26.05.2024

Rüstempaşa Bedesteni Çevre ve Meydan düzenlemesinin temeli atıldı

6, Şubat 2016 Cumartesi
Bu haber kez okundu


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, bugün gerçekleşen Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul Mahallesi özel proje alanları 1. Etap kapsamındaki Rüstempaşa Bedesteni çevre ve meydan düzenlemesi yapım işi temel atma törenine katıldı.

Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Ahmet Atılkan, Belediye Meclis Üyeleri, il ve ilçe protokolü ile çok sayıda vatandaşın katıldığı temel atma töreni, Rüstempaşa Bedesten önünde gerçekleştirildi.

ERGİN:  “TARİHİ KENT MERKEZİNİN ÇAĞDAŞ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN HAREKETE GEÇTİK”

Açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşat Ergin; “Süleymanpaşa ilçesi tarihi kent merkezinin kent bütünü içindeki önemini göz önünde bulundurarak çevre dokusunun doğal, tarihsel ve işlevsel değerlerini vurgulayarak çağdaş gereksinimlere uygun dönüşüm ve gelişimini sağlayacak, mekan kimliğini öne çıkaran planlama kararları belirlenmiş ve bu kararlar çerçevesinde düzenleme çalışmalarına başlanmıştır.” dedi.

EŞKİNAT: “HAYAL ETTİĞİMİZ KENT MEYDANININ ÖNEMLİ BİR ADIMINI ATTIK”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşat Ergin’in ardından konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bugün gerçekten çok özel bir gün bizim için. Hani derler ya biz büyük hülyaların, büyük rüyaların büyük dönüşümlerin anlayışından geliyoruz. Evet, bugün ben bunu hissediyorum. Hayal ettiğimiz, düşündüğümüz kent meydanlarıyla vardır kavramının önemli bir adımını bugün gerçekleştirmiş olacağız. 2010 yılında, geçen dönem başlayan çalışmalar hal kenarındaki binaların yıkımıyla sonuçlanmıştı. O zaman pek fark edememiştik belki ama hazırlanan özel proje alanı 1 kapsamını gördüğümüzde ciddi ölçüde heyecanlanmıştık. Evet, bizim şehrimizin meydanı olmalıydı. Bu meydan şehre bir değer katmalıydı. Ve bu meydan Tekirdağlının yıllardır kullandığı bir özlemi olan sahil projesiyle bütünleşmeliydi ama maliyetli bir projeydi. Süleymanpaşa Belediyesi’nin tek başına altından kalkamayacağı mutlaka Büyükşehir’in desteği gerekliydi. Sayın Başkan’ım biraz sonra konuşmasında mutlaka altını çizer 11 ilçesi olduğunun. Ama asla unutulmamalıdır ki Büyükşehir’in merkezi Süleymanpaşa ilçesidir. Görünen yüzü de burasıdır. Biz seçim döneminde buna inandık. Arkadan oluşan belediye meclisimizin bütün grupları buna büyük bir heyecanla baktılar ve her bir adım atılışında umudumuz biraz daha da artmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

ALBAYRAK: “TARİHSEL DOKUYU MEYDAN ÇIKARACAĞIZ VE BUNUNLA DA ÖVÜNECEĞİZ.”

Temel atma töreni öncesi son açılış konuşmasını ise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı. Albayrak; “Konumuz Süleymanpaşa olduğuna göre, şunu söylemek istiyorum. Buranın 1928’lerde bir resmi var. Tarihsel doku, Rüstempaşa Camii, Orta Camii, Vilayet Binası ve Bedesten. Orada hep denizi görüyorsunuz. Geçen süre içerisinde o 90 yıl içinde binalaşma, yapılaşma derken denize kapanmış bir meydan ama ilk defa burada birkaç yıkım yaptıktan sonra deniz gözüktü buradan. Buradan ben zaman zaman geçerken hep denizi görüyorum. Demin Sayın Başkan’ın söylediği kamulaştırma ve yıkımlardan sonra tarihsel dokuyu meydana çıkaracağız ve bununla da övüneceğiz. Ve bu Tekirdağ Süleymanpaşa’nın da mutlaka böyle bir meydana ihtiyacı var. ”  şeklinde konuşarak kent meydanının düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından Rüstempaşa Bedesteni Çevre ve Meydan düzenlemesi yapım işinin temeli Kadir Albayrak ve Ekrem Eşkinat tarafından atıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir