25.05.2024

Sağlıkçılar, Haklarını İstiyor

4, Ağustos 2023 Cuma
Bu haber kez okundu


Tekirdağ’da sağlık çalışanları, geriye dönük ödemelerin geciktirilmesine tepki gösterdi.

Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleri, geriye dönük alacaklarının geciktirilmesine tepki gösterdi.

Konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, toplu iş sözleşmesinde yer alan işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden iki aya yakın süre geçmesine rağmen ödemelerin yapılmadığına dikkat çekilerek şunlar kaydedildi:

“Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık”

Ev kiralarının 10 bin liranın üzerine çıktığı, vergi oranlarının arttığı ve akaryakıta dev zam geldiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı.

Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti sabrımız bitti çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı  sabrımız bitti,  öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti.”

Geriye dönük alacakların, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine 3 taksitte ödenmeye başlandığı vurgulanırken, bunun da yanlış bir uygulama olduğu belirtildi.

Sağlıkçıların emeklerinin karşılığının taksit taksit almak istemedikleri dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan ‘peşin’ çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı ‘taksit taksit’ istemiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez,  biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını ‘itibardan’ sayıyoruz.”

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir