09.12.2023

Süleymanpaşa Belediyesi’nin Sosyal Yardım İşleri sizin için her yerde

15, Mart 2016 Salı
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediyesi tarafından her hafta ayrı bir mahallede gerçekleştirilen Halk Buluşmalarının ikincisi Değirmenaltı Mahallesi’nde gerçekleştirirken Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral ve Berkay Çakır ile Fen İşleri Müdürü Alaettin Koç’un sunumlarının ardından Sosyal Yardım İşleri Müdürü Hüseyin Güler yaptıkları çalışmaları vatandaşlarla paylaştı.

BİR YILDA BİR ŞEHRİN TAMAMINI KUCAKLADI

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün kuruluş amacı ile sözlerine başlayan Güler; “Müdürlüğümüz daha önce Süleymanpaşa Belediyesi’nin farklı müdürlükler bünyesinde yapılmaya çalışılan hizmetlerin bir araya toplanması ve bunların belli bir alanda koordine edilmesi amacıyla kurulmuştur. Bir yılda yapılan hizmetleri anlatmak istiyorum.” derken konuşmasında şunları söyledi:

AŞEVİ İLE 117 AİLE 400 KİŞİYE HER GÜN SICAK YEMEK ULAŞIYOR

“İlk olarak aş evi açtık. Şu anda mevcut aş evimiz günlük 400 kişiye sıcak yemek ulaştırıyor. 117 aile her gün tek tek bizim çalışanlarımız tarafından evlerinde ziyaret ediliyor. Sefer tası ile yemekleri ikram ediliyor.

HAMİLE GIDA PAKETİ İLE ANNE ADAYLARINA BESİN DESTEĞİ

İkinci kısımda hamile gıda paketlerimiz var. Biz Süleymanpaşa Belediyesi olarak doktorlarımızın yönlendirmeleriyle hamilelerimize gıda destek paketi uygulaması yapıyoruz. Sağlık ocaklarına ve aile hekimlerine başvuran bu anlamda destek talep ediyorum diyen herkese hamile gıda destek paketi veriyoruz. Bugün itibariyle aylık 300 kişiye bu hizmeti sunmaktayız.

ACI GÜNÜNÜZDE DE YANINIZDAYIZ

Taziye pilavı çalışması başlattık. Ortalama her gün 7-8 cenaze olmakta. Ekiplerimiz gidiyor, ailelerimize ihtiyaçlarını sorup gidermeye çalışıyor. Şu ana dek 24 bin porsiyona ulaştı. Çok olumlu eleştirilerin geldiği ve insanların acı gününde de bir takım şeyleri paylaşmanın mutluluğunu yaşadığımız bir hizmetimizdir. Ayrıca aşure günü gibi günlerde de faaliyet göstermekteyiz. Üç Kemaller Parkında ve başka mekanlarda bu çalışmalarımız devam ediyor ve edecek.

MAHALLE İFTARLARI İLE 30 BİN KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ

Geçen yıl ana caddelerde iftar yemekleri düzenledik. Toplam 30 bin porsiyon hizmet verdik ve bu iftar yemeklerinin tamamı bizim aş evimizde yapıldı. Servis edilmesi ambalajlanması ve tüm çalışmaları belediyemiz imkânlarıyla teftiş edildi. Hiçbir noktasında hiçbir yerden yardım alınmadan çok uygun fiyatla, kendimizin ürettiği ve halkımız adına da kendimizin servis ettiği çalışmamızdır.

HER GÜN 500 KİŞİ İKRAM ÇEŞMESİ İLE GÜNE SICAK ÇORBAYLA BAŞLIYOR

İkram Çeşmesi dediğimiz çorba temin eden çeşmelerimiz bulunmakta. Günlük 500 ve üzeri kişi faydalanmakta. Cengiz Topel meydanında, Otogarımızda ve Köprübaşı mevkilerinde bu hizmet vermekteyiz. Sabah çok erken saatlerde kalkan öğrenciler ve servisleriyle iş yerine gitme durumunda olan insanlara bu hizmeti ulaştırmaya çalışıyoruz.

248 AİLEYE MADDİ VE DİLEYEN HERKESE KIYAFET DESTEĞİ

İmece kartı ürettik. 248 aile aylık 100 TL olmak üzere,  mahalle bakkaliyeleriyle anlaşılmış temel gıda alışverişi, kahvaltı türü yiyecekleri alabilecekleri bir çalışmadır. Buna ek olarak kendi mağazamızı açarak buradan imkân sağlamaya çalışacağız. Bu 248 aileyi daha fazla sayıya ulaştırabilmeyi istiyoruz. Dost Eli dediğimiz bir ikinci el mağazamız var. Sizlerden ve farklı yerlerden almış olduğumuz kullanılabilir kıyafetleri yıkayıp, ütüleyip bir mağaza konforunda insanların deneyip seçip alışveriş edebileceği bir mağazamız var.

ENGELLİLERİMİZ İÇİN ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

SEKOMER (Süleymanpaşa Engelli Koordinasyon Merkezi) dediğimiz bir merkez kurduk. En aktif çalışan birimlerimizden bir tanesidir. Buradaki asıl amaç engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içerisinde yer alabilmeleri anlamında onlara imkan sağlamak. Bu amaçta iki tane engelsiz taksimiz var. Şuana kadar 348 kişiye hizmet verdi. 6 ay önce başlamış bir çalışma olmak üzere her geçen gün talebi artmakta. Evinden alıp gitmek istediği yerlere götürüp istediğinde evine geri bırakıyoruz. Engelli tuvaletleri alındı ve bunlar şehrin çeşitli yerlerine konuşlandırıldı. Engellilere yönelik eğitim faaliyetleri devam ediyor. Şuanda devam eden 2 faaliyetimiz var. E-KPSS dediğimiz engelliler için yapılacak olan başvurular bitti ve 40 engelli şuanda orada devam ediyor. Bir de işaret dili kursumuz bulunuyor ve eğitim vermeye devam ediyor.

BEBEK ARABANIZ BİZDEN

Bebek arabası projemiz var. Belli anlamda bazı ihtiyaçlarını karşılamak için bebek arabalarını biz vermekteyiz. Doğumdan sonra bizlerle irtibata geçmeleri takdirde bu bebek arabasını onlara ücretsiz veriyoruz.

‘YETER Kİ SENİN YÜZÜN GÜLSÜN’ DEDİK BAKIMA MUHTAÇ KİMSEYİ BIRAKMADIK

‘Yeter ki Senin Yüzün Gülsün’ diye lanse ettiğimiz şuanda gündemde olan projemiz bulunmakta. Evde bakım kapsamında insanların ihtiyaçlarının giderilmesi ve karşılanması kapsamında kurmuş olduğumuz bir ekibimiz ve içerisinde ekibin her tülü ihtiyacının bulunabileceği bir mobil aracımız var. Bu ekip ile engelli yaşlı ve toplumsal anlamda yalnız kalmış bireylerimizi evlerinde bulup onların tüm temizlik, sağlık ve kişisel bakımlarını yaparak hayatlarını daha kaliteli bir biçimde geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. ‘Yeter ki Senin Yüzün Gülsün’ dedik.  Çünkü bu insanların da toplumun bir parçası olduğunu ve bu insanları kazanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda 48 ailemizin düzenli olarak bu bakımları yapılıyor. Aş evinden yemekleri veriliyor, giyim mağazamızdan kıyafetleri veriliyor ve 10 gün arayla evlerine uğranıp bir ihtiyacı olup olmadığı öğrenilip gerekli ihtiyaçları gideriliyor. Mahalle muhtarları, bu birey veya aileleri bulmamızdaki en büyük rolü oynuyor.

SOĞUK KIŞ AYLARINDA KİMSESİZ VATANDAŞLARIMIZI OTELDE MİSAFİR EDİYORUZ

Kimsesizler evimiz var. Kış koşullarında herkesin sıcak bir yuvası yok maalesef. Sokaklarda kalan vatandaşlarımız için anlaşmalı bir otelimiz var. Burada barınmalarını giyinmelerini ve yemek ihtiyaçlarını karşılıyor, yaşamsal anlamda zorluk çekmemeleri için burada misafir ettikten sonra yaz mevsiminde kendi ortamlarında yaşamalarına devam etmesini sağlıyoruz.

SÜLEYMANPAŞA’YA ‘HOŞ GELDİN BEBEK’ PAKETİ İLE MUTLULUĞUNUZU PAYLAŞIYORUZ

‘Mavi Gözlü Şehre Hoş Geldin Bebek’ sloganıyla, yeni doğan bebeklerimizi ziyaret edip başkanımızın selamlarını iletiyoruz. Amacımız insanların mutlu anlarında da beraber olmak. Her doğuma mutlaka gidiyor, onlarla sohbet ediyor, küçük bir ihtiyaç paketi hediye ediyoruz. İçerisinde ilk anda kullanılabilecek o heyecanla hazırlanması çok düşünülememiş bebek bezi, zıbın, krem gibi basit ihtiyaçların bulunduğu bir paket veriyoruz. Süleymanpaşa’nın yeni ferdine hoş geldin diyerek veda ediyoruz.

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ CANLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Kadınlar için girişimcilik kurslarımız devam etmekte. Açık hava sinemalarımız bulunmakta, geçen sene olduğu gibi bu sene de tekrarı olan iftar programları gibi mahallenin kültürünü ortaya çıkartmak amacıyla yapılan, birlikte olmayı fazlaştırmak için düzenlediğimiz bir çalışmamız.”

BİR SONRAKİ BULUŞMA 15 MART SALI GÜNÜ 100. YIL MAHALLESİ’NDE

Süleymanpaşa Belediyesi Halk Buluşmalarına 15 Mart Salı günü saat 20.00’de 100. Yıl Mahallesi’nde Mutlukent Çay Bahçesi ile devam edecek.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
Etiketler:
sanalbasin.com üyesidir