18.06.2024

30 Ağustos Zafer Bayramı Fener Alayı ile coşkuyla kutlandı

31, Ağustos 2016 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Fener Alayı’na katıldı.

Tekira AVM önünden başlayan ve binlerce Süleymanpaşalının katıldığı yürüyüşte Başkan Eşkinat’ı eşi Belgin Eşkinat yalnız bırakmazken yürüyüşe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

TÜRK BAYRAKLARI VE MEŞALELERLE “MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ” SLOGANIYLA YANKILANDI

 “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları, binlerce Türk Bayrağı ve meşalelerle Üç Kemaller Parkı’na kadar süren yürüyüşte Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar Süleymanpaşa Belediye Başkan Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten tarafından yapıldı.

İlk olarak kürsüye davet edilen Süleymanpaşa Belediye Başkan Ekrem Eşkinat; “Türkiye’nin çağdaş insanları hepinize merhaba.” diyerek konuşmasına başlarken konuşmasında şunları söyledi:

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYE BAŞKANI EKREM EŞKİNAT: “BU ÜLKENİN BİR TANE IŞIĞI VAR. O DA SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK!”

Bugün 30 Ağustos’u kutluyoruz. Ama bundan 45 gün önce başka bir felaketi yaşadı bu ülke. 30 Ağustos’u kutlayamayanların yol açtığı bir sebeple kötü bir gece geçirdi. Bugün çok daha farklı bir ülkede olabilirdik. 16’sı sabah farklı bir ülke olarak uyanabilirdik. Sebebi basit. Bu ülkenin bir tane ışığı var. O da sarı saçlı mavi gözlü Mustafa Kemal Atatürk!

“BİZ HİÇ YANILMADIK. HİÇ KİMSE BİZİ KANDIRAMADI. PARDON DEMEDİK”

Biz hiç emanet nöbetlerle bu ülkeyi korumaya yeltenmedik. Biz gözümüzü dünyaya açtığımız günden beri Atatürk’ün ışığıyla, ilim ve aklın gösterdiği yolda; eğitimiyle, ordusuyla, 600 yıllık devlet geleneğini cumhuriyetleştiren, demokratikleştiren Atatürk’ün ışığıyla bu ülkeye hep baktık. Biz hiç yanılmadık. Hiç kimse bizi kandıramadı. Pardon demedik. Biz cumhuriyetin kuruluşundan bu yana hiç yanılmadık. Çünkü bizim rehberimiz, ışığımız sağlamdı. Bizim abdestimizden şüphemiz yoktu. Bu ülkeyi kahraman ecdadımızın canıyla, kanıyla kazanan Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sahiptik.

“ŞEREFİMİZLE, NAMUSUMUZLA BU AKŞAM BİR DEFA DAHA SÖZ VERİYORUZ Kİ KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR ATAMIZIN BAŞKOMUTASINDA BU CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KILACAĞIZ”

30 Ağustos bu ülke için önemli bir tarih. Ama her savaş meydanda kazanılmıyor. Atatürk’ün esas kazandığı savaş, bu ülkeyi laik, demokratik bir cumhuriyete kavuşturmasıdır. Düşünen insanların, kendi kararını veren insanların, başkasının güdümünde gitmeyen, başkasının düdüğünü çalmayan insanların dayanışması ile oluşan dünyaya örnek bir ülke yaratmıştır. Biz de o ülkenin insanlarıyız. Onun için biz yanılmadık. Biz yıllardır bu ülkenin eğitim sistemi ile oynamayın derken, bu ülkenin devlet yapısında liyakati bozarsanız bu iş felakete gider derken, peygamber ocağı olarak kabul ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı ordusunun çalınan sorularla emanet devşirmelerle doldurulmasına hayır derken birileri yanıldılarsa bu basit bir özür ile geçiştirilemez. Bu ülke felaketten döndü. Hiçbir yöneticinin bu ülkeyi felakete götürme hakkı yoktur. Bu ülkenin bir tane başkomutanı vardır; o da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bizler onun askerleri, onun evlatları olarak şerefimizle, namusumuzla bu akşam bir defa daha söz veriyoruz ki kanımızın son damlasına kadar Atamızın başkomutasında bu cumhuriyeti ilelebet payidar kılacağız.”

 Süleymanpaşa Belediye Başkan Ekrem Eşkinat’ın konuşması sık sık sloganlarla kesilirken Başkan Eşkinat’ın ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptı.

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KADİR ALBAYRAK: “CUMHURİYETİN KURUCU AYARLARIYLA KİMSE OYNAMASIN”

Albayrak; “94 yıl önce Büyük Taarruz ve Zafer Bayramının büyük gururu ve başarıyla, ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün deneyimleri sonucunda oluşan Türkiye’mizin geleceğine yönelik bizler hep haklı çıktık. Ama bir konu var. Sorun şurada. Cumhuriyetin kurucu ayarlarıyla kimse oynamasın. Bu ayarların başında laiklik geliyor. Laiklik ile oynadığınız zaman 15 temmuzu yaşarız; yaşadıkta. Ama 15 temmuzun en büyük garantisi ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün idealleriydi. Biz her zaman güçlüyüz. Her zaman rahatız. Çünkü 6 ideal çerçevesinde bu güne kadar hayatımızı sürdürdük. Cumhuriyetçilik, devletçilik, laiklik, halkçılık, milliyetçilik, inkılapçılık. Böyle bir sistemde buna sahip olan bir ülke asla ve asla ne darbelerle ne de darbe girişimleri ile karşılaşmaz. Karşılaştıysak bir sorun var demektir.” dedi.

“15 TEMMUZ’DA TEKİRDAĞ’IN 940 BİN, TÜRKİYE’NİN 80 MİLYON VATANDAŞI DARBEYE HAYIR DİYEREK ASKER KIYAFETİ GİYMİŞ HAİNLERE GEREKEN CEVABI VERMİŞTİR”

15 temmuz akşamı darbe girişimine karşı milletin duruşu ile sözlerine devam eden Albayrak; “Dünyada darbeler çok geride kalmıştır. Ama ne yazık ki 14 yıldır bir iktidar var. Bugün siyaset yapmayacağım ama bir şeyi belirtmek istiyorum. Bu 14 yıl içinde Türkiye 36 yıl sonra tekrar bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Dünyada bunlar yok. 15 Temmuz’da Tekirdağ’ın 940 bin, Türkiye’nin 80 milyon vatandaşı darbeye hayır diyerek asker kıyafeti giymiş hainlere gereken cevabı vermiştir. Tekirdağ bu sınavdan büyük başarıyla geçmiştir. Bizi bekleyen şudur; Atatürk ideallerine sımsıkı sarılıp Türkiye Cumhuriyeti’ni ebediyen devam ettirmektir. Bu süre içerisinde de bu idealler bizim yol göstericimiz olacaktır. Son olarak ben şunu söylüyorum. Büyük Atam; rahat uyu. İzmir’in dağların çiçekler hep açacak. Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacak!” diyerek sözlerini noktaladı.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TEKİRDAĞ İL BAŞKANI RECEP ÖKTEN: “BU ZAFER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN ANADOLU’DA SAĞLANAN MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN MUTLAK SONUCU OLARAK KAZANILMIŞTIR”

Tekira AVM önünden Üç Kemaller Parkı’na kadar süren fener alayına katılanlara son olarak seslenen Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten; “Ya istiklal ya ölüm parolasıyla başlatılan muharebe, elde edilen bu zafer Türk’ün bağrına dayanan bu hançerin ulusça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi ile destanlaşmıştır. Türk ulusu yurdumuza getirilen emperyalistlerin işgalci ordularını vatan topraklarından kesin yenilgiye uğratarak özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir deha olarak kabul ettiği, Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak sonucu olarak kazanılmıştır.” şeklinde konuştu.

“30 AĞUSTOS AYDINLIĞIN KARANLIĞA KARŞI GALİP GELDİĞİ GÜNDÜR”

Ökten: “30 Ağustos; ortaçağ anlayışını sürdüren, tükenmiş bir imparatorluğu yöneten saltanatın emperyal güçlere peşkeş çekenlere karşı Anadolu halkının direniş mücadelesidir. 30 Ağustos uyanan bir ulusun küresel emperyalizme dur dediği gündür. 30 Ağustos aydınlığın karanlığa karşı galip geldiği gündür. 30 Ağustos bir ulusun var olma mücadelesidir. 30 Ağustos bağımsız çağdaş Türkiye’nin müjdesidir. 30 Ağustos bu yurtta yaşayan tüm ulusun her zaman her koşulda anlayarak ve hissederek coşku ile kutlaması gereken önemli bir gündür. Bu onurlu günü bize armağan edenleri saygıyla anıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle zaferi bizlere yaşatan Atatürk ve silah arkadaşıyla kahraman Türk ordusuna şükran ve minnetlerimiz sunarken milletimiz Zafer Bayramı kutlu olsun.” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Örgütü tarafından düzenlenen yürüyüş sloganlar ile sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:,
sanalbasin.com üyesidir