12.07.2024

Dünyanın En Büyük Konteyner Gemilerinden “MSC Türkiye” Törenle Karşılandı

1, Kasım 2023 Çarşamba
Bu haber kez okundu


Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı nedeniyle küresel konteyner taşımacılığında dünya lideri Mediterranean Shipping Company (MSC) tarafından ‘MSC Türkiye’ adı verilen dünyanın en büyük konteyner gemisi törenle karşılandı.

155 ülkede, 781 gemisi bulunan Mediterranean Shipping Company (MSC) tarafından Çinde inşa ettirilen ve dünyanın en büyük 12 konteyner gemisinden biri olan “MSC Türkiye” Tekirdağ Asyaport limanına yanaştı.

MSC Başkanı ve Üst Yöneticisi Diego Aponte’nin eşi, Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer’in kızı Ela Soyuer Aponte’nin önerisi üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla “MSC Türkiye” ismi verilen geminin Türkiye’deki ilk durağı Tekirdağ oldu.

4 futbol sahası büyüklüğünde, 25 katlı apartman yüksekliğinde, 24 bin 346 konteyner taşıma kapasitesine sahip, 80 metre yüksekliğe ve 400 metre uzunluğa sahip gemi, törenle karşılandı.

Törene eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcıları Durmuş Ünüvar, Enver İskurt, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, MSC Yönetim Kurulu Başkanı Diego Aponte, eşi Ela Soyuer Aponte, Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve iş insanları katıldı.

Liman içerisinde yapılan törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar,

dünyada taşımacılığın hacim bazında yüzde 84’ünün, Türkiye’de ise yüzde 86’sının deniz yoluyla yapıldığına dikkat çekti.

Deniz taşımacılığından alınan payın en önemli göstergelerinin de liman tesisleri olduğunu vurgulayan Ünüvar,

Asyaport Limanı’nın da önemli limanlardan biri olduğunu kaydetti.

Asyaport Limanı ile toplamda 4 limanının dünyada ilk 100 liman arasına girdiğini belirten Ünüvar, “Bu limanlarımızın başarısı yatırım ve sektörün gelişiminin önemli bir göstergesi. Türkiye’yi bölgesel ve küresel düzeyde denizcilikte öncü bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda gemi inşa yan sanayinde önemli aşamalar kaydettik. 85 faal tersanelerimiz gemi siparişinde 7’nci, gemi tonajına göre ise 11’inci pozisyonda” dedi.

Dünyanın en büyük gemilerinden birine “Türkiye” isminin verilmesinden dolayı Aponte ailesine teşekkür eden Ünüvar, Türkiye’nin de gemi inşasında önemli gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Türkiye’de 1,5 milyar dolarlık gemi ve yat ihracatı gerçekleştiğini aktaran Üünüvar, “138 bin gemi insanımız mevcut. 1 milyonu aşkın da amatör denizcimiz mevcut. 103 denizcilik eğitim kurumu ile nitelikli personel yetiştiriyoruz. Gemi insanlarımızın da istihdamına yönelik 37 ülkeyle imzalanmış anlaşmamız var. Dünya sıralamasında 2 basamak yükselerek dünyanın 12. büyük filosuna sahibiz” şeklinde konuştu.

MSC Başkanı ve Üst Yöneticisi Aponte ise gerçekleştirdiği konuşmada, gemiye Türkiye isminin verilmesi süreciyle ilgili bilgi verirken, MSC Türkiye CEO’su Hasan Piroğlu da şirket çalışmalarını anlattı.

Konuşmaların ardından plaket takdimi ve kurdele kesimi gerçekleşti.

Protokolün gemiyi gezmesi ile tören sona erdi.

facebook twitter youtube google+ feedburner
Yazar: Haber Merkezi
sanalbasin.com üyesidir