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde” dediklerini ifade eden Varol, “Buradan gönlümüzde olan salgınla mücadele sırasında yaşamını yitiren değerli meslektaşımız Dr. Tayfun Kepiç dostumuzu şükran ve rahmetle anıyorum. “Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde” demiştik, Taleplerimizi pek çok kez dile getirdik. Birkaçını buradan da vurgulayayım:COVID-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Toplumsal sağlığı geliştirmek için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlanmalıdır. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkarılmalıdır. Güvenli, özgür ve bilimsel yaşam ve çalışma ortamları için meslek örgütleri ve akademi ile iş birliği içinde olunmalıdır. Bu yıl 14 Mart Tıp haftasında pandemi koşullarında sağlık ortamının tüm olumsuzluklarına rağmen hekimlik değerlerinden aldığımız güçle uzaktan da olsa çok etkinlikle sayıda sizlerle bir arada olmaya çalıştık. Bugün de pandemi önlemlerine dikkat ederek bir aradayız. Teşekkür ederim. Bir kez daha pandemide kaybettiğimiz sağlık emekçilerini ve yurttaşlarımızı saygı ve özlemle anıyor; yeniden hoş geldiniz diyerek sözlerimi sonlandırıyorum” sözlerini kaydetti.

Konuşmanın ardından meslekte 25. 30. 35. 40. 45.  50. 55.  ve 60. yıllarını kutlayan hekimlere, plaketleri takdim edildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir