13.07.2024

Su Ürünleri Hali Açıldı!

11, Mart 2021 Perşembe
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Süleymanpaşa Balık Halinin, pandemi koşullarına uygun şartlarda açılışı gerçekleştirildi.

Tekirdağ Büyükşehir belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Süleymanpaşa Balık Hali’nin pandemi koşullarına uygun şartlarda açılış programı gerçekleştirildi. Süleymanpaşa ilçesinde olan Balık Hali açılışına; Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gür, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Protokol üyeleri ve Balıkçılar katıldı.

Toplantı’da ilk konuşmayı yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel; ‘’ Süleymanpaşa Belediye başkanı olarak böyle bir yatırımdan dolayı Büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Tabi özlenen bir yatırımdı. Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi deniz hattını çok daha aktif kullanabilecek bir ilçeyken özellikle su ürünleri noktasında çok daha farklı yatırımlara ihtiyaç duymuşken böyle bir yatırım ilçemizde yaşayan 205 bin hemşerimize ilimizde ki 1 milyon, bölgemizde ki yaklaşık 2 buçuk milyon hemşerimiz için önemli bir yatırımdı.’’ İfadelerini kullandı.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Hali açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; ‘’ 3 tarafı denizle çevrili bir ülke 10 bin 576 kilometre sınırları içerisinde 8 bin 373 kilometre deniz sınırı var. İçeride ki göletleri, nehirleri her tarafı koyduğunuz zaman 26 milyon hektar su yüzeyine sahip böylesine geniş potansiyeli olan ülkemizde tarım ürünleri üretebilir, avlanmasını ve ihracatının çok önemli bir yer tutması gerekir. Ancak herkesin bildiği gibi maalesef bu avantajımızı çok iyi kullanamıyoruz bir çok nedenleri var. Ama Tekirdağ’a geldiğiniz zaman Tekirdağ’ın bir özelliği var. Tekirdağ iki denizle komşu 6 ilden birisi. Nedir bunlar 135,5 kilometre Marmara denizinden, hemen Saray ilçemizde 2,5 kilometre Karadenize komşu bir il. Böyle bir yerde de elbette Balık üretiminin balık avının, balıkçılığın çok büyük önem arz etmesi gerekiyordu, biz özellikle buradan hareket ederek bu yatırımı gerçekleştirdik. Şimdi şunu arz etmek istiyorum. Tam 195 tane balıkçı teknemiz var bunun 11 tanesi göletlerde 184 tanesi de denizlerde. Böyle bir avantajımız var. 1538 tane resmen kayıtlı balıkçımız var. 7722 tane de Amatör balıkçımız var, 9291 tane balıkla iştigal eden, ayrıca bunlara ilave arkadaşlarımız var, ayrıca bunlara ilave olarak amatör olta balıkçılığını koyduğunuz zaman ve bu balıkçı esnafı olarak parakende satan burada çalışan bütün bu arkadaşları koyduğunuz zaman Tekirdağ ciddi boyutta su ürünleri konusunda etkin bir yer işgal ediyor. Bu gerçekten hareketle bu çalışmaya başladık.’’  İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Balıkçı esnafı, açılışı gerçekleştirilen Süleymanpaşa Su Ürünleri Halinde ilk balık mezatı, Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in arasında gerçekleştirildi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir