03.12.2023

Süleymanpaşalı kadınlar şiddete “Dur!” dedi

7, Mart 2016 Pazartesi
Bu haber kez okundu


Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bir günle sınırlamayıp farkındalık yaratmak için bir aya yayan Süleymanpaşa Belediyesi Kadın Platformu, kadına karşı şiddete dur demek için Tekira AVM önünden Cengiz Topel Meydanı’na yürüdü.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın eşi Belgin Eşkinat’ın da destek amacıyla yöresel kıyafetlerle katıldığı yürüyüşe; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Kadına Karşı Şiddeti Durduracağız Platformu, Süleymanpaşa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Kadın Kolları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şubesi, Türk Anneler Derneği Tekirdağ Şubesi, Muhtaç Çocukları Koruma ve Topluma Kazandırma Derneği Tekirdağ Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şubesi ve Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi katılarak katkı verdi.

Cengiz Topel Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından meydanda bir program düzenlenirken Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral bir konuşma yaparak şunları söyledi:

GÜRAL; “BİZE DAYATILANLARA TEPKİMİZİ, YAŞATILANLARI HERKESE FARK ETTİRECEĞİZ”

“Süleymanpaşa Belediyesi Kadın Platformu olarak bu ayı kadın farkındalık ayı ilan etmiştik. Bugünde ay boyunca yapacağımız etkinliklerin ilkiyle başladık. Neyi fark ettireceğiz bu ay boyunca? Öncelikle kadın olarak varlığımızın önemini, bize dayatılanlara tepkimizi, yaşatılanları herkese fark ettireceğiz.

 “BİZ KADINLAR NE YAZIK Kİ ŞİDDETİN DE İLK HEDEFİNDEYİZ”

Ben çokça paylaştığım bir araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Birleşmiş Milletlerin bir araştırmasına göre dünyada işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor. Buna karşılık gelirlerin %10’u kadınların. Mal varlığının ise sadece %1’i kadınlara ait. Başka bir değişle işlerin %34’ünü gören erkekler, gelirin %90’ına mal varlığının da %99’una sahipler. Bu çok büyük haksızlıktır. Ama keşke bu kadarla kalsa. Biz kadınlar ne yazık ki şiddetin de ilk hedefindeyiz. Tacize uğrayan, tecavüze uğrayan, hatta yaşam hakkı ellerinden alınan kadınlarımız var. Onlar içimizi acıtarak aramızdan geçtiler, gidiyorlar.

“KADIN OLARAK KENDİMİZE, KIZ ÇOCUKLARIMIZA, CUMHURİYETE KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VE BORCUMUZ VAR”

Bizim de aramızda şiddeti öven söylemleri ile şiddeti adeta meşrulaştıran insanlar var. Bize nasıl giyineceğimizi söylüyorlar, gece kaçta sokağa nasıl çıkacağımızı dikte ediyorlar. Kaç çocuk doğuracağımızı hatta onları nasıl doğurmamız gerektiğini dayatıyorlar. İşte bizim bir kadın olarak bütün bunların farkında olup mücadele etmemiz gerekiyor. Kadın olarak kendimize, kız çocuklarımıza, cumhuriyete karşı sorumluluğumuz ve borcumuz var.”

KADINA ŞİDDETE KARŞI DANS EDEREK TEPKİ GÖSTERİLDİ

Güral’ın konuşmasının ardından Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü büyükler halk oyunları ekibi halk oyunları gösterisi gerçekleştirirken, kadına karşı şiddete dur demek için hep birlikte  “One Billion Rising” (Bir milyar kadın yükseliyor) dansı yapıldı.

Öte yandan Cengiz Topel Meydanı’nda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de stant açarken El Emeği Göz Nuru Hanımeli Pazarı da alanda vatandaşlara hizmet verdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir