08.02.2022

Tekirdağ’dan Da Ses Yükseldi!

20, Mart 2021 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilme kararına, Tekirdağ’dan da tepki geldi.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu, Kadın Meclisleri, Tekirdağ Barosu,sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partiler feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına katılan CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer, parlamentoda ne gerikiyorsa yapacaklarını ve mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Süleymanpaşa İlçesi Hasan Ali Yücel Meydanı’ında gerçekleşen basın açıklamasına; CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Candan Yüceer, Tekirdağ Barosu, Cumhuriyet Halk Partisi, Deva Partisi, IYi Parti il ve ilçe temsilcileri, sendikalar, sivil toplum kurulusları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu ve Kadın Meclisleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi’nin
kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçladığı belirtildi.

FESİH KARARINI KABUL ETMIYORUZ

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun, etkin uygulanması durumunda kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceği aktarılan açıklamada, “Biz Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu ve Kadın Meclisleri olarak yıllardır hastane ve adliye koridorlarında, üniversitelerde, iş yerlerinde, meydanlarda yani hayatın her alanında İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için haklarımız için yan yana mücadele ediyoruz. Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız. Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanmasına dâhil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz” sözleri kaydedildi.

Ortak basın açıklamasının ardından CHP Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer de konuyla ilgili açıklamada bulundular.
MİLLETVEKİLİ YÜCEER : ÇIĞLIĞIMIZI TÜM TÜRKİYEYE İLETİYORUZ
Her gün kadınların katledildiği bir ülkede acilen uygulanması gereken bir sözleşme olduğunu vurgulayan Milletvekili Candan Yüceer, “Bugün milletin iradesi ile ihtiyaca yönelik çıkarılmış sözleşme anayasa yok sayılarak, yasama yetkisi yok sayılarak bizlerin uğradığı şiddet cinayet yok sayılarak bir kişinin iki dudağının arasından cıkan bir kararname ile bir imza ile kaldırıldı. Bu sözleşme nasıl kadınları koruyan, kadınları eşit şiddetsiz bir ortamda yaşatan bir sözleşmeyse bu sözleşmenin kaldırılması da kadınları şiddetle karşı karşıya bırakan, kadınları cinayete kurban bırakan, kadınları katleden, katilleri koruyan bir iradedir. Bunun vebali, utancı çok büyük.Bugünden sonra şiddete uğrayan, katledilen her bir kadın kardeşimizin vebali bu kararı alanlardadır”dedi.
Mücadeleye kararlı şekilde devam edeceklerini belirten Yüceer, “Tekirdağ’dan Tekirdağlı kadınlar olarak, eşitliğe inanan erkekler olarak bu sözü veriyoruz ve çığlığımızı tüm Türkiye’ye iletiyoruz” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ AYGUN: BOYNUMUZUN BORCU

Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise bircok kadının katledildiğini ve bu teröre son vermek için “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”dediklerini kaydetti.

Tekirdağ’dan seslendiklerini belirten Aygun, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Yanızdayız. Desteklemek boynumuzun borcu.Parlemantoda ne gerekiyorsa yapacağız. Kadın milletvekillerimizle birlikte omuz omuza mücadeleyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir