18.06.2024

2021 YILINDA 283 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

19, Ekim 2021 Salı
Bu haber kez okundu


Kadın cinayetlerini önlemenin devletin temel yükümlülükleri arasında olduğunu belirten Tekirdağ Barosu, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve her türlü kadına yönelik şiddeti önlemek için  İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyaç olduğunu  kaydetti.

Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonu,  Tekirdağ Adliyesi önünde kadın cinayetlerine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasından önce bir konuşma yapan Baro Başkanı Sedat Tekneci,  ülkenin kanayan yarası kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için İstanbul Sözleşmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Sürekli kadın cinayetleri işlendiğine dikkat çeken  Tekneci, “Tekirdağ’da da üç kadın cinayeti işlendi.Aile içinde,okulda, gerektiğinde asker ocağında toplumun her alanında kadın ve erkeğin eşit birey olduğunu ebeveynlere anlatmak gerekiyor. Uzun vadede sorunun çözülebileceğini düşünmekteyim. Tekirdağ Barosu olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kadına yönelik şiddeti arttırdığını düşünmekteyiz. Bir an önce İstanbul Sözleşmesine dönülmesi gerekmekte”  ifadelerini kullandı.

2021 YILINDA 283 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Baro Başkanı Tekneci’nin konuşmasının ardından Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Kamil Can  Yavaş,  ise basın açıklamasına  2021 yılında Türkiye’de  283 kadının öldürüldüğünü hatırlatarak başladı.

Cinayetlerin üç tanesinin Tekirdağ’da yaşandığını belirten Yavaş, eril kültürün uygulayıcı ve destekçilerinin korunduğu her gün cinayet  haberlerinin devam edeceğini belirtti.

Kadın cinayetlerini önlemek için yapılması gerekenin belli olduğunu aktaran Yavaş, “Kadın cinayetlerinin faillerinin cezalandırılmasını sağlamak kadar bu cinayetlerin meydana gelmesini önlemek de devletin temel yükümlülükleri arasında. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve her türlü kadına yönelik şiddeti önlemek için ise İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyacımız var. Eşitlik ve özgürlük mücadelesini kadınların kazanacağı bir gelecek olduğunu biliyoruz. Bu yüzden mücadeleden vazgeçmeyeceğiz ve tüm kadın cinayetlerinde adaletin sağlanması için sürecin yakın takipçisi olacağız!” sözlerini kaydetti.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir