26.05.2024

VAROL’DAN ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI UYARISI!

9, Temmuz 2021 Cuma
Bu haber kez okundu


Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol,  Covid-19 aşılarında üçüncü dozun muhakkak olunması gerektiğini belirtti. Sinovac aşısının koruyucu etkisinin 3-6 aydan sonra azaldığını, biontech aşısının ise yeni varyantlara karşı koruyuculuğunun daha yüksek olduğunu aktaran Varol, “Sağlık çalışanı olarak  aramızda yaptığımız değerlendirmelerde, bir otoimmün hastalık yok ise kronik hastalık dahi olsa yada ileri yaş grubu dahi olsa iki doz sinovac aşısından sonra üçüncü doz Sinovac veya Biontech yapılabileceğini belirtiyoruz”dedi.

Üçüncü doz aşılanmayla ilgili açıklamalarda bulunan Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol,  mutlaka aşı olunması gerektiğini vurguladı.

İlk aşılama sürecinde Sinovac aşısının olduğunu ve koruyucu etkisinin 3-6 ay sürdüğünü dile getiren Varol, “Bu dönemde Biontech aşısı gündeme geldi. Acaba hangisini olalım? Sinovac yetkilileri diyor ki; ilk iki dozdan sonra 6 ay içerisinde antikor titresi düşüyor. Varyantlar da var. O yüzden bir hatırlatıcı doz için mutlaka üçüncü sinovac aşısı olması iyi olur. Öte yandan da bu varyantlara karşı  koruyuculuk yüzdesinin daha yüksek olduğu bir Biontech seçeneği var. Hangisine karar vereceğimiz aslında bize kalmış” şeklinde konuştu.

İLERİ YAŞLARDA YAN ETKİLER AZALIYOR

Biontech aşısı ile  ilgili kamuoyunda  bir takım soru işaretleri olduğunu ve aşı uygulaması sırasında kaygıların yaşandığını belirten Varol, “ İleri yaşlarda Biontech aşısının yan etkilerinin  azaldığını ama koruyuculuğunun değişmediğini söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DOZ OLARAK BİONTECH TERCİH EDİLİYOR

Biontech aşısının  delta varyantına karşı koruyuculuğunun daha yüksek olduğuna dair açıklamalar olduğunu hatırlatan Varol, “Bizler de sağlık çalışanı olarak, kendi aramızda yaptığımız değerlendirmelerde bir otoimmün hastalık yok ise kronik hastalık dahi olsa yada ileri yaş grubu dahi olsa iki doz Sinovac aşısından sonra üçüncü doz Sinovac veya Biontech yapılabileceğini belirtiyoruz. Genelde sağlık çalışanlarına baktığımızda eğer bir otoimmün hastalığı yok ise üçüncü dozun Biontech olarak tercih edildiğini de gözlemledik. O yüzden temel mesajımız, hatırlatıcı dozların mutlaka olunması, tereddütte  kalınmaması, aşıların mutlaka tamamlanması. Toplumsal bağışıklık için hastalık geçirmiş dahi olsak, hastalık geçirdikten 3-6 ay sonra,aşılar tanımlandıysa aşı olmakta tereddütte kalmayalım. Çünkü; dünyanın pek çok ülkesinde hala aşı bulunamazken, ülkemizde iki seçenek aşı var. Bu fırsatı değerlendirmek gereklidir” ifadelerini kullandı.

AŞI TAMAMEN KORUMUYOR

İki yada üç doz aşı olunmasının yüzde yüz hastalıktan korumayacağına dikkat çeken Varol, “ Üç doz aşı olmamıza rağmen maske mesafe ve hijyen kurallarına da riayet etmemiz gerektiğini, 1 Temmuz’da ki açılmayla  rehavete kapılmamamız gerektiğini bir kez daha iletmek isterim” sözlerini kaydetti.

HABER: SERAP CÖMERTOĞLU İŞCAN

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir