13.07.2024

Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi Hizmete Açıldı

13, Haziran 2018 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği büyük ve önemli projelerine bir yenisini daha ekleyerek Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi’nin açılış törenini gerçekleştirdi.

Düzenlenen törene, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Şeref Çetin ve Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, Cem Vakfı Muratlı Şube Başkanı Bektaş Altuntaş, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Basın Mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ALEVİ YURTTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ VE İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI KONUSUNDA ÇOK HASSAS BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAKTAYIZ

Törende konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, “Değerli misafirler, sizlere öncelikle bugünün açılışını yapacağınız Murat Cemevine ilişkin teknik bilgiler sunmak istiyorum. 2017 yılı Şubat ayında temelini attığımız Muratlı Cemevinin toplam inşaat alanı 1450 metrekaredir. Zemin, bodrum ve üstte iki kat olmak üzere toplam 4 kattan oluşmaktadır. Bodrum kat, cenaze hizmetlerinin verileceği bölümlerden, zemin katı ise mutfak ve yemekhane oluşmaktadır. Birinci katta ibadet yerleri ve üst katta da derslikler ve sohbet alanları mevcuttur.  İnşaatımızın toplam maliyeti 2 milyon 650 bin lira olarak gerçekleşmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, Laik Cumhuriyetin ve Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucusu olan Alevi yurttaşlarımızın sorunlarının ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok hassas bir şekilde çalışmaktayız. Bu çerçevede 2018 yılı Şubat ayında Şarköy ilçemizde Cemevimizin temelini attık. Şu anda birinci katın betonarmesi tamamlanmış durumdadır. Aynı zamanda Kapaklı ve Süleymanpaşa ilçelerimizdeki cemevlerimizin tadilatları Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerçekleştirmiştir. Şu anda arkadaşlarımız Ergene ilçemizde yeni bir Cemevi projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Kısa zamanda bu hizmeti de gerçekleştirmiş olacağız. Bugün itibarıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Cemevlerine aktarmış olduğumuz toplam ödenek tutarı, 3 milyon 750 bin liradır. Şarköy Cemevini de tamamladığımız zaman bu rakam,  6 milyon 250 bin lira olarak gerçekleşecektir. Yani 4 yıllık bir yerel yönetim döneminde 6 milyon 250 bin liralık bir yatırımı, Alevi yurttaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız. Bu hizmetin gerçekleşmesinin kararını veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimize ve bu kararı hızlı bir şekilde uygulayıp bize liderlik yapan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, projeyi uygularken bize arsa tahsisi yapan Muratlı Belediye Başkanımız Nebi Tepe’ye ve belediye meclis üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum.  Proje bizzat Büyükşehir Belediyesi’nin kendi personeli tarafından çizilmiştir.  Bu projeyi çizen Etüt ve Proje Daire Başkanlığının mimarlarına, teknik personellerine ve uygulamayı takip eden kontrolör ekibine, projeyi gerçekleştiren yüklenici firmaya, yüklenici firmanın emekçilerine ve bugün bu açılışımızda aramızda bulunarak bizleri onurlandıran Sayın Tekirdağ Milletvekilimiz Candan Yüceer’e, Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı Sayın Prof. Dr. izzettin Doğan’a, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner’e, yöneticilerine, il içinden il dışından gelmiş misafirlerimize teşekkür ediyorum. Sözlerimi Hz. Ali’nin bir sözüyle neticelendirmek istiyorum. `Allah sizi özgür yaratmışken, başkasına kul olmayın’ Hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

MURATLI’DA BÖYLE BİR TESİSİN YOKLUĞUNU UZUN YILLARDIR ÇEKİYORUZ

Genel Sekreter Oral Karakaya’nın ardından konuşma yapan Muratlı Cem Vakfı Şube Başkanı Bektaş Altuntaş, “Muratlı’da böyle bir tesisin yokluğunu uzun yıllardır çekiyoruz. Muratlı ilçemize yapılmasını şart olduğunu da biliyoruz. Bu tesisin yapımında çok fazla emeği var. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm insanları bir arada tutabilen tek bir unsur vardır. Onun adı da adalettir. Çünkü adaletin olmadığı hiçbir yerde toplumlar bir arada yaşayamazlar. Bu sebeple bu hizmetleri adaletli bir şekilde yürüten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’ı bu toplum her zaman saygıyla anacaktır” ifadelerini kullandı.

DEVLETİN SİYASİ OTORİTESİNİN ALEVİ AÇILIMI OLARAK AŞAMADIĞI PROBLEMİ, TEKİRDAĞ’DA AŞILDI

Altuntaş’tan sonra konuşma yapan Cem Vakfı alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, “Bu mukaddes Ramazan ayının da ülkemizin birliğine, beraberliğine, geleceğine katkı sağlamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Değerli misafirler, hepimiz hangi gemideyiz.  Türkiye 81 milyonluk bir gemi. Ön ya da arka güvertede olabiliriz. Ama aynı istikamette yolculuk ediyoruz.  Temel düşüncemiz bu 81 milyonluk geminin yara almadan, batmadan doğru istikamete doğru kaptanlar tarafından yürütülmesidir. Biz birbirimizi sevmek, birbirimizi tanımak mecburiyetindeyiz. Allah’ın isminin zikredildiği ibadet yapıldığı, Peygamberin, Ehlibeyt’in isimlerinin zikredildiği, Kerbela Olayı gündeme geldiğinde gözyaşı döküldüğü her yer, bir ibadethanedir. Devletin siyasi otoritesinin Alevi açılımı olarak aşamadığı problemi, Tekirdağ’da başta Büyükşehir Belediye Başkanımız, Muratlı İlçe Belediye Başkanımız olmak üzere açılımı sizin gerçekleştirdiğinizi görüyorum. Hepinize müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Belki de Türkiye’de birliğin, beraberliğin pekişmesine yol açan,  bir olguyu yaratmış oluyorsunuz. Bu vesile ile ben tekrar emeği olan bütün yöneticilerimize, belediye başkanlarımıza, Cem Vakfı Muratlı Şubesi yetkililerine teşekkürlerimi arz ediyorum. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın” şeklinde konuştu.

HIZIR GÜNLERİNDE HIZIR GİBİ YETİŞTİNİZ

Doğan’ın ardından Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner de konuşma yaptı. Döner konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Şubat ayında burada Sayın Başkanımızla beraber Cemevimizin temelini attık. Sayın Başkanıma dedim ki Muratlı’ya Hızır gibi yetiştiniz. Bu mübarek Ramazan ayında da açılışını beraber yapıyoruz.  Hoşgörünün, sevginin, dostluğun yeşerdiği bu topraklar, inşallah sizlerin sayesinde Türkiye’ye örnek olacaktır. Cemevleri artık bütün insanlarımızın ortak kullandığı yerler oldu. Burada sadece Alevi İslam inancına sahip canlarımız ibadetlerini yapmayacak. Cemevleri toplumun her kesimine açıktır. Sizin gibi yöneticiler sayesinde ülkemizin her tarafında bu kadar mükemmel, bu kadar düzgün, mimarisiyle, gösterişiyle bizim insanlarımıza yakışır Cemeveleri yapılıyor. Hızır günlerinde Hızır gibi yetiştiniz. İnşallah dostluğa, birlikteliğe, Hoşgörüye ve Türkiye’ye örnek olacaktır” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İLÇEMİZDE ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLARI OLDU

Törende konuşma yapan Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, “Bugün burada benim için anlamı ve önemi olan bir açılıştayız. Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemizde çok önemli yatırımları oldu. En önemlilerinden birisi de bugün burada açılışını yapacağımız Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cem Evi’dir. Muratlı Cemevi’nin yapımında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanıma, Muratlı Belediye Meclisine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

SEVGİ, HOŞGÖRÜ, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA ANLAYIŞI İLE TÜM CANLARIMIZLA GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYORUZ

Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cem Evi Açılış töreninde konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Güzel Tekirdağ’ımıza bir değer daha kazandırıyor olmanın mutluluğu ile bir aradayız. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri Tekirdağ’da görülmemiş büyüklükte projeleri hayata geçiriyoruz. 11 ilçemiz ve 355 mahallemizde 1 milyonu aşan büyük bir nüfusa hizmet götürüyoruz. Bütün ilçelerimizin ayrı sorunları ve ihtiyaçları var. Nerede hangi konuda hizmete ihtiyaç duyuluyorsa onu gerçekleştiriyoruz. Altyapıdan üstyapıya, ulaşımdan kırsal kalkınmaya, kültürden turizme, eğitimden spora kadar çok geniş bir yelpazede hizmet verirken dini, sosyal ve kültürel hizmetleri ihmal etmemiz de söz konusu olamazdı. 2017 yılında Muratlı Cemevi’nin temelini attık. İnşaatımız tamamlandı. Bugün de açılışını gerçekleştiriyoruz. Cemevleri, Alevi ve Bektaşi canların, Yaradan ile bir oldukları bütünleştikleri, dargınların barıştığı, aşlarını aynı sofrada bölüştükleri, manevi değeri yüksek yerlerdir. Sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma anlayışı ile tüm canlarımızla gönül köprüleri kuruyoruz. Ülkemizin 81 vilayetinden yurttaşlarımızın bir arada, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Tekirdağ ilimizde herkesi kucaklıyoruz. Alevi ve Bektaşi Canlarımızın, cem olacakları, sevgilerini ve aşlarını paylaşacakları Muratlı Cemevimizin açılışını yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Muratlı Cemevinde çok amaçlı salon, aşevi, derslikler ve kütüphane yer alacak. Böylece Muratlı ilçemize çağımızın tüm teknolojik imkanlarının kullanıldığı, özgün ve estetik bir mimari anlayışla inşa edilen bir Cemevi kazandırmış olacağız. Muratlı ilçemize verdiğimiz hizmetler elbette bununla sınırlı değil. 11 ilçeye 11 okul projemiz kapsamına Muratlı’da Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyet İlkokulunu eğitim ve öğretime kazandırdık. İnanlı Çeşmesi Mesire Alanı’nın çevre düzenlemesini yaparak hizmete sunduk. Ayrıca Muratlı ilçemizde Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşa ediyoruz. TESKİ bünyesinde Muratlı ilçe merkezi ve kırsal mahallelerinde çok kapsamlı alt yapı çalışmaları yaptık. Özetle Muratlı ilçemiz hak ettiği hizmetleri alıyor. Hiç kuşkusuz bugün açılışını yaptığımız Cemevi, Muratlı’da çok sevgili canlarımızın sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve hoş görü iklimi içerisinde bir araya gelmelerine ve ibadetlerini yerine getirmelerine vesile olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bugün açılışını yaptığımız Muratlı Cemevimizin, Atatürk devrimlerinin ve Laik Cumhuriyetin yılmaz savunucusu olan Alevi ve Bektaşi canlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Kadir Albayrak sözlerini  büyük tasavvuf şairi Yunus Emre’nin;

“Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz” dörtlüğü ile noktaladı.

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNİN VERDİĞİ KARARLARI ARTIK YEREL YÖNETİMLER KENDİ BİLİNÇ DÜZEYLERİYLE VE KÜLTÜR DÜZEYLERİYLE KENDİLERİ UYGULAMAYA BAŞLADILAR

Başkan Kadir Albayrak’ın ardından konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Alevi Vakıflar Federasyonu ve Cem Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, “Bugün gerçekten mutluyum. Çünkü biraz önce Sayın Eşref Doğan’ın ve diğer konuşmacıların da ifade ettiği gibi,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararları artık yerel yönetimler kendi bilinç düzeyleriyle ve kültür düzeyleriyle kendileri uygulamaya başladılar. İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği karar Türk hukuk düzeninin üstünde yer aldığı için,  bütün siyasi kadrolar dahil herkes, o mahkemenin kararlarına saygı göstermek zorundadır. Bu kadar uzun zamandan sonra sizlerin Trakya Bölgesi olarak görüyor ve inanıyorum ki, bu ülkenin en aydın bölgesi olarak yapacağınız tasarruflar, Türkiye’nin diğer alanlarına da dalga dalga yayılacaktır. Sayın Belediye Başkanımıza Kuran’ı Kerimin bir ayetinden ifade etmiştim. Diyordu ki; `Ben seni seveni severim’. Yani Tanrının sevgisini elde etmek istiyorsanız, insanı seveceksiniz. Tanrının sevgisini elde etmenin yolu, insanı sevmekten geçiyor. Bunun en güzel örneğini bugün burada yaşıyoruz. Başta Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız, Muratlı Belediye Başkanımız, Saray Belediye Başkanımız ve bu uğurda gayret sarf eden bütün belediye başkanlarımıza, çok değerli milletvekilimize teşekkürü borç biliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

ALEVİ YURTTAŞLARIMIZIN HAKKINI TESLİM EDEN BELEDİYELERİMİZDE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR VE KENDİLERİYLE GURUR DUYUYORUZ

Törende son olarak konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Evet bugün bir gurur var, mutluluk var. Pir Sultan’ın bir söyleminde, `Eğri zamanda, doğru yerde duranlara ne mutlu’ diyor. Ne mutlu bize, ne mutlu Büyükşehrimize, ne mutlu Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimize, ne mutlu eğri zamanda doğru yerde duranlara. Yüzyıllardır yok sayılan, asırlardır binlerce yıldır yok sayılan, yok edilen, ötekileştirilen, çoğu zaman nefret söylemlerine hedef olan Alevi yurttaşlarımızın hakkını teslim eden Belediyelerimizde çok teşekkür ediyor ve kendileriyle gurur duyuyoruz. Ne mutlu ki, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz dört buçuk yıllık az zaman diliminde, sadece Cemevleri konusunda değil, hiçbir mahalleyi, hiçbir ilçeyi birbirinden ayırmadan, sıkıntıları, sorunları, talepleri doğrultusunda hizmet götürdü. Kimseyi öteki yapmadı. O yüzden bende büyük gurur ve mutluluk yaşıyorum. Biz diyoruz ki bu Cemevi, bir sembol olsun. İnsanların dini, dili, ırkı ve mezhebinden dolayı ötekileştirilmemesi gerektiğinin sembolü olsun. Birileri buradan geçerken yüzü kızarsın. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok fazla kişinin emeği var. Mübarek Ramazan ayında herkese hayırlı Ramazanlar,  iyi bayramlar diliyorum. Açtığımız Cemevimizin insanlara örnek teşkil etmesini diliyorum. Tüm coğrafyamızda barış, huzur, inanç özgürlüğü getirmesini temenni ediyorum, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından alkışlar eşliğinde açılış kurdelesi kesildi ve Muratlı Sosyo-Kültürel Tesis Cemevi gezilerek vatandaşlara tanıtıldı.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir