12.07.2024

SANTRAL İPTALİ, SEÇİM YATIRIMI MI?

17, Aralık 2018 Pazartesi
Bu haber kez okundu


“Termik santralden vazgeçilmesi, 31 Mart Yerel seçim ayarlı mıdır?

“Santral, tümüyle rafa kaldırılmış mıdır?

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Çerkezköy Termik Santrali’nden teknik nedenlerle vazgeçildiğini açıklayan AKP’li vekillere işaret ederek, “Santral, yöre halkının tepkisi nedeniyle 31 Mart yerel seçimine dönük mü rafa kaldırılmıştır yoksa tamamıyla iptal mi edilmiştir” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Aygun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde; Çerkezköy ile Kapaklı ilçeleri arasında Pınarça Mevkii’nde kurulması planlanan ve bu çerçevede kamulaştırma çalışmaları yürütülen kömürlü termik santralin yapımından “teknik nedenlerle vazgeçildiği” yönündeki açıklamaya dikkat çekti.

Aygun, şu soruları yöneltti:

1)     Çerkezköy Termik Santrali, Maden Sahası, Düzenli Atık Depolama Sahası, Kırma-Eleme Tesisi ve Kömür Stok Sahası Projesi yapımından hangi teknik nedenlerle vazgeçilmiştir?

2)      Santralin yapımı daha ileri bir tarihe mi ertelenmiştir, yoksa teknik sıkıntıların giderilmesinin ardından yeniden yapımı söz konusu olacak mıdır?

3)     Yöre halkının karşı çıktığı, hayvancılık ve tarıma büyük zarar verecek kömürlü termik santralin yapımından şimdilik vazgeçilmesinin yaklaşan yerel seçimlerle ilgisi var mıdır?

4)     Termik santral projesi, 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında yeniden gündeme gelecek midir?

5)     Kömürlü termik santral sahası olarak belirlenen alanın, yeniden tarım ve orman alanına dönüştürülmesi yönünde imar değişikliği yapılacak mıdır?

6)     Santrale ilişkin ÇED raporları iptal edilmiş midir? Çerkezköy, bu termik santral projesinden tümüyle kurtulmuş mudur?

7)     Tekirdağ’da yapımı planlanan başka termik santraller var mıdır?

8)     Trakya Bölgesi’nde yapımı planlanan termik santral projeleri var mıdır?

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir